Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

İş arayan herkes bu işi yapabilir!

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Tiamat Çağrı Merkezi, iş arayanları ve kendini geliştirmek isteyenleri davet ediyor.

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Beykoz Tiamat Çağrı Merkezi Genel Müdürü Mesut Demir, istihdam açıkları ol

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Tiamat Çağrı Merkezi, iş arayanları ve kendini geliştirmek isteyenleri davet ediyor.

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Beykoz Tiamat Çağrı Merkezi Genel Müdürü Mesut Demir, istihdam açıkları olduğunun çağrısını Beykoz Güncel Haber aracılığı ile tüm Beykozlulara duyurdu.

Beykoz Güncel Haber olarak hem Beykoz’da iş arayan gençlere ve kişilere yardımcı olmak hem de çağrı merkezine dair ön yargılarını kırmak üzere Genel Müdür Mesut Demir ile röportaj gerçekleştirdik.

Beykoz doğumlu olan ve aynı zamanda geçmişte Beykoz AK Parti Gençlik Kollarında ilk kurucu kadrosunda görev almış olan şirketin Genel Müdürü Mesut Demir, çağrı merkezinin ‘gelip geçici’ bir iş olarak görülmesini eleştirdi.

Çok kişinin artık üniversite mezunu olduğunu fakat eğitim sisteminden ötürü mezun olan gençlerin kendilerini bile ifade etmekte zorlandığını ve nitelik kazanamadan iş hayatına girmek durumunda kaldığını belirten Demir, bu işin kişiye iş hayatında birçok artılar kazandırdığını söyledi.

Doğru iletişimi öğrenmenin en kolay yolunun buradan geçtiğini belirten Demir, özgüvenini kazanmak ve tamamlamak adına herkesin hayatında mutlaka bu sektörde bir iş deneyiminin olması gerektiğine dikkat çekti.

Şirket olarak bu sektörde uzun zamandan beri var mısınız?

Yaklaşık 8 senedir bu sektörün içerisindeyiz. Türk Telekom bünyesinde başladığımız bu sektörde bir çok ciddi projelerimiz oldu. Akbank ve Garanti bankası ile TTNET’in Türkiye çapında yürüttüğü iş yeri projeleri vardı. Bu projeleri TTNET adına Türkiye’de yürütülmesini sağlayan bir firmaydık. O dönemde şirketimizin faaliyet gösterdiği merkez ofisi Kadıköy’deydi. Daha sonra bir yer değiştirme gerekti, ben de bu yerin Beykoz olmasını istedim.

Neden Beykoz?

Tabi ki, Beykozlu oluşum en büyük etken oldu. Kendi doğup büyüdüğüm yerdeki insanlara iş imkanı sağlayabiliyor olmak, dolayısıyla hem çevre insanına fayda sağlamak hem de aynı şekilde ihtiyaç duyduğumuz insan faktörünü kendi yaşadığımız çevreden temin etmek niyetiyle Beykoz’u tercih ettik. Bu tercihi yapmaktan dolayı da oldukça memnun olduğumuzu belirtmek isterim.

İşin tanımını sizden öğrenebilir miyiz?

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmayız. TÜRKNET’in çözüm ortaklığını yürütüyoruz. Yaptığımız iş kısaca; ADSL ve ev telefonlarının çok daha avantajlı bir şekilde kullanımını sağlayacak bir çalışma yürütmek. Fakat burada halk olarak bilinçlenme noktasında çok eksiklerimiz var. Halkımız Türk Telekom ve TTNet’i hala internet dediğinizde, ya da telefon hizmeti dediğinizde kullanabileceği tek operatör zannediyor. Halbuki, şu anda bizim de hizmetini sağladığımız operatör gibi bir çok alternatif operatörler de var ve çok daha uygun fiyata hizmet veriyorlar. Her alanda olduğu gibi bu sektörde de bir rekabet ortamı olursa ancak, halk bundan faydalanabilir. Bizde şirket olarak oluşturulmaya çalışılan bu rekabet ortamında vatandaşımızın yararına bir hizmet yürüttüğümüz için ayrıca mutluluk duyuyoruz. Mesela, insanlar hiç kullanmadığı telefona 20-25TL ödüyorlar. İnternet kullanıcılarının %80’ininde limitsiz kullanıcı olduğunu düşünürsek 65 TL civarında da internete fatura ödüyorlar. Yani hiç kullanmadığı telefona ve bir limitsiz internete toplam 90-100 TL fatura ödemesi yaparken bizim sunmuş olduğumuz TURKNET’in aynı şekilde hızını limitsiz olmak kaydıyla 16 megabite kadar çıkarırken hiç kullanmadığı telefonu da kullanılabilir hale getirip 3000 dakika şehir içi ve şehirlerarasını aramalarını sağlıyoruz. Bu hizmetin fiyatı ise, 49TL. Telefonla abonelere ulaşan müşteri temsilcilerimiz, bahsettiğim bu hizmetler hakkında bilgi veriyorlar. Eğer tercih ederlerse, kayıt için gerekli bilgilerini alıyoruz ve buradan yapılan yönlendirmeler doğrultusunda müşterilere ulaşıp gerekli sözleşmeleri imzalatarak onlar adına işlemleri yürütüyor ve geçiş işlemlerini tamamlayabiliyoruz.

Beykoz’da şu an kaç kişi bu sektörde çalışıyor?

Beykoz’daki lokasyonumuzda toplam 80 kişi çalışıyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Balıkesir’deki 20 lokasyonumuzla birlikte toplamda 400 den fazla çalışanı olan bir şirketiz. Şu anda ise 100’e yakın bir istihdam açığımız var. İstihdam açığımızın temin edilmesi noktasında Beykoz belediyenin iş bulma birimi olan Kariyer Merkezi’nden ciddi anlamda destek aldığımızı belirtmek ve bu vesileyle kendilerine Beykoz’daki işsizlik sorununun çözümüne yönelik yapmış oldukları katkıdan dolayı teşekkür etmek isterim.

TURKNET’in çözüm ortaklığını proje bazlı mı yürütüyorsunuz, yani bir dönem sonra sona erecek bir  proje midir?

Hayır. TURKNET, neticede bu sektörde faaliyet gösteren ciddi ölçekli bir firma. Yaptığı ana iş; ADSL, telefon hizmeti, fiber internet. Ve %100 Türk iştiraki ile oluşmuş bir firma. Yapılan iş proje bazlı ya da geçici bir iş değil. İçinde bulunduğumuz sektör, her geçen gün büyüyor ve ivme kazanıyor. Biz Tiamat olarak, TURKNET’in sıradan bir bayisi olmaktan ziyade , ‘çözüm ortağı ‘statüsündeyiz. TURKNET adına Tiamat olarak her ay yaklaşık 6-7 bin abonenin TURKNET’e geçişini gerçekleştiriyoruz ki bu geldiğimiz noktanın önemini göstermesi açısından dikkat çekici bir rakamdır.

Birçok insan iş başvurusu yapıyor. Ama işverenin işe alacağı kişiye duyduğu güven kadar, işe giren kişinin de firmaya gereken güveni duyması çok önemli. Firmanızın güvenirliliği noktasında çalışan ya da çalışmaya aday kişiler için ne söyleyebilirsiniz?

Çok güzel bir noktaya temas ettiniz. Bizim aslında en çok sıkıntı çektiğimiz konu bu. Çağrı merkezi deyince insanların kafalarında oluşan şey; çok da üzerinde ciddi bir şekilde durmaya gerek görülmeyen ya da uzun vadeli plan yapamayacağı bir iş alanı gibi görüyor. Böyle gördüğü için de kariyer planlamasından ziyade gelip geçici bir iş olarak bakılıyor. Tabi bu algının oluşma sebebi, tek taraflı değil. Sektöre giren niteliksiz ve denetim açığından faydalanan firmaların çalışanları uğrattıkları mağduriyet ve suistimale yönelik iş anlayışlarını da dikkate alırsak, böyle düşünenlerin haklılık paylarının olduğunu söyleyebiliriz. Fakat gelinen noktada bu tür firmaların piyasadan temizlenmesi yönünde yapılan denetim ve çalışmaların karşılık bulduğunu da sevinerek söyleyebilirim.

son yıllarda çağrı merkezi sektörü özellikle istihdam açığı bulunan ülkemizde bu açığın giderilmesi yönündeki en büyük iş alanı gibi görünüyor. Hükümette bu anlamda bakarsanız, gelişmesine yönelik epey bir destek vermesi de işi cazibe noktası haline getirdi. Bahsetiğim sonuç biraz da bu sebeplerin doğurabileceği olumsuz etkiler ve bu olumsuzlukların da zaman içerisinde giderilmesi ile ilgili diyebiliriz.

Bizim gelişmemizdeki en önemli etken insan unsuru. Bu hizmeti üreten kişiler, içerideki insanlar. Bütün süreç ondan sonra başlıyor. Onların alıp işlenmesi, saha personellerimizin devreye girmesi, backoffice süreci gibi farklı süreçler var. Dolayısı ile odağında insan var. Biz BTK tarafından denetlenebilir bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Ve çok sıkı denetleniyoruz. Bunun getirdiği bir kalite var. Çalışanlarımıza maaşlarıyla, primleriyle, sosyal güvenceleriyle ilgili şu ana kadar bir mağduriyet yaşatmadığımız gibi çalışanların memnuniyetini sağlamayı birinci öncelik görüyoruz. Burada bir aile ortamını yakaladığımızı düşünüyorum.

Uzun süredir sizinle çalışan elemanlarınız var mı?

Yaklaşık 5 yıldır bizimle çalışan arkadaşlar var. Zaten sektörde 8 yıldır varız. Dolayısı ile 5-6 yıl da bizim için önemli. Hedefimiz, insanları buradan emekli etmek. Evet böyle bir hedefimiz var.

Çağrı merkezi aslında zor bir iş olsa gerek. Birini arıyorsunuz ve karşınızdaki kişi ters yanıt verebiliyor, hatta bazen bağırabiliyor. Her iş de motivasyon önemli ama çağrı merkezinde sanki daha da önemli. Siz çalışanlarınızda bu motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

Evet yine çok güzel bir soru. Şunu samimi bir şekilde söyleyeyim, ben bu işin içerisine girerken direkt bu noktada başlamadım. Saha satışından başladım. Satış denen unsurun çok keyifli, insana çok şey katan bir alan olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka herkesin böyle veya benzer bir işi deneyimlemesi gerekiyor. İnsanlarımızda gözlemlediğim kadarıyla en büyük eksiklik, özgüven eksikliği. Bakıyorsunuz iyi bir üniversiteden mezun olmuş ama daha kendilerini ifade etmekte sıkıntıları var. İnsanlarla mutlaka temas kurmanın, doğru iletişimi yakalamanın insanlara çok şey kattığını düşünüyorum. Bir kursa gitseniz, milyarlarca lira verseniz, böyle bir deneyimin size kattığı şeyi elde edemezsiniz.  Ben şirketteki satış stratejisini samimiyet ve dürüstlük unsuru üzerine inşa ettim. Öncelikle, insanlarımız güvensiz maalesef öyle bir toplumda yaşıyoruz. Ters konuşan insanlara kızmayın, bilemezsiniz ne yaşadığını diyorum ve çalışanlarıma bunu anlatıyorum. Önce kendi yaptığımız işe inanmamız gerekiyor. Çalışanlarımıza şunu söylüyoruz: İnsanları kandırarak yapmayın, samimi ve dürüst olduğunuzu hissettirin.

İşe alacağınız kişide aradığınız nitelikler nelerdir? Bu işi herkes yapabilir mi, yapamaz mı ya da herhangi bir eğitim süreciniz var mı?

Bir niteliği olmayan ama potansiyeli olan arkadaşlarımız var. Bizim aradığımız, önce düzgün konuşması, biraz da empati yeteneği varsa bizim için yeterli. Çünkü, işe almadan önce 1 haftalık bir eğitim sürecimiz var. İşe alacağımız personellerimizi 1 hafta süre boyunca eğitime tabi tutuyoruz. Hızlandırılmış bu eğitim sürecinde; paket tarifleriyle birlikte insanların karşısındaki kişiyle doğru  iletişim kurma yollarını, empati kurmanın önemini öğretiyoruz.  Buraya geldiğinde suskun puskun olan birinin içindeki zincirleri ve kabuğunu kırdığında ortaya çıkan potansiyele şahit olmak çok keyifli oluyor. Başlarken korkutan bir iş ama o cesur adımı birlikte atmak da çok önemli.

Peki, son olarak çalışma şartlarınız?

Burada çalışan müşteri temsilcisi arkadaşlar, yaptıkları satışlarıyla birlikte ortalama 1500TL kazanç elde ediyor . Bunun üzerine çıkan da var. Sosyal haklarını sağlıyoruz. Yemeklerini anlaşmalı olduğumuz bir lokanta da yiyorlar. Sabah saat 10’da çalışmaya başlıyoruz. Akşam 19.00’da sona eriyor. Kendini yetiştirmiş ve geliştirmeye açık olan herkese yaş sınırlamamız olmaksızın kapımız açık.  Ama bu şartlar insanı mutlu etmeye yetmez. Aslında kendisine değer verildiğini hissettiği bir ortamda çalışmaktır insanı mutlu eden. Ve biz çalışanlarımıza değer veriyoruz.

Çünki ‘İnsan yaratılmışların en şereflisidir

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Adres: Kavacık Mahallesi Okul Caddesi Sezer Plaza No:3 Kat:1-2 (little caesars pizza üstü)

Kavacık-Beykoz/İSTANBUL

İnsan Kaynakları :Bahrie GÜRAY

İrtibat Tel : (216) 693 34 62

Gsm        : (543) 436 95 33

http://www.secretcv.com/tiamat-telekomunikasyon/cagri-merkezi-musteri-temsilcisi-kavacik-ilanlari-608268

 Haber: Burcu Çelik

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.