Edebiyatın ekolü aşığı olduğu Beykoz'da anıldı

Edebiyatın ekolü aşığı olduğu Beykoz'da anıldı

Beykoz Kaymakamlığı tarafından, Türk Edebiyatı’nın ekolü Ahmet Mithat Efendi’nin 109. ölüm yıl dönümü münasebetiyle “Ahmet Mithat Efendi Okumaları” programı düzenlendi.

Beykoz’da, okumayı çok geç öğrenmiş ancak bunun hırsını çıkarırcasına yüzlerce eser okumuş, hayatı boyunca çıkardığı gazete ve dergilere yazdıklarından başka 200 kadar eser yayınlamış olan Ahmet Mithat Efendi’nin 109. ölüm yıl dönümü “Ahmet Mithat Efendi Okumaları” programıyla anıldı.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Felsefesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Recep Alpyağıl ile okul müdürleri ve yoğun öğrenci katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlik, Ahmet Mithat Efendi’nin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Akabinde, Ahmet Mithat Efendi’nin hayatına dair hazırlanan ve TRT arşivlerinde bulunan “Köklerin İzinde” belgeselinden kesitlerle yazarın yaşadığı döneme tanıklık edildi.

“KENDİNİZE YATIRIM YAPTIĞINIZ İÇİN KUTLUYORUM”

Açılış konuşmasını yapan Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan, “Bugün 28 Aralık Ahmet Mithat Efendi’nin ölüm yıl dönümü. Dünya’nın en güzel yeri diye nitelediği Beykoz’da evi, okul, kültür merkezi olan ve bugünde okumalarının ödül törenini yaptığımız anlamlı bir gündeyiz. Sevgili gençler, teknolojinin bu kadar hayatımızda olduğu bir zamanda, kitap okumayı ön plana aldığınız için kendinize yatırım yaptığınız için hepinizi kutluyorum.” dedi.

“BAŞARI DÜZEYİ ARTINCA İKİNCİ DEFA TERTİP ETTİK”

Ahmet Mithat Efendi’nin Beykozlu olduğunu öğrendiğinde buna dair ilçede neler yapılabilir diye düşündüğünü belirten Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, “En nihayetinde Ahmet Mithat Efendi’yi nasıl anlarız? Nasıl daha iyi öğrencilerimize ve çevremize tanıtırız diye düşündük. Tereddütlerimiz oldu. Hatta okul müdürlerimiz ile toplandık. Toplantıda herkes ‘Acaba öğrencilerimizden katılan olur mu? Bunu nasıl başarabiliriz’ diye düşündük. Benim de çok tereddüttüm oldu. Kimse katılmazsa nasıl olur acaba diye. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ilgi gösterdi. Yarışmanın başarı düzeyi artınca ikinci defa tertip ettik. Eğer gayret edersek neticesini de hep beraber görmüş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞİMİZİ ANLAMAZSAK GELECEĞİMİZİ İNŞA EDEMEYİZ”

Çiçekli konuşmasına şöyle devam etti:

“Yaşadığımız çevreyi ne kadar tanıyoruz? Biraz duyarsızlaşıyoruz değerlerimize karşı. Ahmet Mithat Efendi buranın değeri, Türkiye’nin bir değeri. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin ilgisi ve alakasını gördüğüm için inşallah bu Ahmet Mithat Efendi Okumaları'nı devam ettirmeyi düşünüyoruz. Ve Beykoz’un başka değerleri, kültür, sanat gibi hep beraber gayret edelim istiyorum. Onları ön plana çıkaralım. Çünkü biz biliyoruz ki geçmişimizi anlamazsak geleceğimizi inşa edemeyiz.”

ORATORYO GÖSTERİMİ

Konuşmaların ardından, Celal Aras Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Ahmet Mithat Efendi Oratoryosu, ney ve kanun taksimi eşliğinde gösterime sunuldu.

DEĞERLİ BİLGİLER AKTARILDI

Alkış ve beğenileri toplayan gösteriden sonra İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Felsefesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Recep Alpyağıl, konuklara ve öğrencilere Ahmet Mithat Efendi’ye dair, hayatının önemli dönüm noktalarını ve nasıl ‘Ahmet Mithat’ olduğuna ilişkin bilgiler aktardı.

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ BELLİ OLDU

“Ahmet Mithat Efendi Okumaları” anma programı kapsamında, ilçenin değerlerini tanımak ve bu değerlere sahip çıkmak amacıyla, 10. ve 11. Sınıf öğrencileri arasında düzenlenen, “Felatun Bey ve Rakım Efendi Kitap Okuma Etkinliği”ne 570 lise öğrenci katıldı.

Değerlendirme sonucunda 25 öğrenci ödül almaya hak kazandı. İbrahim Canan Anadolu Lisesi öğrencisi Buse Nur Melek birinci olarak tam altın hediye edildi.

İkinci olan öğrenciler yarım altın, üçüncüler çeyrek altın ve dördüncü olan öğrenciler gram altın aldı.

Öğrencilerin ödülleri, Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir tarafından takdim edildi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.