Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

CHP Kadın Kolları’nın ikinci adayı: Şaziye Müdok

CHP Beykoz İlçe örgütünde 3 Haziran tarihinde yapılacak olan Kadın Kolları Kongresi’nin ikinci aday ismi: Şaziye Müdok.

CHP Beykoz İlçe örgütünde 3 Haziran tarihinde yapılacak olan Kadın Kolları Kongresi’nde Esengül Yılmaz’dan…

CHP Beykoz İlçe örgütünde 3 Haziran tarihinde yapılacak olan Kadın Kolları Kongresi’nin ikinci aday ismi: Şaziye Müdok.

CHP Beykoz İlçe örgütünde 3 Haziran tarihinde yapılacak olan Kadın Kolları Kongresi’nde Esengül Yılmaz’dan sonra Başkan adaylığını açıklayan ikinci isim Şaziye Müdok oldu.

Şaziye Müdok’un, CHP İlçe örgütünün Kavacık’taki merkez binasında yaptığı basın açıklamasını dikkatlerinize sunuyoruz:

Değerli basın mensupları,

Konuşmama başlamadan önce son tüzük değişikliğiyle %33 cinsiyet kotasının partimizin öncülüğünde bir ilk ve devrim niteliğinde olduğunu sizler aracılığıyla bir kez daha bilmeyenlere duyurulması açısından öncelikle vurgulamak istiyorum. Benim basın açıklaması yapmamın en önemli nedeni budur.

Değerli basın mensupları ve yol arkadaşlarım,

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu dönem partimiz ve üyelerine her zaman olduğundan daha fazla sorumluluklar yüklemektedir. Ben de, bu sorumluluğu derinden yaşayan partililerden biriyim.

Son dört yıldır, içinde yer aldığım CHP alan çalışmalarında elde ettiğim birikimle, Sivil Toplum Kuruluşlarındaki deneyimlerimi birleştirerek, ilçemizdeki kadınların siyasi ve sosyal haklarını hayata geçirmek amacıyla Kadın Kolları Başkanlığına aday oldum.

Ben Şaziye Müdok, İzmir’in Bergama ilçesinin Zeytindağ kasabasında doğdum. İlk ve orta öğretimimi burada, lise öğrenimimi Bergama Kız Meslek Lisesi’nde bitirdim. Yüksek öğrenimimi Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi’nde tamamladım. İzmir ve İstanbul olmak üzere, özel eğitim kurumlarının yanı sıra Sarıyer İlköğretim Okulu ve Ortaköy Kız Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaptım. Atatürkçü Düşünce Derneği, Beykoz’da Eğitime Destek Derneği ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif çalışmalarda bulundum.      20 yıldır ailemle Beykoz’da yaşamaktayım.

Bilindiği üzere Beykoz, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden göç eden insanların yaşadığı, kültür mozağimizi yansıtan bir ilçemizdir. Anadolu’dan gelen biri olarak bu sıcak ortam beni de içine aldı, çalışma azmimi güçlendirdi.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri başta olmak üzere, CHP Beykoz çatısı altında birçok arkadaşımla nitelikli alan çalışmalarımız oldu.

Yine 2009 Seçimlerinde delegelerin kendi mahallelerinde sandık konularak seçilmesinin önemini bir kez daha gördük. Bunun için “Önce CHP Önce Beykoz” grubu olarak üye güncellemeleri yaptık ve mahallle toplantılarında partili arkadaşlarımızla düşüncelerimizi paylaştık. CHP üst yönetimlerine taleplerimizi ilettik.

12 Eylül 2010 Anayasa Referandum oylamasında, CHP Beykoz çatısı altında “Yetmez ama evet”çilerle  mücadele ettik.

Haziran 2012 Genel Seçimlerinde Kılıçdaroğlu gönüllüleri içinde Beykozlu bir CHP’li olarak, planlı, sistemli, sürekli ekibi büyüterek 80.000 seçmene ulaşıp, aynı zamanda sorun tespiti ve çözümüne yönelik çalışmalar yaptık.

2 yıl gibi bir süredir ise, Beykoz’da Eğitime Destek Derneği’nde “Meşale Anneler Projesi”ne öncülük edenlerden birisi olarak arkadaşlarımızla, bursiyer öğrencilerin anneleriyle onlarca kitap okuduk, paylaştık, sinema, tiyatro, eğitim seminerleri gibi kültürel etkinliklerde birlikte olduk.

Halen CHP Beykoz Kadın Kolları yönetiminde bulunmaktayım.

Göreve geldiğimizde;

Gerçekleştirmeyi zorunluluk gördüğümüz ilk hedefimiz, seçim kampanyalarında, alanda gösterdiği başarı sonucunda kurulan Kadın Kolları’nı, ilk kuruluş amacı da olan alan çalışmalarında daha planlı ve programlı yönlendirip, güç katarak, 2014 Yerel Seçimlerinde Beykoz Belediyesini, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kazandırmak için mücadele etmek olacaktır.

Yine Kadın Kolları’nın kuruluşunun bir başka temel sebebi olan, kadınlarımızı siyasette görünür kılmak, karar mekanizmalarında yer almasını sağlamak için çalışacağız.

Bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler adına yapılan bir tez ile açmak istiyorum. Tezin adı “Kadının Siyasal Yaşama Katılımında Siyasi Parti Kadın Kollarının Rolü” dür. Tezin çıkışı kadınların siyasi yaşama katılımının artırılmasında önemli bir mekanizma olarak görülen siyasi parti Kadın Kollarının yeterli düzeyde araştırılmamış olmasıdır. Araştırma sonuçlarına göre siyasi parti Kadın Kolları genel olarak mahalle toplantıları, ev gezileri, kermes, hasta ziyareti ve yardım çalışmaları gibi siyasi getirisi düşük faaliyetler yürütmektedir. Parti içinde siyasi bir yapıdan ziyade sosyal bir kuruluş görünümündedir. Bu çerçevede Kadın Kollarının parti içi karar alma ve politika oluşturma süreçlerine aktif katılan bir yapıya dönüştürülmesi gerektiği düşünülmektedir. Bununla birlikte asıl dikkat çeken husus kadınların önemli bir bölümünün erkek egemen yapıyı yadırgadıklarını ifade etmelerine rağmen, farkında olmadan bu yapıyı içselleştirmiş olmalarıdır.

Bu araştırmadan elde edilen ve son tüzükte de vurgulanan %33 cinsiyet kotasını alt limit olarak görerek, kadınları gerçek anlamda aktif siyasete çekmek üzere çalışmalar yapacağız.

Bunun için; parti okulu kapsamında eğitim çalışmaları yapmak, periyodik toplantılar düzenleyerek, değişen gündemi takip etmek, karşılaşılan sorunların çözümü için ortak akıl üretmek, ilk aklımıza gelen çalışmalardır.

Bu ve benzeri çalışmalar sayesinde partili arkadaşlarımızla birlikte siyaset kültürümüzü geliştirerek, güven kazanacağımıza ve yönetimlere daha fazla sayıda aday olacağımıza inanıyoruz.

Bu konudaki eksikliğimize, 2009 yerel seçimlerinde meclis üyeliğine sadece 1 kadın arkadaşımızın aday olmasını örnek verebiliriz.

Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet değerlerine sahip nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak için çalışmalar yapacağız. Özellikle son zamanda dayatılan 4 + 4 + 4 eğitim sistemine karşı, genel parti politikamız doğrultusunda mücadelemizi yürüteceğiz.

Beykozlu kadınların sorunlarının tespiti ve çözümüne yönelik adımlar atarak, yeni tüzüğümüzde de vurgulandığı gibi parti üst kademelerine taşımak, böylece parti politikalarına destek vermek bir diğer çalışmamız olacaktır.

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kadına şiddeti, kadın bakış açısıyla çözeriz diyen, çocuklarımızın eğitiminde benim de fikrim var diyen, temsilde ben de varım diyen kadınlarımız ayağa kalkın!” sözlerinin hep birlikte arkasında olacağımıza inanıyorum.

Ulu Önderimizin kadınlarla ilgili aşağıdaki açıklamasını dikkatlerinize sunmak istiyorum.

5 ARALIK 1934’TE, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DİYOR Kİ;
KADINLARINI GERİ BIRAKAN MİLLETLER, MEDENİYETTEN NASİBİNİ ALAMAZLAR. SİYASİ HAYATTA, BELEDİYE SEÇİMLERİ İLE TECRÜBE KAZANAN TÜRK KADINI; BU DEFA MİLLETVEKİLİ SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI ELDE ETMİŞ BULUNUYOR.  MEDENİ MEMLEKETLERİN BİR ÇOĞUNDA, KADINDAN ESİRGENEN BU HAK; BUGÜN TÜRK KADINININ ELİNDEDİR.

BU HAKKINI SELAHİYET VE LİYAKATLA KULLANACAKTIR.

Bu inançla, CHP Beykoz Kadın Kolları Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum. Kadın- Erkek ayrımı yapmaksızın tüm partili arkadaşlarımın desteğine ihtiyacım olduğunu biliyor ve desteklerinizi bekliyorum.   

Haber: Arzu Başlantı                                    

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.