Cumhuriyet’in ebedi sesi Beykoz’da yükseldi

Cumhuriyet’in ebedi sesi Beykoz’da yükseldi

Türk Milleti'nin şanlı tarihinin önemli dönüm noktaları arasında yer alan, bağımsızlık mücadelesinin en büyük meyvesi olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü Beykoz’da coşku ve heyecanla kutlandı. 

Türkiye'de "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" kuralını devlet yönetimine yerleştiren Cumhuriyet’in ilanının 98. yıl dönümü kutlamaları Beykoz’da birbirinden renkli gösterilere sahne oldu.

Beykoz Kaymakamlığı himayesinde gerçekleştirilen kutlama töreni, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, İstanbul Boğaz Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın protokol tebriklerini kabulü ile başladı.

Törene, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, İstanbul Boğaz Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Doğukan Orhan, siyasi parti liderleri, ilçe birim müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tebriklerin akabinde, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve ebediyete irtihal etmiş tüm şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli, Kurtuluş Destanı’nın gururu olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlamaları kapsamında günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi.

MEHTERAN VE FOLKLOR GÖSTERİSİ

Konuşmaların ardından sahne, Mehter Başı Hasan Çinka yönetiminde Mehteran Ekibine bırakıldı. Protokol ve davetliler mehter gösterisini ilgiyle izledi.  

Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Sinan Saim Aydın, 29 Ekim konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Aydın, Kurtuluş Savaşı’nda yaşanılan mücadeleleri anlatarak o günleri tekrardan hatırlattı.

Kutlamalar, Beykoz Halk Eğitim Merkezi Folklor Ekibi'nin halk oyunları gösterisi ile devam etti.

ŞİİRLER OKUNDU

Bu özel günde, Beykoz Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sudenaz Şaki, ise “Cumhuriyet Kuruldu” isimli şiirini seslendirerek alkışları topladı.

YARIŞMALARIN BİRİNCİLERİNE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kompozisyon, şiir ve resim dallarında gerçekleştirilen yarışmalarda birinci seçilen öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Kompozisyon dalında birinci, Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi öğrencisi Betül Yürümez oldu. Şiir dalında ise İshakağa Ortaokulu öğrencisi Arda Akbaş, Bahattin Özyazıcı İlkokulu öğrencisi Mehmet Ömer Yaşasın ise resim dalında birinci oldu.

Öğrencilere ödülleri, Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli, Boğaz Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç ve Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından etkinliğe katılan okullar, Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi Bando Takımı eşliğinde geçit töreni gerçekleştirdi.

98 ADET BALON GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI

Etkinlik, 10. Yıl Marşı eşliğinde, Cumhuriyetin ilanın 98. yıl dönümü şerefine 98 adet kırmızı bayraklı balonun gökyüzüne bırakılmasıyla sona erdi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.