İstanbul'da yeni koronavirüs tedbirleri! Evde Kal Beykoz!

İstanbul'da yeni koronavirüs tedbirleri! Evde Kal Beykoz!

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda virüsün yayılmasının engellenmesi için açıklanan yeni tedbirler İstanbul'da da uygulanmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda virüsün yayılmasının engellenmesi ile toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için alınacak tedbirler valiliklerin kontrolüne verildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da İstanbul için alınan yeni tedbirleri duyurdu. 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yeni kararların corona virüsünün solunum yolundan damlacık suretiyle yayılması, cisim yüzeylerinden el teması gibi yollarla bulaşabilmesi dikkate alınarak insanların çok yakın mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı gerekçesiyle alındığı belirtildi.

ÇOCUKLARA YASAK GELDİ 

Vatandaşların market ve pazar yerlerinde çocuklarıyla dolaşmalarına engel olunması maksadıyla çocukların market ve pazar yerlerine alınmaması kararı alındı. Yerlikaya, “Vatandaşlarımızın market ve pazar yerlerinde çocuklarıyla dolaşmalarına engel olunması maksadıyla çocukların market ve pazar yerlerine alınmaması kararlaştırılmıştır. Değerli anne ve babaların sevgili çocuklarımızı korumak için gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum” dedi.

SEYEHATLAR İZNE BAĞLANDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada “Otobüsle şehir dışına çıkışlar durdurulmuştur. Ancak, tedavi için doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakını vefat eden/ağır hastası olan, son 15 günde gelip, kalacak yeri olmayan vatandaşlarımız, Kaymakamlık izni ile seyahat edebilecek. Otobüs ile şehirlerarası yolculuğun ‘Seyahat İzin Kurulu’nun iznine bağlanmış olması nedeniyle; taksi vb. araçların ya da internet tabanlı uygulamalar (yol arkadaşlığı) vasıtasıyla şahsi araçların şehirlerarası toplu ulaşım aracı olarak kullanılmasına izin verilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

SAHİL VE MESİRE ALANLARI YASAKLANDI

İçişleri Bakanlığı da yeni koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine gönderdiği ek genelgeye göre, hafta sonları vatandaşların sahil, mesire ve ören yerleri, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş gibi faaliyetler yasaklandı.

YURTDIŞI SEFERLER DURDURDU, İÇ HATLAR İZNE BAĞLANDI

Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerinin durdurulduğunu, iç hat seferlerinin ise İstanbul ve Ankara’dan bazı büyükşehirler ile sınırlandırıldığını açıkladı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi yaptığı açıklamada, Koronavirüs ile mücadele kapsamında, Tüm yurt dışı yolcu seferlerinin durdurulduğunu söyledi. İç hat uçuşlarda da yolcular, 29.03.2020 tarihinde saat 06:00’dan itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecek. Bu nedenle Türk Hava Yolları başta olmak üzere tüm hava yolu firmaları seyahat izin belgesi olmayan vatandaşlara bilet satışı yapmayacak ve uçak ile seyahat etmelerine kesinlikle izin vermeyecek.

TREN SEFERLERİ DURDURULDU

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, Marmaray dışındaki Yüksek Hızlı, Anahat ve Bölgesel Trenler’in geçici olarak durdurulduğu açıkladı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.