Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

İnsan sağlığında su ve tuzun önemi büyük!

Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYÇANDER), su ve tuzun insan sağlığındaki önemini düzenlediği seminer ile anlattı.

Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYÇANDER), su ve tuzun insan sağlığındaki önemini dernek binasında düzenlediği seminer ile anlattı.

Dern

Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYÇANDER), su ve tuzun insan sağlığındaki önemini düzenlediği seminer ile anlattı.

Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYÇANDER), su ve tuzun insan sağlığındaki önemini dernek binasında düzenlediği seminer ile anlattı.

Dernek Başkanı Bilal Karabacak ve yönetimi tarafından hazırlanan ‘Su ve Tuz Dengesi’ isimli seminere; Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’te katıldı.

Dernek üyelerinin katıldığı seminerin çoğunluğunun kadınlardan oluşması dikkatlerden kaçmazken, seminerin konuşmacısı ise gazeteci Birsen Altıner idi.

Yaklaşık olarak 1 saat süren seminerde özellikle ev hanımlarına yönelik tuz ve su bilgileri paylaşıldı.

Tuz ve suyun vücudumuzda yer alması gereken miktarın sarf edilerek azaldığı dönemlerde meydana gelen rahatsızlık belirtilerinin anlatıldığı seminerde, damacana kullanımından kaya tuzunun içerisindeki minerallere kadar birçok bilgi aktarıldı.

Vücutta %1 oranında kaybolan suyun bizi susattığı, %5 oranında kaybolan su miktarının ateşlenmeye, %10 oranında su miktarının kaybolması ile kaslarda spazma kadar önemli rahatsızlıklara yol açabileceği bilgisi verildi.

Vücutta su kaybının verdiği belirtiler ise; bel, baş ve bacak ağrıları, kabızlık, göz yanmaları, ağız kokusu, romatizma, eklem ağrıları ve hatta hamilelerde sabahları baş dönmesi şeklinde. Seminerde ortaya çıkan önemli bilgilerden diğeriyse, bir insanın ortalama tüketmesi gereken su miktarıydı. Bireyin vücut ağırlığının 40 ile çarpımının 1000’e bölümü kadar günlük su tüketmesi gerektiği konuşmacı Altıner tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

Medeniyetlerin tuza ne kadar önem verdiğinden bahseden Altıner, geçmiş zamanlarda tuz savaşlarının olduğunu ve zamanında savaşçılara tuzla maaş ödendiğini belirtti. Tuz eksikliğinin kas kasılmalarına, enerji kaybına, hücre besinlerinin azalmasına, düşük tansiyona ve yorgunluğa sebep olduğu anlatıldı. Kaya tuzunun doğada var olan 94 elementten 84’üne sahip olduğu bilgisinin de paylaşılarak rafine tuzların vücutta gerçek tuz kadar dayanıklı olmadığı ifade edildi.

Damacana suların tehlikeli olduğunu da söyleyen Altıner, arıtma su kullanımının daha doğru olduğunu söyledi. Tuz lambasının da eksi iyonları sayesinde yandığı odadaki pis havayı temizlediğine vurgu yapılarak astım, saman nezlesi ve depresyon gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği söylendi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı