İBB'de başörtülü kadınlara taciz Beykoz meclisinde tartışıldı

İBB'de başörtülü kadınlara taciz Beykoz meclisinde tartışıldı

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantılarının ilk oturumu gerçekleştirildi. Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf’ın yönettiği toplantıda İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli'nin başörtülü kadınlara yönelik sözleri ile hayvan barınağı konusu tartışmalara neden oldu.

Açılış ve yoklama ile başlayan Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantılarının ilk oturumunda AK Parti ve CHP grupları Elazığ’da yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve bu sabah İdlib’de şehit olan kahraman askerlerimize başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.

Meclis gündemine geçilmeden önce meclis üyelerine de söz verildi. İlk sözü alan CHP Meclis Üyesi Gülsüm Yılmaz Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde kullanılmaya hayvan barınağının neden yıkıldığını sorarak, yeni bina yapılana kadar geçici konteyner konulmasını istedi.

Manolya Demirören Tekin: İddia ediyoruz Türkiye’nin en iyisi olacak

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin, CHP Meclis Üyesi Yılmaz’a cevaben yaptığı açıklamada “Birkaç ay önce meclis üyelerimize yaptığımız sunumda buranın yıkılacağını ve yerine yapılacak rehabilitasyon merkezinin de yaklaşık 6 ay içerisinde yapılacağını orada beyan etmiştik. Zannediyorum orada yaptığımız açıklamalar gözlerden kaçtı. Aramızda geçmiş dönemde de görev yapan meclis üyelerimiz var, onlar da bilir. Bu barınak uzun süredir kapalı şekilde duruyordu. İçeride herhangi bir hayvan bakımı vs. yapılmıyordu. Binanın çevresinde yine de hayvanseverlerle birlikte destekte bulunduk. Burada sanki faaliyeti devam eden, içeride hayvanların yaşadığı bir bina belediye tarafından yıkmış gibi hava estiriliyor. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Beykoz Belediyesi olarak sokak hayvanları ile ilgili yaptığımız çalışmalar ortadadır. Yeni yapacağımız rehabilitasyon merkezi iddia ediyoruz İstanbul’un hatta Türkiye’nin en iyisi olacaktır.

2 Hayvan Ambulansı görev yapacak

Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin, CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel’in geçici konteyner konulsun sözlerine cevaben “Evimde hayvan besleyen bir hayvansever olarak konuşuyorum. Öyle oturduğunuz yerden konuşarak konuşmayla bu işler olmaz. Gidip yerinde göreceksiniz. Belediye olarak yaptığımız çalışmalar ortadadır. Tahminlerinde üstünde sokak hayvanının yaşadığı bir bölgeye geçici konteyner koymak ihtiyaçları kesinlikle karşılamaz. Kaldı ki bölge Orman Genel Müdürlüğü’nün. Böyle bir konteyner koyma şansımız kanunen de yok. Bu sorunu çözmenin tek yolu daha büyük ve modern bir rehabilistasyon merkezi kurmak ki bu çalışmaya da başladık. Ayrıca 2 adet Hayvan Ambulansını da bünyemize dahil ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de sokak hayvanları konusunda çalışma yaparak devreye girmesi gerekir.

Recai Çelik: Depremle ilgili acil çalışma yapılmalıdır

CHP Meclis Üyesi Recai Çelik Elazığ’da yaşanan deprem felaketine değinerek sözü olası İstanbul depremine getirdi. Çelik Yurdun farklı yerlerinde deprem olduğunda İstanbullular oraya her türlü yetişir ama İstanbul’da bir deprem olduğunda korkutucu durumlarla karşılaşabiliriz. Bu sebeple Beykoz Belediyesi bütün fantastik çalışmalarını bir kenara bırakarak acil şekilde depremle ilgili çalışmalar yapmalıdır. Gerek güçlendirme, gerekse depreme hazırlık konusunda acil eylem planlamaları yapılmalıdır. Çünkü yaşanan bu acılar bize gerekli tecrübeyi göstermiştir.

Manolya Demirören Tekin:  Bir nefret suçudur. Tacizdir, psikolojik şiddettir

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin İSMEK’te yaşanan ve kamuyounda büyük infial uyandıran İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli'nin başörtülü kadınlara yönelik sözleri ile ilgili AK Parti Grubu adına bir konuşma yaptı. Tekin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “ İSMEK mensupları üzerinde epeydir baskı, şiddet ve mobing uygulayan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin, İSMEK kadın çalışanlarıyla yaptığı toplantıda yaptığı hadsiz, ahlaksız, her türlü insani değeri çiğneyen, son derece ilkel ve yakışıksız konuşmasında bir kere daha tanıklık ettik. Malum kişinin, konuşmasında bazı başörtülü bölge yöneticilerine, evli olup olmadıklarını sorup, “Bekar iseniz itfaiyecilere gidin. Bu uzun örtülerle minibüslere, otobüslere nasıl biniyorsunuz, üstelik pis kokuyorsunuz” türü laflar etmesi, iğrençlikten de öte bir tavırdır. Bir nefret suçudur. Tacizdir, psikolojik şiddettir, insan onur ve şahsiyetine yönelik vahim bir saldırı, masumiyete karşı bir hakaret ve aşağılamadır. Aynı zamanda bir kamu çalışanının ideolojik kin ve saplantıyla nasıl bir seviyeye düşebileceğini göstermek bakımından da ibretliktir. Bu insanlık adına utanç verici sözleri nefretle kınıyor, bu ayırımcı, dışlayıcı ve yok sayıcı zihniyeti telin ediyoruz. Bırakın bir yöneticiyi, herhangi bir insana dahi yakışmayan bu harekete rağmen, bu şahsın iBB’de görevine devam etmesi, halen İBB’yi yönetenlerin de aynı düşünceyi taşıdığı ve aynı utanca ortak olduğu anlamına gelecektir. Biz AK Parti grubu olarak, siyasi görüşü ne olursa olsun, toplumun bütün katmanlarında üzüntü ve infiale yol açan sözleri nedeniyle ve yine onuruna saldırılmış, rencide edilmiş tüm kadınlarımızın beklentisinin yerine getirilmesi adına, Yeşim Meltem Şişli’nin görevden alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca malum kişiyi, hadsiz, seviyesiz ve ahlak dışı sözlerinden dolayı bütün İSMEK çalışanlarından, itfaiye çalışanlarından, başta kadınlar olmak üzere bütün milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz.

Gülay Demirel: Toplumun menfaatleri her şeyin önündedir

İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Gülay Demirel’de CHP Grubu adına konuyla ilgili yaptığı açıklamada İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ye sahip çıkarak “Yeni bir Dolmabahçe yalanı ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki siyasetin kirliliğini bir kez daha yaşıyoruz. Hizmet için orada olan kişileri bu kadar ahlaksızca suçlamak işte bu kirli siyasetin sonucudur. Toplumun menfaatleri her şeyin önündedir. Söz konusu arkadaşımız da bekardır. Bu konu artık yargıya taşınmıştır.” İfadelerini kullandı. Demirel, iftirayı ihaleyi kaybeden şirketin attığını söyleyerek konuyu kamu vicdanına bıraktı.

Sadullah Kabahasanoğlu: Başörtüsü bizim kırmızı çizgimizdir

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu da söz alarak konuyla ilgili rahatsızlığını dile getirdi. İBB’de yönetici bir kadının edepsizce yaklaşımından dolayı gündeme gelen bir konu var. Gülay Hanım eğer bir kadın olarak Yeşim Meltem Şişli’nin “Başörtülü minibüslere, otobüslere nasıl biniyorsunuz, üstelik pis kokuyorsunuz” gibi sözlerini yakıştırıyorsanız size söyleyecek tek sözümüz yok. İstanbul’da buna benzer başka konularda yaşandı. Başörtüsü bizim kırmızı çizgimizdir. Burası da Müslüman bir ülkedir. 28 Şubat sürecinde kurulan ikna odalarında bile böyle bişey yaşanmadı. Bunun neyini savunuyorsunuz. Konuyu çarpıtmak için ihaleleri, rakamları konuşuyorsunuz. Neden CHP bu ülkenin milli manevi değerleri ile kavga ediyor. Bunu bir düşünün. “Eğer ki bu kadın bu lafları ettiyse gereği yapılacaktır. Konu da mahkemeye taşınmıştır.” diyeceğiniz yerde konuyu çarpıtmanın anlamı yoktur.  

Yapılan konuşmaların ardından gündeme geçilerek ilgili maddeler komisyonlara havale edildi. Bir sonraki toplantı 5 Şubat 2020 Çarşamba günü yapılmak üzere ilk oturum sona erdi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.