Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Fitili Beykoz ateşledi tüm Türkiye'de hayata geçiyor!

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Beykoz'da da yeni bir dönem başlıyor. Artık plastik poşetler parayla satılacak.

OFD Beykoz Şubesi ile Paşalı Marketleri'nin Sahibi Zeki Paşalı öncülüğünde 2014 yılında başlatılan çalışma meyvesini verdi. Plastik al

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Beykoz’da da yeni bir dönem başlıyor. Artık plastik poşetler parayla satılacak.

OFD Beykoz Şubesi ile Paşalı Marketleri’nin Sahibi Zeki Paşalı öncülüğünde 2014 yılında başlatılan çalışma meyvesini verdi. Plastik alışveriş poşetlerinin tüketiciye ücretli verilmesini içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin birinci bölümünde yer alan 9 madde kabul edildi. 1 Ocak itibariyle plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Yani 2000 metrekarelik bir kapalı satış alanı olan market varsa 20 bin TL ücretsiz poşet cezası yazılacak.

Yasalaşan bu konun ile çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının düşürülmesini amaçlamakta. Bu çerçeve dahilinde plastik poşet ve ambalajlarda depozito uygulaması, kirliliğin önüne geçilmesine ilişkin teminat alınması gibi birçok önlem alınacak.

Yasanın çıkmasında önemli katkıları olduğunu belirten Beykoz Paşalı Marketleri’nin Sahibi Zeki Paşalı, OFD Beykoz Şubesi ile 2014 yılında başlatılan çalışmanın meyvesini verdiğini ve çevre koruması adına çok yararlı bir uygulama olduğunu söyledi. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Türkiye Parekendeciler Federasyonu (PERDER) Yönetim Kurulu Üyesi olan Beykoz Paşalı Marketleri’nin Sahibi Zeki Paşalı plastik poşet yasağı ile ilgili gazetemize önemli açıklamalar yaptı;

Hammaddesine yılda 650 milyon dolar ödüyoruz

Türkiye’de plastik poşetin hammaddesine yılda 650 milyon dolar para ödüyoruz ve bu direk İsrailli firmalara gidiyor. Eğer ki tüketiciyi doğru bilinçlendirebilirsek dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi naylon poşet kullanımını azaltılmış ve bu paranın da ülke içinde kalmasını sağlarız. Beykoz’da tüketicilerimizi alternatif taşıma ürünlerine yönlendireceğiz. Yani eski zamanda olduğu gibi file ve bez poşet kullanımına yönlendireceğiz. Yani örneğin bir file veya bez poşetle alış verişe gelen bir tüketici bir ay içerisinde en az 60 adet naylon torbayı doğaya atmamış, doğa kirletmemiş oluyor.  Bunun için çok faydalı bir uygulama olan bu kanunu destekliyoruz. Beykoz halkının da bu çalışmaya destek vermesini bekliyoruz.

Alternatif taşıma poşetleri üretiyoruz

Tüketici gereksiz yere bedava olduğundan dolayı 3-5 adet poşet alırken, bunlara sembolik bir ücret ödeyeceği zaman daha az kullanmaya çalışır. Paşalı Market olarak cep telefonu büyüklüğünde alternatif taşıma poşetleri üretiyoruz. Beykoz Omurilik Felçlileri Deneği ile çalışmaya başladık. Tüketicilerimize çok şirin, kolay taşınabilir, dayanıklı ve cebine koyacağı bez torbalar hazırlıyoruz. Çok cüzi rakamlarla satacağız ama o yıllarca tüketicin elinde kalacak.

İlk adım 2014 yılında atıldı

Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de minimuma indirilebilmesi için hükümetin bir çalışması oldu. Mecliste kabul edilen kanunun hazırlanmasında ilk adım 2014 yılında OFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ile başlatmış olduğumuz “Engelli üretsin doğa kazansın” projesi çerçevesinde İstanbul Perakendeciler Derneği ile Beykoz OFD’nin anlaşmasıyla atıldı. Daha sonra bu projeyi Çevre Bakanlığına sunduk. İstanbul Ticaret Odası’nı temsilen kurulan komisyonda bende görev aldım. İstanbul Valiliği ve Omurilik Felçlileri Derneği’ni de arkamıza alarak hep beraber çalışma yaptık, bir bilinç oluşturduk çünkü doğamız ölüyor, topraklarımız zehirleniyor. Yeraltı suları ile insanların vücutlarına bu maddeler karışıyor. Sadece plastik poşet değil, yoğurt kabı gibi tüm plastik ürünler ile su şişesi de bunu içerisinde.

Marketlerin artık naylon poşetleri bedava vermesi yasak

Bundan sonra Beykoz başta olmak üzere tüm Türkiye’de eğer ücretsiz veya bedelsiz bir poşet verilmesi halinde çok ciddi cezalar var. Artık bunun hiçbir perakendeci göze alamaz. Onu için biz marketlerin 1 Ocak tarihinden itibaren artık naylon poşetleri bedava vermesi gibi bir durumu söz konusu olmaz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı