Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

İSKİ’nin Beykoz Riva Deresine zehir akıttığı ortaya çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSKİ’nin kanalizasyon sularını arıtmadan Beykoz Riva Deresi’ne akıttığı iddia edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İSKİ'nin maliyetten kaçarak kanalizasyon sularını (atık suları) arıtmadan Beykoz Riva Deresi'ne akıttığı tespit edildi. Görüntülerde İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nden atık suyun arıtılmadan dereye akıtıldığı iddia ediliyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=KC1Zbrkfszk***

Çekmeköy ve Beykoz'dan geçerek Karadeniz'e ulaşan Riva Deresi'nin Bozhane Köyü'nde derenin kirli aktığı, kabarcıklar çıktığı ve kötü koktuğu tespit edilmişti. Ömerli Baraj Gölü'ne kadar derenin sık sık kontrol edilerek takip edildiği ancak Bozhane Mahallesi'nde tespit edilen kirlilikte bir deşarja rastlanılmadığı öğrenildi. 

ONGUN'UN İDDİASININ GERÇEĞİ YANSITMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter'da "Riva Deresi dahil Karadeniz'e dökülen tüm derelerin ıslahı ve bakımı DSİ sorumluluğundadır. Riva Deresi boyunca yer alan sanayi tesisi, ticari işletme ve maden ocaklarının denetimi ve çevre izinleri de İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yetkisindedir" açıklaması yapmıştı. Ancak Ongun'un iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

ATIK SULARI ARITMADAN RİVA DERESİ'NE AKITTIĞI TESPİT EDİLDİ

Riva Deresi’nin hat boyunca denetlendiği ve bu denetimde İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nde atık suların bir kısmının arıtmaya alındığı, bir kısmının ise by-pass hattına verildiği tespit edildi. By-pass hattına verilen suyun kanalizasyon suları (atık su) olduğu, Riva Deresi ve denize akıtıldığı bildirildi. Derenin bir çok yerinde kirlilik nedeniyle köpükler oluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İSKİ'nin maliyetten kaçarak kanalizasyon sularını (atık suları) arıtmadan Riva Deresi'ne akıttığı tespit edildi.

İSKİ ARITMA TESİSİNE 72 BİN TL PARA CEZASI

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü; atık suları arıtmadan Riva Deresi'ne akıtan İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ne idari yaptırım kararı aldı ve 72 bin 197 TL para cezası uyguladı. İSKİ'den müdürlüğe gönderilen yazıda ise tesis kapasitesinin atıksu debisini özellikle yağışlı havalarda karşılayamadığı bildirildi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı