Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Nerde o eski Ramazanlar?

Her Ramazan-ı şerif geldiğinde bu klişeyi bulunduğu raftan indirip, tozunu alıp, yine aynı şekilde klişe olan muhabbetlerimizin içine usulca bırakırız.

Her Ramazan-ı şerif geldiğinde bu klişeyi bulunduğu raftan indirip, tozunu alıp, yine aynı şekilde klişe olan muhabbetlerimizin içine usulca bırakırız.

Sizce de artık kabul etmenin zamanı gelmedi mi? Eski ramazanlar mazide kaldı ve maalesef o günlere dönmek artık mümkün değil.  O zaman gelin sizinle bir anlaşma yapalım. İlk olarak bu klişe cümleyi bir daha kullanmamak üzere aldığımız rafa geri kaldıralım. Artık ihtiyacımız olan şey, ‘güzel bir ramazan yaşamak nasıl mümkün olur?’ bunu düşünelim. 

Bence başlamamız gereken ilk yer; bizim çocukluğumuzda tadını damağımızda bırakan bu mübarek ayı aynı hissiyatla çocuklara yaşatmaya çabalamak olmalı. Ramazan-ı şerif geldiği için evlerde bir bayram havası esmeli.

Evimizde bir duvarı balonlar, güzel yazılar, resimlerle süslemek ve bu süsleme işlemini gerçekleştirirken de sürece çocukları dahil etmek, çocukların dünyasına düşen ilk kıvılcım olacaktır. 

Oruç ibadetinin maneviyatını hissetmesi için ikindi ve akşam vakitleri arasında çocuğa tekne orucu tutması teklif edilebilir. Bu sayede de çocuk sofraya aç oturarak iftar sofrasının heyecanını yaşayabilir. Eğer yaşı ve bedeni müsaitse, en önemlisi çocuk istekliyse oruç tutturulabilir. Çocuk istekli değilse lütfen zorlayıp nefret ettirmeyin.

Ramazan ayı boyunca en az 1 gece sahura kaldırıp, sahurun nasıl bir deneyim olduğu çocuğa hissettirilebilir. Ailecek iftar ziyaretleri yapılabilir.

Şimdi diyeceksiniz ki ‘biz eski güzel ramazanlardan bahsediyorduk? Ne alakası var bunun çocuklarla?’ Biz eski ramazanlarda çocuktuk, yetişkinlerin mecbur olduğu zorunlulukların hiçbiri bizim hayatımızın merkezinde değildi. Biz sadece güzel yanlarını yaşadığımız için mutlu anılarla kaydettik eski ramazanları beynimize. Büyüdükçe sorumluluklar hayatımıza dahil oldu ve çocukluğumuzdaki o tadı alamaz olduk. Şimdi en çok da bu yüzden ramazanları çocuklara güzel yaşatmalıyız. Onların da gülümseyerek hatırladıkları Ramazan-ı şerif anıları olmalı. 

Ayrıca mutluluk bulaşıcıdır, bir çocuk sevindirmenin mutluluğu fark edeceksiniz ki bütün evi saracaktır. Bu yüzden çocuksuz evlerde ise, komşu-akraba-arkadaş çocuklarıyla hediyeleşip ya da iftar yapıp ramazanınıza neşe katabilirsiniz. Ramazan-ı şerifimiz hayırlara vesile olsun!

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı