Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

CHP Beykoz'da Hızır Yılmaz dönemi resmen başladı

CHP Beykoz İlçe kongresinden birinci isim olarak çıkan Hızır Yılmaz, İlçe Başkanlığı görevini Nagihan Akan’dan devraldı.

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nın 1 Nisan’da gerçekleştirdiği kongrenin sonucunda Nagihan Akan ile arasındaki bir..

CHP Beykoz İlçe kongresinden birinci isim olarak çıkan Hızır Yılmaz, İlçe Başkanlığı görevini Nagihan Akan’dan devraldı.

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nın 1 Nisan’da gerçekleştirdiği kongrenin sonucunda Nagihan Akan ile arasındaki bir oy fark ile yeni ilçe Başkanı seçilen Hızır Yılmaz, öğlen saatlerinde Yüksek Seçim Kurulu’na giderek mazbatasını aldı; ardından da akşam İlçe binasında yapılan bir devir teslim töreniyle, görevi Akan’dan devraldı.

Beykozlu CHP’lilerin yoğun ilgi gösterdikleri devir teslim töreninde Şevket Arıkan da hazır bulundu. Arıkan, Yılmaz ve Akan kongrede sergiledikleri “birlik ve beraberlik” mesajını, devir teslim töreninde de yinelediler.

Nagihan Akan: CHP İlçe’yi ikinci evim bildim

Nagihan Akan, devir teslim töreninde yaptığı açılış konuşmasında misafirlerini selamlayarak, şunları söyledi: “ Siyasi yaşamıma on yıldır devam etmekteyim. Son dokuz aydır CHP ilçe başkanlığı görevini yürütmekteydim. Aktif siyasette bulunduğum süre içinde hiçbir zaman partime zarar vermeyi düşünmedim. Partimin çıkarları için, oyunu arttırmak için elimden ne geldiyse onları yaptım. Her dalda, her verilen görevi yaptım. Sadece bunlar ile de kalmadım, kadın ve gençlik kollarına da destek olmaya çalıştım. İlçe binasını ikinci evim olarak bildim. Yeri geldi ailemi, sevdiklerimi, tüm yaşamımı ihmal ettim. Çabam, CHP’nin oyunu arttırmaktı. Çünkü karşımızda çok büyük bir dev vardı. AK Parti vardı. Onunla nasıl mücadele edebiliriz diye hep bunu düşündüm.

Yeri geldi gençlerimizi kırdım

Bunları yaparken partime hiçbir zaman, hiçbir şekilde zarar vermedim. Yeri geldi gençlerimizi kırdım. Neden kırdım? Görevlerini çok iyi yapmaları, ihmal etmemeleri için kırdım. Siyaseti iyi öğrenmeleri için kırdım. Çünkü ben, ilk görev aldığımda altı ay hiç konuşmadım, hep büyüklerimi dinledim. Ne anlatıyorlar diye baktım. Eğer ben onlardan önce konuşursam, boş konuşmuş olurum diye düşündüm. Yanımdaki gençlerin de bu görevi eksiksiz yapmaları için mücadele verdim. Onlara kızmışsam da, hep bu yönde mücadele ettiğim içindir. Bunu yine olsa, hiç düşünmeden yaparım. Çünkü benim gençlik kollarım her zaman gurur duyulacak gençlik kolları olmalıydı.

Hiç kimsenin adamı olmadım

İlçe başkanı olduğumda, ‘atama ile geldi’, ‘o getirdi, şu getirdi’ demeye başladılar. Ben ilçe başkanlığı dönemimde, Yönetim Kurulu arkadaşlarım ile beraber hiç kimsenin adamı olmadım. Kendi kararlarımızı kendimiz verdik; kendi kararlarımızı kendimiz uyguladık. Bahsedilen kişiler hiçbir zaman bizim yönetimimize müdahale etmedi.

Bayan olduğum için karalamalara maruz kaldım

Bayan olduğum için bir sürü karalamaya maruz kaldım. Bu da önemli değil, ben vicdanen çok rahatım. Hayatımda yanlış olan hiçbir şey yok. Allah katında da vereceğim hiçbir hesabım yok, Beykoz halkına da verecek hiçbir hesabım yok. Ama bana hesap verecek olan birçok insan var. Bunları da bir gün vereceklerdir bana.

Koltuğu Hızır abi’ye devretmenin zamanı geldi

Buna rağmen seçime girdik; dört aday olarak girdik. Bu adaylar arasında bir bayan olarak da dimdik durdum. Bununla da gurur duyuyorum. Hızır Bey bir oyla bizden daha şanslıydı, seçimleri aldı. Ama ben kaybettiğimi de düşünmüyorum. Berabere kaldık. Ama şimdi koltuğu Hızır abi’ye devretmenin zamanı geldi. Ancak yine beraber hareket edeceğiz, yine beraber çalışacağız. Çünkü bu parti bizim partimiz.

Bildiklerim benimle mezara gidecek

Siyasi yaşamım içinde kiminle birlikte olacağımı söylemişsem, hep onunla beraber oldum. Bir insan, bir insana söz veriyorsa, o sözünün arkasında sonuna kadar dursun. İnsanlar bir taraf olmazsa, bertaraf olur.  Siyasette de yapılan yanlışlar hep önünüze getirilir bir gün. Siyaset yapacak olan genç arkadaşlarımız var. Ben her zaman dik durdum, dik duracağım. Kimseye siyasette iftira atmayın. Kimseye yalakalık yapmayın. Kimse birbirinin arkasından konuşmasın. Ben dört adayımın arkasından konuşmadım. Benim de bildiklerim vardı, benimle mezara gidecek. Siyasete bir yerlerde devam etmek istiyorsanız, dik duruşunuzdan ödün vermeyin. Birinin yanında değilseniz bile, ‘ben senin yanında değilim’ diye açıkça söyleyin. Açıkça söylemekten korkmayın, bu size hiçbir şey kaybettirmez, çok şey kazandırır. Şeref, namus, dik durmak çok önemlidir.

Herkes Hızır Bey’in yanında olsun

Ben, başım dik, gururlu, şerefli bir kardeşiniz olarak bugün ilçe başkanlığını Hızır abime teslim ediyorum. Her zaman istediklerinde yanlarına olacağım. Ama lütfen, birbirimizin arkasından konuşmayalım. Herkes de benim gibi dik dursun ve Hızır Bey’in de yanında olsun.

Bugün bana yanlış yapanlar, yarın başkasına da yapar

Bugün bana yanlış yapanlar, yarın bir başka arkadaşıma da yanlış yapar. O yüzden lütfen yanlış yapmayalım. Beykoz çok küçük bir yer. Beykoz’da herkes birbirinin ne yaptığını biliyor. Bu iki gün içinde de biz kimin ne yaptığını öğrendik. Sanmayın ki, yapılanlar saklı kaldı. Herkes herkesin ne yaptığını biliyor. Eve gittiğinizde lütfen vicdanlarınızla baş başa kalın ve vicdanlarınıza bazı şeyleri sorun. Bakalım rahat edecek misiniz vicdanlarınızla?

Hızır Yılmaz: Asıl kazanan Nagihan Akan’dır

Nagihan Akan, yaptığı bu konuşmanın ardından ise, salonda bulunanlara teşekkür ederek, görevi Hızır Yılmaz’a teslim ettiğini ifade etti.

Bunun üzerine söz alan CHP Beykoz İlçe teşkilatının yeni başkanı Hızır Yılmaz ise, “ Nagihan Başkan’dan şerefli görevi teslim aldım. Biz dört aday yarıştık ama asıl kazanan Nagihan Akan’dır. Çünkü eski Belediye başkanımız, söylemi kuvvetli bir Şevket Arıkan’ın karşısında yarışmak kolay değildi. Yener Kaya’nın karşısında yarışmak kolay değildi. Hızır Yılmaz’ın karşısında yarışmak kolay değildir. Asıl kazanan Nagihan Akan’dır” dedi ve salonda bulunan Şevket Arıkan’a atfen de şunları söyledi: “bundan sonra hep yanında olacağını bildiğim sayın Başkan’dan öğreneceğim şeyler var.”

Şevket Arıkan: Kongre bana dedi ki…

Bunun üzerine söz alan Şevket Arıkan da, salonda bulunan partililere hitaben şöyle konuştu:   “ Çok demokratik, çok saygılı, çok düzeyli bir kongre yaşadık. Hepinizi kutluyorum. Kongrenin sonuçlarını iyi okuyalım. Ben kongrenin bana ne demek istediğini çok iyi aldım. Beykoz ilçe kongresi, Beykoz’da en üst organımızdır. İlçe kongresi bana dedi ki,  ‘ ben görevi Hızır Yılmaz’a veriyorum. Ancak sayın Nagihan Akan, Şevket Arıkan, Yener Kaya! Sakın Hızır Yılmaz’ı yalnız bırakmayın.’

Beykoz’a siyasi patron kabul etmiyorum

Yıllardır bu ilçede siyaset yapan birçok arkadaşımız, beş aday ile kongreye gitmenin partide bir zafiyet olacağını, sanki birisi kazanacak, diğerleri ötekileşecek endişelerinin olduğunu ifade etti. Ben o zaman dedim ki, ‘siz hiçbiriniz kongreden büyük değilsiniz. Bunun çözüm yolu kongredir.’ Ben dışarıda siyasi patronlar nereden gelirse gelsin, ister İl’den, ister Genel Merkez’den; asla Beykoz’a siyasi patron kabul etmiyorum.

Divan, blok liste önergesini yanlış oylattı

Kongre sırasında Yüce Divan’ın yanlış uygulamaları nedeniyle strese girdim. Divan Kurulu, verilen blok liste önergesini yanlış oylattı. Hayatım boyunca ben binlerce önerge oylattım. Bir önergenin tek taraflı oylandığını ilk kez görüyorum. Bir önergenin kart toplanarak, dışarıdaki Hazirun Cetveli getirilerek, çoğunluk var mıdır, yok mudur arayışını ibret ile izledim. Oradan İl Başkanım’a, T.B.M.M grubu üyelerime, parti meclisi ve MYK üyelerime bir çağrı yaptım:  ‘Beykoz’a müdahale etmeyin. Beykozlu delege, Beykoz’un kongresi kendi Belediye meclis üyesini ve kendi başkanını seçecek olgunluktadır. Kendi ilçe başkanını seçecek olgunluktadır. Asla buna müdahale etmeyin!’ dedim.

Kongre gereken dersleri verdi

O kongre hepimize gereken dersi vermiştir. Endişelenenlere o kongre demiştir ki, ‘hiç endişe etmeyin’ Bir oy eksiğini alan Nagihan Akan sol tarafında, üç oy eksiğini alan Şevket Arıkan sağ tarafında; parti örgütü dimdik ayakta. Biz bölündük, parçalandık. Örgütün onayı alınmayan Belediye Meclis üyeleriyle, Belediye Başkan adaylarıyla girdiğimiz her seçimi kaybettik; ötekileştirildik. Bu kimsenin hakkı değil.

Hızır Başkan! Yakana yapışırım!

Hızır Başkan’ımdan rica ediyorum: Önümüzdeki ilk seçimde bu parti Belediye Meclis üyelerini ve Belediye Başkan’ını ön seçim ile seçmez ise, Hızır Başkan yakana yapışırım! Hesabını sana sorarım. Hızır Yılmaz’a güvenin! Kongre Hızır Yılmaz’a bir kredi açmıştır, bu krediye destek verin. Eksiğini gördüğünüzde söyleyin.”

