İBB'den Beykoz'a 'Koronavirüs Mezarlığı'

İBB'den Beykoz'a 'Koronavirüs Mezarlığı'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin defin edilmesi için Çavuşbaşı Baklacı Mahallesi'nde bir bölgeyi mezarlık yeri olarak belirledi. Bu durum bölge halkında tedirginliğe neden olurken, yerleşim yerine yakın bir bölge olduğu içinde tepkilere neden oldu.

Baklacı Mezarlığı’nda gün boyunca yapılan çalışmalarda yetkililerin yanı sıra, iş makineleri ve kamyonların yoğun çalışması gözlerden kaçmadı. Çalışanların özel kıyafetli olması ve iş bitiminde bu özel kıyafetlerin mezarlık alanına terk edilmesi ise tepki ile karşılandı.

Baklacı Mahalle Muhtarı Mustafa Yıldırım konu hakkında yapmış olduğu açıklamada “Baklacı Mezarlığı, Koronavirüs Mezarlığı yapıldı. Anadolu yakasında ölen hastalar için bu bölgede ağaçlar kesilerek mezarlıklar oluşturulmakta. Burası otobana, ana yollara yakın, Ümraniye, Beykoz ve Çekmeköy’ün birleşti bir yer. Halk galeyana gelmiş durumda. Her pislik içinde…” ifadelerini kullandı.

İBB tarafından tahsis edilen mezarlık yerine koronavirüs’ten ölenlerin definlerine başlandığı ve 10-15 arası definin yapıldığı belirtilirken, bölgede yer açma işlemlerinin devam ettiği bilgisine ulaşıldı. Öte yandan defin işlemi sırasında kullanılan kıyafet, eldiven ve maskelerin ormana atıldığı, bunun da başka tehlikelere yol açmasından korkuluyor.

İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu da yapmış olduğu açıklamada konunun AK Parti İlçe Başkanı ve Belediye Başkanı ile istişareler edildiğini söyleyerek “CHP’li İBB meclis üyeleri ve İBB yönetimi ile görüşerek, seçilen alanın meskun mahale yakınlığı gerekçesi ile risk oluşturduğunu, alanın güvenliğinin sağlanmadığı ve defin esnasında kullanılan kıyafetlerin sorumsuzca alanda bırakılmasının tehlike oluşturduğunu ve bu tür bir mezarlığın meskun mahallerden daha uzak bir yerde olması gerektiğini ilettik. Mezarlık işleri yetkisinin İlçe Belediyelerinde olmadığı için, yapılan görüşmeler neticesinde İBB yönetimi yetki ve sorumluğunda olan Mezarlıklar Müdürlüğü yöneticileri yarın söz konusu alana gelerek inceleme yapacaklarını ilettiler.” diyerek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.