Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Ekmek israfıyla mücadele başlıyor

Ülkemizde had safhada olan ekmek israfını önlemeye yönelik Beykoz’da  “Ekmek Atıklarını Değerlendirme Projesi”  hayata geçiyor.  

Ülkemizde had safhada olan ekmek israfını önlemeye yönelik Beykoz’da  “

Ülkemizde had safhada olan ekmek israfını önlemeye yönelik Beykoz’da  “Ekmek Atıklarını Değerlendirme Projesi”  hayata geçiyor.  

Ülkemizde had safhada olan ekmek israfını önlemeye yönelik Beykoz’da  “Ekmek Atıklarını Değerlendirme Projesi”  hayata geçiyor.  Bu projeyle ekmekler atık kutularında toplanacak vatandaşlara israfın boyutunu hatırlatan çağrılar yapılacak. 

500 Okul Parası Çöpe Gidiyor 

Ülkemizde her gün ortalama 5 milyon ekmek çöpe atılıyor. Bu israfın yıllık maliyeti ise 1 milyar 277 milyon lirayı buluyor. İsraf edilen ekmeklerle her yıl 500 okul yaptıracak gelir çöpe gidiyor.

Her gün israf olan 5 milyon ekmeğin 3 milyonu tüketicilerin fazla ekmek almasından, 2 milyonu fırınların fazla üretim yapmalarından ve saklama koşullarından kaynaklanıyor.

Beykoz Belediyesi de “Ekmek Atıklarını Değerlendirme Projesi” yle öncelikle toplu alanlara atık ekmek toplama kutuları bırakacak, vatandaşlardan ekmeği bilinçli tüketmesini isteyecek.

İlk Uygulama Anadolukavağı’nda

Proje kapsamında cadde ve sokaklara bırakılacak atık ekmek kutularında toplanan atık ekmeler, hayvan rehabilitasyon merkezlerinde geri dönüşecek.

Projenin ilk uygulamasına lokantaların yoğun olarak bulunduğu Anadolukavağı Mahallesi’nden başlayacak. Şayet ilgi ve yoğunluk olursa diğer mahallelere de atık kutularından bırakılacak. 

Halkımız için ekmeğin temel besin kaynağı olduğunu fakat  yanlış tüketim alışkanlıkları sebebiyle  ülkemizde ekmek israfının had safhaya ulaştığını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başlattıkları projeyle ilçe sakinlerini bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı