Murat Aydın’dan yalan ve iftiralara sert cevaplar!

Murat Aydın’dan yalan ve iftiralara sert cevaplar!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Temmuz ayı olağan toplantıları son oturumunda CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun yalan ve iftiralarına sert cevaplar verdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantılarının son oturumu gerçekleştirildi. Meclis  Başkanvekili Gaye Zayıf'ın başkanlık ettiği toplantı 5 saat sürdü. 2019 yılı faaliyet ve denetim raporları oy çokluğuyla kabul edilirken Başkan Murat Aydın, CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun yalan ve iftiralarına sert cevaplar verdi.

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda ilk olarak AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Akif Soysal, AK Parti Meclis Üyesi Serkan Şahin ve CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu tarafından hazırlanan 2019 Denetim Komisyonu Raporu, yaklaşık iki saate yakın sürede okundu. CHP Meclis Üyesi Cemat Sataloğlu’nun muhalefet şerhi koyduğu rapor oy çokluğu ile kabul edildi.

Diğer gündem maddesi olan Faaliyet Raporu ile ilgili AK Parti adına Adem Sefer, Manolya Demirören Tekin, Furkan Çeliker, Ahmet Deliak ve Sadullah Kabahasanoğlu konuşurken CHP grubu adına sadece Cemal Sataoğlu söz alarak çeşitli açıklamalar yaptı. Aynı zamanda Denetim Komisyonu Üyesi olan CHP İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;  

CEMAL SATALOĞLU: BİR YILIN ÖZETİNE BAKTIĞIMIZDA HEP FESTİVAL VAR

Yapılan sunumlardan Beykoz’da hiçbir sorun yok,  var olanlarda çözüldü yani ortada sorun yok demek istiyorsunuz. Çünkü sizin meseleniz Beykoz değil. Yeni yeni keşfettiğiniz Beykoz’un eşi benzeri olmayan manzarasına ait filmler, slaytlar, rakamlar, fotoğraflar ve grafikler gösteriyorsunuz. Geçen yıl sayın başkan faaliyet görüşmelerinde, “15 yıldır burada Ak parti belediyeciliği var, önümüzdeki 5 yılda yapacağımız işlerin altlığını oluşturduk. Önümüzdeki 5 yılda 15 yıllık hizmet vermeyi planlıyoruz, onun altlığını oluşturduk.” demişti. Sayın başkanın planladığı 5 yılın 1 yılı bitti. Geçen bir yılın özetine baktığımızda Haziran ayında Küçüksu festivali, Temmuz ayında su sporları festivali, Ağustos ayında Karpuz festivali, Eylül ayında Çayır festivali ve mısır festivali, çektiğiniz belgesel filmleri var.

BEYKOZ’UN İMARI İÇİN İBB İLE ORTAK HAREKET EDİLMELİ

Geçen aylarda yeni oluşturulan imar ihtisas komisyonu çalışmaları ile geçte olsa eksikte olsa bir adım attınız. Beykozlular adına iyi bir adımdır. Beykoz’un imar sorununu çözmek için İBB ile ortak hareket edilmesi gerektiğini defalarca söylemiştik. Sayın başkan bir hamle yaptı çalışmalar başladı. İmar sorununu mutlaka bir an önce çözmeliyiz. Merkezi hükümet sizde. Beykozlu artık bu dertten kurtulmalıdır. Bizler Beykozlunun yararına olacak her türlü kararı destekleyeceğiz. Sadece belli bir grup ve ya kişilerin menfaatine göre olacak her türlü adımında karşısında olacağımızı buradan tekrar ilan ediyoruz. 

BEYKOZLU ESNAFIN DURUMU ORTADA

Beykoz Belediyesinin 2018 yılına göre 2019 yılında bankasındaki para yaklaşık 83 milyon lira azalmıştır. Bankadaki para hızla erimeye başlamıştır. 2019 yılında 445 milyon 641 bin lira harcadınız. Bu harcanan paranın içinde sadece 232 milyon 366 bin lira mal ve hizmet alım giderine harcanmıştır. 2019 yılında gelir ise 384 milyon 702 bin liradır. Beykoz Belediye bütçesi genel toplam üzerinden baktığımızda gerçekleşme oranı %82’dir. Beykozlu esnafın durumu ortada.. Otel salonlarında halkın bile dahil edilemediği, kendinizin konuşup kendiniz dinlediği sempozyumlarla Beykoz ticaretine katkı sunamazsınız. Bu yaptığınız festivallerin Beykoz’un ekonomisine ne kadar katkısı olmuştur? Beykoz Belediyesi tarihi bir öneme sahip. Mum fabrikası, Kundura, tekel ve cam fabrikaları vardı burada. Ülke ekonomisi için büyük öneme sahip fabrikalardı bunlar. Doğa güzellikleri ile eşi benzeri bulunmayan bir yerdir Beykoz. Bu özelliklerini kullanarak turizme ekonomiye nasıl katkısı olur bunun planlamasını yapınız.

MURAT AYDIN: DENETİM RAPORU SOKAĞA NASIL SIZDI?

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda yapılan konuşmaların ardından son söz Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a verildi. Başkan Aydın yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı; Meclis Üyesi üç arkadaşımız denetim raporunu hazırlandıktan sonra kapalı bir zarf içinde mühürlenerek belediye başkanına teslim edilir. Sadece mecliste okutulur. Fakat sokakta denetim raporu ile ilgili bazı dedikodular gelmeye başladı. Rapor bugün okunduktan sonra Cemal Sataloğlu’nun muhalefet şerhini de duyunca benim sokakta duyduklarımın aynı olduğunu gördüm. Bu sokağa nasıl sızdı? Bu raporun içeriği hangi kanaldan sokağa aktarıldı. Bu teşkil eden bir durum değil mi?

BİR YILDA 5 YILLIK HİZMET YAPTIK

Seçim öncesi halkımıza 5 yılda 15 yıllık hizmet verme sözünü verdik. Biz bu sözü verirken geçmişten gelen miras ve tecrübemize güvendik. Bir yıl öncesine geriye dönüp bakarsanız bir yılda 5 yıllık hizmeti görürsünüz. Biz bu tempoyla gidersek 5 yılda 15 değil Allah’ın izniyle daha fazlasını Beykoz halkını hizmetine sunarız.

ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞILIYOR 

Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. 3 küsur milyona Beykoz sempozyumu yapıldı, 5-10 tane tiyatro, 2 tane konser verildi diyerek algı oluşturmak nedir? Denetim Komisyonu’nda ilgili ihaleyle ilgili gerekli bilgi ve doküman kendisine sunulmasına rağme, o ihalenin hangi işe yönelik yapıldığını bilerek halen daha Beykoz Sempozyumu şu fiyata yapıldı demenin anlamı nedir? Gördüğün bir olumsuzluk varsa git mahkemeye müracaat et. Geçen yıl Mart ayında Gençlik Spor Müdürlüğü kuruldu. Bütçe zamanından sonra kurulduğu için bu müdürlüğün bütçesi yoktu. Bu sebeple harcamalar kültür müdürlüğünün bütçesinden yapılmıştır. Beykoz Sempozyumu ile yüzden fazla bilim insanı Beykoz’a gelmiştir. 16 kalem yaklaşık 600 bin liradır. Hangi belediye bu fiyata böyle bir organizasyon yapabilir. 3 milyona yapıldı diye algı oluşturmaya çalışıyorsunuz.

İHALELER YASALARA UYGUN ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR

İhtiyaç sahibi çocukların sünneti ile ilgili ihale yapılıyor. Bunu gündeme taşıyan arkadaş (Cemal Sataloğlu) konuyu gayet iyi biliyor ama “1000 çocuğu sünnet etmek üzere ihale yapıldı ama 140 çocuk sünnet edildi. Kalan para da hiç edildi.” diye algı oluşturmaya çalışıyor. İhalenin içerisinde çocukların giydirilmesi, gezdirilmesi, eğlendirilmesi vs. var. Bu belgeler yine ilgili arkadaşa verildi. Konuyu çok iyi biliyor. İhale yapılınca illa o rakam ödenecek diye bişey yok ki. Eğer o işlem gerçekleşirse parayı ödersiniz gerçekleşmezse parayı ödemezsiniz. O dönem arkadaşlara ‘devlet hastaneleri de ücretsiz sünnet yapıyor gidin oralardan da bir kısım hizmet alın’ dedim. Oralara gidildi ve ücretsiz olarak sünnetleri yaptırıldı. Kalan kısmı özel hastanelerde diğer kısmı da hayırseverler tarafından karşılandı. Böylelikle az bir ücretle tamamlanmış oldu. Geçmişten gelen bir beklenti var. Yaklaşık 1000 adet başvuru olur düşüncesiyle arkadaşlar buna göre hazırlık yapmış. Ama o kadar başvuru olmadı. Kalan malzeme de depoda. Şunu bilmenizi isterim ki bütün ihaleler yasalara uygun şekilde yapılmaktadır. Bunun dışında bir şey yapılması söz konusu olamaz.

FİRMA İCRAYA VERİLDİ

Billboardlar birilerine peşkeş çekildi diye yaygara çıkarıldı. 2015 yılında 45 bin 500 lira bedeliyle ihale alınmış. Bu kirayı belediyemiz tahsil etmeye çalışıyor. Bir süre sonra sorun ortaya çıkıyor ve mahkemelik olunuyor. Belediye ilgili firmayı icraya veriyor. Yaklaşık 9 milyonluk gecikme faizleriyle beraber bir dava söz konusu. O dönem yaşanan sıkıntılar tekrar yaşanmasın diye yeni yapılan billboard ihalesini alan firmadan teminat istendi. Söylendiği gibi billboardlar yandaşlara peşkeş çekilmiş mi? Bakın icra davası açılmış. Yeni ihaleyi alan firmadan teminat alınmış.  

GÖSTERMELİK BİR FOTO İLE ALGI YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR

Sokakta konuşulan bir diğer konu da Göksu’da bir Taksi Durağı. Efendim 25 bin liralık taksi durağı 40-50 bin liraya yapılmış. Elinde bir fotoğraf rapora konularak şu kadarlık durak bu fiyata yapılmış deniliyor. Fotoğraftaki o durakla bizim oraya yaptığımız bina aynı değil. Fotoğraftaki bildiğiniz hazır mobil büfe. Ama bizim yaptığımız içerisinde wc olan, oturma yerleri olan, mobilyası, kliması olan altına beton atılmış bildiğiniz inşai faaliyet yapılmış bir bina. Yine göstermelik bir foto ile 25 bin liralık işi 40-50 bin yaptırdınız algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

SİZİN MİSYONUN İKTİDARINI BEN ÇOK İYİ BİLİYORUM 

Gündeme gelen bir diğer konu. Beykoz bölgelere ayrılıyor, iki bölge yapılıyor ve yandaşlara veriliyor deniliyor. Evet işlerin daha hızlı olması için bunu yapıyoruz. Bu da yine yasanın emrettiği usullere göre yapılıyor. Yaklaşık maliyet kafana göre belirlenmez, devletin belirlediği usul ve esaslara göre yapılır. Ama arkadaşlar yine algı oluşturmak için Beykoz ikiye bölündü ve yandaşlara veriliyor. Ya arkadaş biz birine ihale vermek istesek niye ikiye ayıralım. Niçin iki farklı günde ihale yapalım ki. En az 7-8 firmanın ihaleye girdiği yerde kafana göre yaklaşık maliyet belirlenir mi. AK Parti döneminde böyle şeyler yapılamaz ama sizlerin geçmiş dönemleriniz de nasıl yapıldığını, sizin bulunduğunuz misyonun iktidarını ben çok iyi biliyorum. Benim ilk başkan olduğum dönemde belediyenin yasal hakkını almak için haraç alanlardı onlar. Denetim Komisyonu’nda her türlü bilgi ve belge eşliğinde gerçekler anlatılırken buna benzer daha birçok konu sokakta konuşuldu.

BUNUN NERESİNİ ELEŞTİRİYORSUNUZ!

Neymiş efendim kamu yararına bir dernekten reklam ve ilan vergisi alınmamış. Dosyaya baktım İHH’nın yeriymiş. Çok açık ve net söylüyorum bin kere assın bin kere de para almayacağız. ADD’de gelsin assın ondan da almayacağız. Kamu yararına hangi dernek, vakıf varsa gelsin yardımcı olalım. Bunun neresini eleştiriyorsunuz.

ÖLECEĞİMİ BİLSEM YIKMAM…

İsim veremeden Nun Okulları neden yıkılmadı diye konuşuyorsunuz. Bu okul Türkiye’nin en iddialı okullarından biridir. Buraya ücretle değil başarı puanıyla öğrenci alınıyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi başarılı öğrenciler ücretsiz okutuluyor. Bu arazi sizin iddia ettiğiniz gibi üzerine çökülmüş bir devlet arazisi değildir. Birilerinin elinden alınmamıştır. O dönem piyasa değerine göre para verilerek satın alınmıştır. İyi ki de alınmış ve Beykoz’a önemli bir eğitim tesisi kazandırılmıştır. Bu okulu öleceğimi bilsem yıkmam. Yapanı da alkışlıyorum. Bu tür okulların sayısı arttırılmalıdır. Kim gelirse her türlü desteği vermeye hazırım. Sizin de böyle bildiğiniz vakıf okul, üniversite varsa gelsinler ben yardımcı olacağım. Biz Beykoz’da yaşamı daha kaliteli hale getirmeyi, halkımızı zenginleştirmeyi istiyoruz. Vatandaşımız mutlu olsun istiyoruz.

YALAN SÖYLEME HASTALIĞINA TUTULMUŞSUNUZ

Eleştiri yapmada sıkıntı yok, her türlü eleştiriye açığız ama bakın iş iftiraya varırsa bu başka bişey oluyor. Attığı iftiranın, yalanın halen daha doğru olduğuna inanıyorsa ve peşinden de gidiyorsa bu tamamen klinik bir durumdur. Tıptaki adı da Mitomani (Yalan Söyleme) hastalığıdır. Her şeyi biliyorsun ama yalan ve iftira atmaya devam ediyorsunuz. Bildiğim tanıdığım bilim insanları var. Sizin içinde bulunduğunuz bu hastalıktan kurtarmak için sizlere seve seve yardımcı olurum. Yalan söylemenin, senaryo yazmanın bir bedeli vardır. Burası dingonun ahırı değildir. Burada hukuk vardır. Burası da Beykoz Belediyesi’nin meclisidir. Burada gerçekleri konuşacaksınız. Öyle ben her şeyi yalan yanlış söyleyeyim, iftiraları atayım çamur üzerlerinde kalsın. Yok öyle bişey. Bu hastalıklı bir haldir ve biran önce tedavi olmanızı ve kurtulmanızı dilerim.

75 KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI YERDE 26 KİŞİ ÇALIŞIYOR DİYORSANIZ…

Beykoz’a hiçbir hizmet edilmedi deniliyor. Okullar, camiler İstanbul’un en temiz yerleri. Bunu nasıl yok sayıyorsanız. 75 kişinin çalıştığı yerde 26 kişi çalışıyor diyorsanız. 75 kişiye verilen ücret,40 küsur cami ve okulların temizliği için yapılan harcamaya laf diyorsanız buna nasıl bir cevap verilir lütfen bana yardımcı olun.

ÖVÜNMENİZ LAZIM…

Sizin bu bisiklet takıntınızı da anlamış değilim. Bu sizi çevrenizi tanımanızı sağlar, Hem psikolojik hem de fiziksel anlamda insan sağlığına çok büyük katkısı olan bitidir. Başkanınız arkadaşınız bisiklet biniyor övünmeniz lazım. Biz Beykoz’un adını nasıl duyuracağız. Hem turizm, hem ticari aşanda geliştireceğiz. Beykoz halkının hayatı güzelleşecek, ekonomi canlanacak. Bu farkındalık oluşturarak olacak.

700-800 LİRAYA BELGESEL FİLM YAPTIRIYORUZ

Oldukça ucuz bir rakama Beykoz’un belgeselleri yapılıyor. Oldukça uçuk rakamlarla belgesel yapılırken biz 700-800 liraya belgesel film yaptırıyoruz. Bu kadar ucuz nasıl yapılıyor diye araştırılıyor. Biz Beykoz’un sokaklarını, mahalle mahalle görmek istiyoruz. Geleceğe bir eser bırakmak istiyoruz. Geçmişten bugüne böyle şeyler sadece filmlerde var. Bu Beykoz’u tanıtmakla ilgilidir.

BEYKOZ SAHİLİ MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ’NE AİT 

Beykoz sahili Milli Emlak’a ait bir yerdir. Biz Milli Emlak’tan izin aldık. Boğaziçi İmar’dan da gidip izin aldık. Hepsine teşekkür ediyorum. 3’de 1’lik kısmı bitti. Geçen hafta İBB Zabıtaları Beykoz sahiline gelerek habersiz bank koydu. Arkadaşlar aradı bırakın koysunlar dedim. O da bizim belediyemiz beraber çalışacağız dedim. Hizmeti birlikte üreteceğiz. Kavganın kimseye faydası yok. Ekrem Başkan da kendisi hatta gezdi gördü burayı. Buna rağmen en azından nezaketen bank koyulacağı söylenebilirdi. Biz koyma mı diyeceğiz.

İBB İLE KAVGA ETMEK İSTEMİYORUZ AMA…!

Riva’da büyük bir çalışma başlattık. İki büyük plajımızı yeniledik. Burada Cankurtaran hizmeti verilecek. Normalde burayı işleten biz olduğumuz için bizim bu hizmeti vermemiz gerekiyor. Ama ben arkadaşlara dedim ki geçmişte bu hizmeti İBB veriyordu böyle bir kültür vardı, yine onlar versin dedim. Ama kadınların olduğu gün kadın cankurtaran olması gerektiğini söyledim. Bunu yazılı olarak da İBB’den talep ettik. Derdimiz beraber bişeyler yapmak, eski kültürü devam ettirmek. Biz bu iyi niyetle yola çıktık ama geçen hafta STK ve muhtarlarla oradayken bi baktık ki provokasyon. İBB’nin bayrağı çekildi. Bunun kesinlikle olamayacağını söyledim ve müdahale ettirdim. İBB burada olmasın diyen yok ki zaten talep eden biziz. Zaten bu hizmeti verirken İBB’nin ismi orada geçecek. Biz İBB ile birlikte çalışarsak kazana Beykoz halkı olacak. Kavga etmek isteyen yok. Ama yapılanlarda sizi kavga etmeye sevk ediyor.

MECLİSTE OLMAYAN SİYASİ PARTİLERDE TEMSİLCİ VEREBİLİR

Çavuşbaşı’nın mülkiyet meselesi büyük ölçüde sonuçlandı. Diğer taraflarda olduğu gibi imar konusu da devam ediliyor. Geçmişte bu konularda ciddi çalışmalar yapıldı. İmar çalışmaları ile ilgili siyasi partilerden birer üye aldık. Mecliste olmayan siyasi partilerde birer temsilci verebilir. Bizim gizli kapaklı hiçbir şeyimiz yok. Yanlış varsa birlikte düzelteceğiz. Mahkeme vs. gitmeden, süreç sekteye uğratılmadan işin başında eksiklikleri söyleyeceğiz. Mecliste olan yada mecliste olmayan arkadaşlar ne var ne yok gelip burada söylesin. Yol alırken işin başında ne söz varsa söylensin. Plan çıktıktan sonra itiraz edilmesin.

CHP MİLLETVEKİLİNİN ATTIĞI TWEET HER ŞEYİ ALTÜST ETTİ

Beykoz’un dışında kötü bir algı var. Burada en ufak bir imar hareketi yanlış değerlendirilebiliyor. Bunun en güzel örneği de geçtiğimiz aylarda yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakanımız tam 6 mahallenin imar sorununu çözecek imzayı atmak üzereyken CHP'li bir milletvekilinin attığı tweet ile yeşil alanlar imara açılıyormuş gibi lanse edilmesi her şeyi altüst etti. Biz Çavuşbaşı’nın Beykoz’un imar problemini nasıl çözeceğiz? İşte birlikte bu adımların atılması gerekiyor ama bu adımları da atarken o tweetlerin atılmaması gerekiyor. Söylenecek ne varsa işin başında söylensin. İBB’nin Beykoz için yapacağı herşeyi alkışlayarak, kurban keserek karşılarım. Yeterki yapılsın. Bakanlık düzeyindeki çalışmalarda da engel olunmaması gerekir. Biz neyi sorarsanız o bilgiyi vermeye hazırız. Böylelikle imar sorunu çözülür. Son bir yılda imar konusunda önemli adımlar atılmıştır.

MECLİS TATİLE ÇIKTI

Bakan Murat Aydın’ın konuşmasının ardından meclis 2019 yılı faaliyet ve denetim raporlarını oy çokluğu ile kabul ederek tatile çıktı. Bir sonraki toplantı Eylül ayında gerçekleştirilecek.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.