Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Murat Kurum: Beykoz da ilk hedef 10 bin konutun dönüşümü!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz'da kentsel dönüşüm ile ilgili toplantı yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Beykoz Belediyesi'nde, Beykoz'daki imar sorunlarına yönelik iki saat süren bir toplantı yaptı….

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz’da kentsel dönüşüm ile ilgili toplantı yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Beykoz Belediyesi’nde, Beykoz’daki imar sorunlarına yönelik iki saat süren bir toplantı yaptı. Bakan Kurum, toplantı sonunda Tokatköy ve Çavuşbaşı için müjde verdi.

31 Mart Yerel Seçimleri’nden önce Beykoz’a gelen ve Beykoz’da imarla alakalı sorunlu bölgeleri tek tek gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bakan Yardımcısı, Daire Başkanları ve Genel Müdürlerinden oluşan ekibiyle beraber tekrar Beykoz Belediyesi’ni ziyaret etti. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç ve ilgili Başkan Yardımcıları ve müdürleriyle toplantı yapan Bakan Kurum imar sorunu olan bölgelerle alakalı istişarede bulundu. Toplantı sonrası atılacak hızlı adımları açıklayan Bakan Kurum “Hedefimiz 2023 yılına kadar Beykoz’umuzda en az 10 bin konutun dönüşümünü sağlamak” dedi.

 “Tokatköy’de bu yıl 1000 konutluk projeye başlayacağız”

Bakan Kurum Beykoz Belediyesi’nin ilçe geneli için hazırlamış olduğu kentsel dönüşüm stratejisini vurguladı ve bakanlık olarak bu strateji destek vererek ilk örneği Tokatköy’de hayata geçireceklerini söyledi. Bakan Kurum “Bakanlık olarak Beykoz’umuza bu noktada kentsel dönüşümü hızlandırmak adına her türlü desteği vereceğiz ve ilk örneğimizi de Tokatköy mahallemizde 1000 konutluk, Beykozumuza yakışır bir proje yapmak suretiyle başlatmış olacağız” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz 2023’e kadar 10 bin konutu dönüştürmek”

Bakan Kurum Beykoz Belediyesi ile mülkiyete geçmiş alanlardaki imar planını istişare ettiklerini vurgulayarak yapılacak imar planı sonrasında kentsel dönüşümü ya da vatandaşların kendisinin yapmasının önünü açacak düzenlemeyi hep birlikte yapacaklarını söyledi.

Verdikleri her sözü tuttuklarını ifade eden Bakan Kurum uzun vadeli Beykoz hedeflerini şu şekilde ifade etti: “Hedefimiz 2023 yılına kadar Beykoz’umuzda en az 10 bin konutun dönüşümünü sağlamak. Bu çerçevede de strateji belgesini belediyemiz bizle paylaştılar. Her ilçede olmak istiyoruz. O acil öncelikli dediğimiz alanlarda olacağız ki Beykoz da bizim için bu anlamda çok önemli bir yerleşim yeri. Beykoz’da da Tokatköy’de 1000 konuta bu yıl içinde başlamak suretiyle etaplar halinde 10 bin konutu yapacağız.”

Köyden Gelen Mahallelere İmar Planı Hazırlığı

Bakan Kurum imar planı süreçleriyle ilgili de bilgi verdi ve süreçlerin hızlı ve titizlikle yürütüldüğünü vurguladı. “Vatandaşımızın tapularının verilmesiyle birlikte de bu imar barışı sürecinde kat mülkiyetine geçmesinin imkanını veriyoruz ve bu kat mülkiyetine geçmekle birlikte, elektrik, su doğalgazdaki hizmetlerin alabilmesinin önünü açıyoruz. Diğer taraftan köylerimizdeki fiili yerleşim alanlarımız mevcut. Ancak doğal sit alanından kaynaklı olarak bir imar planı söz konusu değil. Buna ilişkin fiili yerleşim alanlarını da içeren alanlarda imar planı hazırlığımızı burada istişare ettik ve en kısa sürede vatandaşımızın imar planına ilişkin problemlerini çözmek amacıyla da burada imar planı hazırlığına başlamış olduk” şeklinde konuştu.

“Çavuşbaşı’ndaki plan sorunlarını hızlı şekilde çözeceğiz”

Bakan Kurum Çavuşbaşı ile ilgili de müjde verdi: “Çavuşbaşı’nda plan sürecimiz var. Buradaki plan sürecine ilişkin de Tabiat Varlıkları Genel Müdürümüz süreci yakından takip ediyor ve hızlı bir şekilde vatandaşımızın plan sorunlarını çözmüş olacağız.”

Basın açıklamasının ardından bir süre daha geçmiş dönem Beykoz Belediye Başkanları ile sohbet eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Merkez Mahallesi’nde esnaf ziyareti yapmak için belediyeden ayrıldı.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.