Çocuğunuz rakamlardan ibaret değil!

Malumunuz eğitim-öğretim yılının son haftasına girmiş bulunmaktayız. Çocuklar ve gençler için 17 Haziran karne günü. 

Tahmin edersiniz ki, bazı evlerde bugün biraz sıkıntılı geçecek. Eğitim sistemi, nesil, zaman, toplum her ne kadar değişime uğramış olsa da, belirli bir kesim için 'akademik başarı' bir insanın toplumdaki en önemli statü göstergesi. Akademik başarı elbette önemli ama bir insanın hayatındaki en önemli etiket mi? Gelin yeniden düşünelim... 

Akademik başarı insan için en önemli kıstas olsaydı; iş hayatının en önemli pozisyonlarında özgeçmişi başarılarla dolu insanlar olurdu. O pozisyonları, kimlerin özgeçmiş yerine öz tanışıklıklarla doldurduğunu hepimiz biliyoruz. Akademik başarı en önemli kıstas olsaydı; üniversite mezunları kendi mesleklerinin başında olurdu. 

Akademik başarı en önemli kıstas olsaydı; yükseköğrenim mezunu insanlar eşlerine, çocuklarına, hayvanlara şiddet uygulamazdı. Akademik başarı en önemli kıstas olsaydı; IQ'su yüksek, akademik başarısı göz dolduran bireyler kitlesel felaketlere yol açan ve açacak olan buluşları insanların kullanımına sunmazdı. 

Akademik başarı en önemli kıstas olsaydı; akademik başarıya ulaşmış insanlar toplumun en mutlu bireyleri olurlardı. Demek ki bir insanın mental olarak sağlıklı, kendine ve topluma faydalı, mutlu bir birey olmasının anahtarı akademik başarıdan geçmiyor. 

Öyle ki ahlak kavramı oluşturulmadan yetiştirilmiş bireylerde, akademik başarı bazen facialara bile sebep olabiliyor. Mevzunun başına dönecek olursak, evlatlarınızı aldığı ya da alamadığı rakamlardan ötürü incitmeyin. Aldıkları ders notlarından çok, o karnelerinin yan kısmında olan öğretmenlerinin doldurduğu davranış notlarını inceleyin. 

Evladınız rakamlardan ibaret değil! Şuan toplumda yaşadığımız ve isyan ettiğimiz her şeyin nedeni insanların 'insani' özelliklerini kaybetmiş olması. Bu sorun sadece 'ahlaklı, kendine ve insanlara, hayvanlara, doğaya, topluma, genel toplum kurallarına saygılı' evlatlar yetiştirme gayretinde olursak çözülebilecek bir sorun.

 Gelin derdimiz karnelerinde aldıkları notlar değil, onlara kazandıracağımız güzel ahlak olsun. Unutma, sen değişirsen ancak toplum değişir!

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.