Hızır Yılmaz: Namus sözü veriyorum

İlçe başkanlığının devir teslim töreninde son konuşmayı yapan Hızır Yılmaz ise, sözlerine,“ bu, bir düğün değil, bir nişan. Bugün burada AK Parti faşizminin elindeki Beykoz’u 2014’te alacağımızın burada nişanını yapıyoruz” şeklinde başladı. Yılmaz, 2014’te Beykoz Belediyesi’nin AK Parti’den alındığı gün ise, bu nişanın düğününü yapacaklarını söyledi.

CHP Beykoz İlçe teşkilatının yeni Başkanı Yılmaz, “ 2014’te Beykoz Belediyesi’ne sosyal demokrasinin bayrağını dikeceğimize namus sözü veriyorum size” dedi.

Bana sadece imza yetkisi verildi

Konuşmasında bir partinin, bir kişiye verilmediğini, CHP’nin, aday olan herkesin partisi olduğunu belirten Yılmaz, görevi devralanların sadece imza yetkisi aldıklarına vurgu yaptı. Parti içinde hiç kimsenin hemşerilik, etnikçilik ve inançlar üzerinden birilerine destek vermemesi gerektiğini ifade eden yeni ilçe Başkanı, “ devrimcilerin ülkesi olmaz, ilkesi olur” dedi. Hızır Yılmaz, başkanlığı süresince Şevket Arıkan ve Nagihan Akan’dan destek göreceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Başkan Hızır Yılmaz şunları söyledi: “ Nagihan Akan, bu iki aylık süreçte o kadar olumlu bir gelişme gösterdi ki, kendisi istese de artık CHP’ye küsmeye, kazandıklarını kendisine saklamaya hakkı yok.”

Genel Merkez değil, üyelerin iradesi

Atama ile seçilmenin farkını siz gösterdiniz. İnsanlar seçtiğine destek veriyor. Bu anlamda Şevket Başkan’ın bana ‘söz ver!’ dediği durum şudur: Yerel seçimlerde Genel Merkez başka bir karar dahi alsa, yani ‘Belediye Başkan adayı, Belediye Meclis üyesi, İl Genel Meclis üyelerini Parti Meclisi’nden ben seçeceğim’ derse dahi, ben sandığı ön seçim delegelerle de değil, bütün üyeler ile açacağım. Kim çıktıysa Başkan adayı, kim çıktıysa Belediye Meclis üyesi adayı, kim çıktıysa İl Genel Meclisi üyesi, dosyayı Genel Merkez’in önüne koyacağım. Genel Merkez, örgütün bu kararına saygı gösterdi, gösterdi! Göstermedi, ben örgütümü toplayacağım ve ‘Genel Merkez’in bu kararına uyarsanız saygı gösteririm; yok, bunu herhangi bir şekilde reddedip sivil iradeni kullanmak ve eylem yapmak istiyorsan, koyduğun her eylemin öncüsü ben olacağım’ diyeceğim.”

Hızır Yılmaz, konuşmasını şu sözler ile noktaladı: “Hızır’dır adım, ama Hızır Paşa değilim. Kesseler başımı, kesemem Pir Sultan’ın başını. Hak, hukuk, adalet dendi mi, Hazreti Ömer’i hatırlarım. Yoksul, kimsesiz gördüğüm zaman Hızır olur, İlyas olurum. Hızır İlyas olurum.”

CHP plakalı araç alındı

Devir teslim töreninin ardından basının sorularını yanıtlayan Yılmaz, seçim öncesinde söz verdiği parti minibüsünü aldığını belirterek, bu aracın plakasının ise “ 34 CHP 19” olduğunu ifade etti. Hızır Yılmaz, basın mensuplarına ayrıca, ilçe merkezini de iki kat aşağıda bulunan daha büyük bir alana taşıyacakları bilgisini verdi.

Yılmaz, devir teslim töreninin ardından ise yeni makamına geçerek, döneminde partiye ilk üye kaydını yaptıran Mevlüt Uslu’ya parti rozetini takarak, basın mensuplarının ricasıyla, objektiflere poz verdi. 

Haber: Arzu Başlantı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.