Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

İmar sorunu Beykoz’un gündeminden çıkmalı!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçede faaliyet gösteren yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Başkan Aydın, düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayarak imar çalışmaları hakkında bilgilendirm

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayarak imar çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 

galeri isimar sorunu beykoz un gundeminden cikmali 5865

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Başkan Murat Aydın, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak ilçenin imar problemlerine değindi.  

“BEYKOZLUNUN GÜNDEMİNDE İMAR OLMAMALI” 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, ilk olarak Çavuşbaşı bölgesi imar planlarına dair bilgiler verdi.

Başkan Murat Aydın, “Çavuşbaşı ve Görele Mahallesi’nin imar planları bitti. Hala memnun olmayan insanlar olabiliyor. Ne diyorlar? ‘İmarı daha çok olsun’, olamaz. Burası, Doğal Sit Alanı Su Koruma Havzası. Olmayacak, olmamalı. Ama imar mutlaka olmalı. Bitişik nizam, bir sürü binalar yapayım, yoğunluk olsun dersek o zaman ortada Beykoz kalmaz. Önemli olan imarın yapılması. O da yapılıyor, çok da hızlı ilerliyor Bakanlık ile ilgili olan kısım. Beykoz ve Beykozlunun gündeminde imar olmamalı. İmar problemi çözülmeli. Çözülmesi için de biz çalışıyoruz. Bizi ilgilendiren kısmında. Beykoz’un tamamı Doğal Sit Alanı. Burada attığın her adım Tabiat Varlıkları Kurulu’ndan geçiyor. Nüfusun yüzde 60’ının yaşadığı yerde yetki İBB’de. Yüzde 40’ının yaşadığı yerde yetki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında. Biz her iki ana kurumdan da planlar ile ilgili süreçleri takip ediyoruz. Ama alan olarak büyük bir alanımız, 41 milyon metrekare Bakanlığımızda. 41 milyon metrekare temelde 5 tane Bayrampaşa demek. Orada sürecin tamamlandığı yerlerde ruhsat verebiliyoruz, o noktaya geldik. Devletin kurulduğundan bugüne kadar ilk defa imarı oldu oranın. Diğer taraflarında tamamlanması için çalışıyoruz. Biz belediye plan yapan kurum değiliz, planın yaptırılması için çalışan kurumuz.” diye konuştu.

galeri isimar sorunu beykoz un gundeminden cikmali 7269

 “İBB’DE ÇÖZDÜĞÜNÜ ZANNEDİYORSUN”

Murat Aydın kendine gelen soru üzerine, Tuzla ve Kadıköy ilçelerinde siyaset yapan CHP’li meclis üyelerinin Gümüşsuyu (Karlıtepe), İncirköy, Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi imar planlarını iptal istemiyle yargıya taşımasına değindi.

Beykoz’un imar problemini çözme konusunda sorumlu iki tane ana kurum olduğunu dile getirerek Murat Aydın, “Biri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı diğeri de İBB. Bu iki kurumdaki işleri takip eden Beykoz halkı adına da Beykoz Belediyesi. Şimdi İstanbul’da iki tane iktidar var. Bir merkezi iktidarın kolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, diğer İBB, oradaki Millet İttifakını temsil eden irade. Bu iki iktidar kendini muhalefet olarak göremez. Bu sorunlar varsa çözmek bu iki kurumda. Her kurumun ne yapacağı belli, yasa ile tanımlamış. Yeni bir şey de yok ortada yıllardır süre gelen usul ve esaslara göre. Mevzuatta kanunlarda herhangi bir değişiklik olmadı son yıllalardır. Geçmişte bu güne gelen usul ve esaslara göre hareket etmek durumunda. Maalesef biz imar planları konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bakanlıktan çözüyorsun, İBB’den çözdüğünü zannediyorsun, çözdüğün oluyor çözemediğin oluyor.” dedi.

galeri isimar sorunu beykoz un gundeminden cikmali 8781

“BEYKOZ’DA KARŞI DEĞİLİZ DENİP İBB’DE ALEYHTE OY ÇIKIYOR”

Aydın, “Şimdi Beykoz planlarına bizim yerelde CHP’li arkadaşlarımız ve ilçe başkanımız çözülsün diye destek veriyor. Karşı değiliz deniliyor. Ama İBB’ye gittiğinde orda aleyhine oy çıkıyor. Biz çoğunluğumuzla eveti çıkartıyoruz ama oradaki iktidar aleyhte oy veriyor. Sonrada sen meclisten çıkartsan bile bürokrasi imza atacak, imza atmadığı zaman iş çıkmıyor.” diye konuştu.

 “BEYKOZLUYLA NE ALIP VEREMEDİĞİN VAR”

Belediye Başkanı Aydın, önceden mahkemenin yoğunluk fazla diye planları iptal ettiğini belirterek, ”Yoğunluk azaltıldı kat düşürüldü. Niye itiraz ediyorsun? Beykozluyla ne alıp veremediğin var? Sitemimi ben İBB’de de ilettim de şimdi aynı şekilde iletiliyorum. Beraber yapalım diyoruz düşünce olarak, resmen kimin yapacağı belli de fiilin, işin içerisinde olalım diyoruz. Takdir milletin. Yapacak bir şey yok kimsenin iradesine dem vuracak halimiz yok. Varsa eksik baştan söyleyin, niye sonradan gidiyorsun mahkemeye. Söyle diyoruz, neyine itiraz ediyorsun. ‘Yeşil alanları doğal alanları koruyalım’, gel Beykoz’a burada adam tapu diyor imar diyor. Çözülmesin mi? Kaçak mı yapsın? Buradan da mesajımız bütün iktidarlara yerel ve merkezi yönetimdeki iktidarlara.” ifadelerini kullandı.

galeri isimar sorunu beykoz un gundeminden cikmali 8791

“İKİ TARAFTA KAÇAMAZ”

Murat Aydın, “Beykoz’un nüfusunun yüzde 60’ının yaşadığı yerde iktidar CHP, İYİ Parti. Diğer tarafta iktidar AK Parti, MHP. Her iki tarafında yapması gereken işler var. Takipçisi de Beykoz halkı adına biz Beykoz Belediyesi olarak buradayız takip ediyoruz. İki tarafta kaçamaz.” dedi.

“İBB YÜZDE 60’IN YAŞADIĞI YERDE İKTİDAR MUHALEFET DEĞİL”

İmar problemlerine dair konuşmaya devam eden Murat Aydın, “Beykoz’un imar problemini ‘ben çözeceğim-sen çözeceksin’ meselesi. Diyelim ki Doğal Sit Alanında AK Parti ve MHP olarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı merkezi iktidar. Şu oldu bu oldu yapamadık edemedik mazeretimiz yok. Yapalım mahkeme durdursa durdurur. Ama biz yapalım. Aynı şekilde nüfusun yüzde 60’ının yaşadığı yerde CHP, İYİ Parti. İmar problemini ben çözeceğim edeceğim diyemez. Bugün sana yetkiyi vermiş, çöz. İktidarsın. Muhalefet değilsin. Öngörünüm ve Gerigörünümde iktidarsın. Çözeceksin. Bizde Doğal Sit alanlarında iktidarız çözeceğiz. Şimdi ilçe belediye olarak değil merkezi iktidar olarak onun takipçisiyiz, yürüyoruz bu noktada. Dolayısıyla herkesin konuyu sahiplenmesi lazım.” diye söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI MURAT AYDIN'IN DİĞER AÇIKLAMALARI:

Beykoz’da planlanan projeler ilk defa açıklandı!

Beykoz Tokatköy projesinde 300 milyonluk fedakârlık!

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı