Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Kızılay Beykoz’un hizmet ağı genişleyecek

Türk Kızılayı Beykoz Şube Başkanı Mustafa Gürkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, basın mensupları ile bir araya gelerek gerçekleştirilen çalışmaları ve hedefleri anlattı.

Türk Kızılayı Beykoz Şube Başkanı Mustafa Gürkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, basın mensupları ile bir araya gelerek gerçekleştirilen çalışmaları ve hedefleri anlattı. 

galeri iskizilay beykoz da hizmet agi olusturacak 9750

Türk Kızılayı Beykoz Şubesi, ilçe faaliyet gösteren yerel basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Şube Başkanı Mustafa Gürkan, göreve devraldığı günden itibaren gerçekleştirdikleri çalışmaları ve ilerleyen zamanlarda hayata geçirecekleri projeleri aktardı.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisler’de düzenlenen toplantıya, Türk Kızılay Beykoz Şube Başkanı Mustafa Gürkan’ın yanı sıra, Başkanvekili Nevzat Oral, kadın ve gençlik kolları temsilcileri, Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Şube Başkanı Mustafa Gürkan, Türk Kızılay çalışmalarının faaliyeti, genel merkez boyutu hem de Beykoz içerisinde ilerleyen zamanlarda planlanan projelerini paylaştı.

galeri iskizilay beykoz da hizmet agi olusturacak 8342

“KIZILAYIN YARDIMIN ÖTESİNDE BİR ALGISI VAR”

Türk Kızılay’ının 50’ye yakın ülkede faaliyet gösterdiğini belirten Mustafa Gürkan, ilk sahaya iniş hikâyesini, “İlk defa Kızılay yeleğini giydiğimizde, erzak çalışmalarında sahaya indiğimizde, Kızılay’ın bir polis ve asker gibi çok farklı bir karşılığı olduğu gördük. İnsanlar hemen gelip sizlerden bir talepte bulunuyorlar. Kızılay’ın yardım ve yardımın ötesinde çok ciddi bir algısı var.” diye anlattı.

“EN GÜÇLÜ VE EN GÜVENİLİR YAPI”

Kızılay’ın “insanı güçlendirmek” adına genel bir felsefeleri olduğun söyleyen Gürkan, “Şuanda Kızılay, ilkokulda oluşan algıyla sadece kan veren kan alan, sedye ile adam taşıyan değil. Kızılay tabii ki bugün hala kan üzerinde Türkiye’deki en önemli kurum, çok ciddi yatırımları var. En sağlıklı ve şüphesiz en güçlü ve en güvenilir yapı. Bununla beraber, afetlerden korunma ve hazırlık noktalarında, yoksulluk ve çevre konularında, göç mağdurları ve daha yaşanabilir çevre adı altında Türkiye’de projeler üretiyor.” dedi.

galeri iskizilay beykoz da hizmet agi olusturacak 4701

“BEYKOZ’U ORGANİZE ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

“İlk bir araya geldiğimizde Kızılay ne yapıyor? Diye bizde kendi kendimize sorduk. Ama Kızılayı tanıdıkça kurumun kendi içerisindeki işleyişiyle hemhâl olunca farklı şeyler ortaya çıkıyor. Biz de tabii burayı Beykoz’a entegre etmeyi düşündük.” diyen Mustafa Gürkan, “Bugün gerçekten ham maddi hem de manevi olarak çok ciddi bir portföy barındıran Kızılay kurumu, Türkiye’nin en büyük markalarından biri. Biz de kurum içerisinde hem Beykoz’a hizmet getirmeyi hem de Beykoz’u bu anlamda organize etmeyi düşünüyoruz.” diye belirtti.

Mustafa Gürkan, Beykoz’da şuanda genel merkezden gelen yardım ve tamamen hayırseverlerin sayesinde hizmet verdiklerini vurguladı. Kızılay’da bütçenin harcanması ve korunmasının çok hassas olduğun ifade eden Gürkan, ilerleyen zamanlarda olanakların genişlediğinde daha büyük bir yerleşkede çalışmaları sürdürmek istediklerini söyledi.

Kızılay’ın hizmet ağını keşfetmek için Ankara’ya gittiklerini belirten Gürkan, “Orada görevli 20 küsur yıllık bir kadının ifadesi vardı. ‘Biz bu kadar zamandır buradayız, böyle geniş bir heyetin buraya gelip, bilgilenmek istediğine hiç şahit olmadık dedi.’ Biz önümüzdeki haftalarda tekrar uğramak, ikinci kere gitmek istiyoruz.” dedi.

Kızılay’ın tüm çalışmalarını Beykoz’a taşımak istediklerini aktaran Gürkan, sağlık ve hizmet alanı düşündüklerini ve depreme hazırlıklı ilgili Beykoz’daki okullarda ilkyardım programlarının yapılacağı belirtti.

galeri iskizilay beykoz da hizmet agi olusturacak 8466

“210 TON KÖMÜR DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kızılay’ın kömür dağıtımına dair konuşan Mustafa Gürkan, “Bu bizim planladığımız bir şey değildi. Biz normalde ihtiyaç sahibi birkaç aileye veya bize gelen taleplere verelim şeklinde düşünüyorduk. Dünyada büyük bir talebi varmış şuanda. Üreticiler devlete kömür satmak istemiyor. Dolarla ithal etmek istiyor. Biz de bugün yapmayı düşündüğümüz bazı çalışmaları bütçe içerisinde keselim, biraz sahaya çıkalım destek olalım dedik. Şuana kadar 210 ton kömür dağıtımı gerçekleştirdik. 1-2 hafta içerisinde biraz bağış toplamak istiyoruz. Gerçekten yakacak hiçbir şeyi olmayan insanlar var. Bazı karşılaştığımız manzaralar tahmin ettiğimizin çok ötesinde. Kömürü yardımı bu yüzden gündeme aldık. Beykoz halkına biraz daha destek olalım dedik.” ifadelerini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.