Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Cumhuriyet kurulurken izin alınmadı! Şimdi ne izni?

Sevgili okurlarım, nefes aldığımız her süreçte insanın aklından çıkmayan, unutamadıkları ve önem verdikleri bazı değerleri vardır. Benimde önem verdiğim değerlerimin en başında Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet vardır.

Cumhuriyet'in temellerinin atı

Sevgili okurlarım, nefes aldığımız her süreçte insanın aklından çıkmayan, unutamadıkları ve önem verdikleri bazı değerleri vardır. Benimde önem verdiğim değerlerimin en başında Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet vardır.

Cumhuriyet’in temellerinin atılmaya başlaması Erzurum, Sivas ve Amasya kongreleridir. 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşudur. O günlerdeki Meclis şimdiki gibi lüks değildi. O günlerdeki Milletvekilleri deri koltuklarda oturmuyordu. Milletvekilleri Ankara’ya geldiklerinde yatacak yer, yiyecek ekmek bulamıyordu.

Bazıları davadan vazgeçip memleketlerine dönmek istediğinde Mustafa Kemal Atatürk meclis kürsüsüne çıkıp ‘Duydum ki bazı vekiller yoksulluğu bahane edip memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla buraya davet etmedim. Herkes kararında özgürdür, isteyen dönebilir. Ben bu davadan vazgeçmeyeceğim. Tek başıma da olsa Asker Mustafa Kemal olarak, mavzerimi elime alır, fişeklerimi göğsüme dizerim. Bir elime de bayrağımı alır Elmadağ’a çıkarım. Orda tek kurşunum kalıncaya kadar düşmanla çatışırım. Kurşunlarım bitince de vücudumu bayrağıma sarar temiz kanımı kutsal bayrağıma içire içire orada can veririm. Ben buna ant içtim‘ der.

Mustafa Kemal Atatürk gecesini gündüzüne katarak Cumhuriyet hayallerini gerçekleştirmek için çalışır ve Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve de vatanseverlerle birlikte uzun süreli büyük mücadelelerden sonra 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilir.

Cumhuriyet yönetiminin birinci özelliği seçim esnasına dayanan bir yönetim oluşudur. Bugün bizlerin seçme ve seçilme hakkı varsa Cumhuriyet sayesindedir. Ne yazık ki Cumhuriyet sayesinde seçilenler, Cumhuriyet Bayramının kutlanmasına, Atatürk Anıtına çelenk koyulmasına izin vermemektedirler !!!

NE İZNİ YA !!!

Bizim için olan bu Cumhuriyet kurulurken kimseden izin alınmadığı gibi kutlanırken de kimseden izin alınmamalı. Her sene olduğu gibi bu senede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını daha coşkulu bağıra çağıra Cumhuriyet naraları atarak kutlayacağız elbette. Kolay kazanılmayan Cumhuriyetin çocuklarıyız biz.

Cumhuriyetimizin 96. yılını kutlar, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet Şehitlerimizi sevgi, saygı, rahmetle anıyorum.

 Saygılarımla…

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.