CHP’nin arka bahçesi Beykoz Çavuşbaşı planlarının iptalini istiyor

CHP’nin arka bahçesi Beykoz Çavuşbaşı planlarının iptalini istiyor

TMMOB Mimarlar Odası Başkanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Beykoz Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planlarının durdurulması ve iptali için idare mahkemesine başvurdu. 

Yaklaşık 4 ay önce Beykoz’u ziyaret eden ve imar ile ilgili müjdeler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çavuşbaşı ve Görele Mahallesi’nin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planlarını onaylamıştı.

50 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Kamuoyunda CHP’nin arka bahçesi olarak bilinen Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’nde yaklaşık 50 bin kişinin ilgilendiren planların iptali için mahkemeye başvuru yaptı.

TMMOB ÇAVUŞBAŞI PLANLARINA KARŞI ÇIKTI

Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklacı, Çiftlik ve Görele Mahalleleri 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Bakanlık Makamının 16 Temmuz 2021 tarih ve 1337297 sayılı Olurları ile 1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. maddesi uyarınca onaylanmış ve planlar Ağustos ayında askıya çıkmıştı.

TMMOB Mimarlar Odası Başkanlığı ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan planların hukuka aykırı olduğunu iddia ederek yürütmelerin durdurulması ve iptali için idare mahkemeye başvurdu.  

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Hatice M.

  İlk kez bi belediye başkanına güveniyorum. İtirazlar olsada 2022 nin yazı inşaatlar başlayacak bizlerde evlerimize kavuşacağız

 • Ltfahin

  Merak ettğim tmmob neye itiraz etti hukuka aykırı olan ne gerçekten merak ediyorum

 • Lütfi Selman şahin

  Şu 550 villa. CHP,li Merter ailesine ait ,tmmob bunlarla ilgili niye işlem yapmıyor

 • Lütfi Selman şahin

  Türkiye'de ne kadar CHP üyesi varsa bu mimarlar odasının başına Okadar taş yağsın ,hakikaten dedikleri kadarsınız,ne istiyorsunuz köylüden ,azıcık arsası olupta Oray'a çoluğu çocuğu için ev yapacak olan köylüden ne istiyorsunuz, ne güzel hükümet demişki buralarda iki kat fazlası yok burda çocuğuna ev yapsın buna bile itiraz ediyorsunuZ,ne yapalım kaçak evim yapalım kaçak katmı yapalım gecekondumu yapalım yeter artık işte bu yüzden bu milletten hiçbir zaman oy alamıyorsunu alamıyacaksınız.

 • Erkan

  CHP beykozun başına bela Daha önceki imarlarıda iptal ettirdi Beykoz halkının nefretini kazanmaktan başka birşey yaptığı yok

 • İsmail Koç

  Yazıklar olsun millet senelerdir bekliyor.

 • Hadi Özalan

  Betbat bir plan eğer Dava açmışsa ilk defa doğru bir şey yapmış. Milletin boğazından kursandan sıkıp tapu parasını ödediği yeri SİT alanı ilan edilmenin neresi plan.

 • Suphi

  Bu güne kadar CHP olsun veya arka Ayşe’si TMMO Olsun halkın hayrına aldıkları tek karar var mı? Beykoz nice zamandır imar bekliyor Çavuşbaşi imara kavuştu derken malum iptalcılar tekrar devreye girdi, bu gidişle bir 50 sene daha bekleriz.

 • Eda Nur

  Olayı bence partileştirmemelisiniz.Mimarlar Odası haklı bir itirazda bulunmuştur.Arkasında kimin olduğu önemli değil.Önemli olan Çavuşbaşı halkının mağdur edilmemesidir.

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.