İSKİ’nin Riva Deresi için adım atmasını bekliyoruz!

İSKİ’nin Riva Deresi için adım atmasını bekliyoruz!

Beykoz’daki Riva Deresi bir süredir değişen rengi ve kirliliği ile vatandaşları tedirgin etti. Mahalleliler Riva Deresi’nin kirlenmesinin önüne geçilmesini istiyor. İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu da İSKİ’nin Riva Deresi ile daha yakında ilgilenmesini ve acil hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Beykoz’daki Riva Deresi’nde kirlilik gün geçtikçe artıyor. Derenin kirli olması ve kokması halkın sağlını tehdit ediyor. Mahalle sakinleri bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyor. İSKİ’nin çalışmaları pandemiden dolayı ertelenirken derenin kirliliği insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Sadullah Kabahasanoğlu: Beykoz’un Riva Projesi devam ediyor

Konuyla ilgili konuşan İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, “gelişmesi bölgenin kalkınması adına bizim için çok önemsediğimiz bir alan. Riva deremizle ilgili son zamanlarda geçmişten bugüne gelen yaşadığımız bazı meseleler var. Riva Deresi ile ilgili iki temel konu söz konusu; Bir tanesi taşkınlarla ilgili olan konu ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın uhdesinde. Çevre ve Şehircilik bakanlığımız yetkisini bir protokolle Beykoz Belediyemize devretmiş bulunuyor. Beykoz Belediyemiz taşkınlar ve derenin çevresinin güzelleştirilmesi ile ilgili proje çalışmalarını sürdürülmektedir. ” dedi.

Kirliliğin önlenmesi İSKİ’nin uhdesinde

Kabahasanoğlu, “İkinci ve daha önemli konu ise tamamen İSKİ ve Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde olan Riva Deresinin kirlenmesi ve dereye kirlilik yükleyen kaynakların yönetilmesi. Riva Deresinin kirlilikten arındırılması ilgili de Belediye Başkanımız Sayın Murat Aydın göreve başladığı günden itibaren çok yakından takip etmekte, her fırsatta burada incelemeler ve değerlendirmeler yapmakta ve konuyu bütün taraflarla müzakere etmektedir. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Mart ayı için ortak çalışma takvimi planlandı. Dünyayı derinden sarsan covid-19 salgını dolayısıyla iki aylık bir aksama söz konusu. Artık normalleşmeye başladığımız bu günlerde İSKİ'nin bir an önce çalışmalarını başlatmasını ve konu ile ilgili harekete geçmesini bekliyoruz. Riva deresine kirlilik besleyen kaynaklar yağmur suları, kanalizasyon atıkları ve bir takım özel kaynaklardan gelen atıklar söz konusu. Riva Deresi üzerinde bir atıksu arıtma tesisi mevcut ancak yıllara sari olarak nüfusun artmasıyla yetersiz kalmakta ve kapasitesinin geliştirilmesi gerekiyor. Derenin mümkün olan en kısa sürede dereye kirlilik taşıyan atık kaynaklarının yönetilmesi hatta bizim öngörümüze göre iki tane arıtma tesisi yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Göllü Muhtarı: Akşam kokudan duramıyoruz

Göllü Köyü Mahlle Muhtarı Celalettin Ayvaz da yapmış olduğu açıklamada, “Deremizin halini görüyorsunuz hali çok parişan. Yaklaşık bir aydan beri böyle pis akmaktadır. Akşam olduğunda kokudan duramıyoruz. Deremizin biran önce temizlenmesini istiyoruz.”

Riva Mahallesi sakini İlhan Tekant ise,“Derenin hali yaklaşık bir 40-50 gündür bu şekilde simsiyah akmakta sağlığımızı tehdit etmekte bir pandemiden sebep dünya durmuş durumda ama bu kirlilik buradaki çevreye ve insanlara müthiş bir şekilde zarar vermekte bu konunun acilen devletimizin yetkili birimleri tarafından çözülmesini arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.