Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Öğretmenler 'Cevher'lerini Beykoz'da sergiledi

İstanbul genelinde görev yapan öğretmenler tarafından hazırlanan karma görsel sanat sergisi Beykoz'da açıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında,  İstanbul genelinde görev yapan öğretmenler tarafından hazırlanan karma görsel sanat sergisinde ya

İstanbul genelinde görev yapan öğretmenler tarafından hazırlanan karma görsel sanat sergisi Beykoz’da açıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında,  İstanbul genelinde görev yapan öğretmenler tarafından hazırlanan karma görsel sanat sergisinde yaklaşık 40 öğretmenin heykel, hat sanatı, cam işlemeciliği, resim, tezhip, ebru kareografisi gibi birbirinden güzel sanat eserleri meraklılarıyla  buluştu.

Beykoz Sabancı Öğretmenevi’nde gerçekleşen açılışa İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay katıldı.

Açılışta konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci, tasavvufun ve felsefenin her ikisinin de  ortak noktasının estetiğe ulaşma hedefi olduğunu belirterek, ‘Gerek ahlaki anlamda gerekse hayatın diğer alanlarında  tasavvuf ve felsefe estetiğe ulaşmanın yollarını araştırmıştır. Onun için bir medeniyetin ne kadar yüksek olduğunu anlayabilmek amacıyla,  onun estetik seviyesine, sanatına bakılması  gerekir.’ dedi.

İnsanlık için eğer estetik bir zirve ise, o zaman bunların eğitiminin çok önemli olduğunu söyleyen Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti: ‘Eğitimciler olarak bizlerin öğrencilerimize bildiklerimizi  verebilmenin daha güzel yollarını bulmak için de ayrıca sanatla ilgilenmemiz gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Eğer sanat bu kadar önemli ise o zaman   idarecilerimiz, eğitimi yöneten herkes neden resim ve müzik derslerinde çocuklara test çözdürüyoruz? İnanın testlerle mukayese edilemeyecek ölçüde bir fayda sağlıyor sanat,  çocuklarımızın iki kanatlı olmasını istiyorsak manevi eğitimde  bunu sağlayacak en güzel şey sanat eğitimidir.’

Yelkenci, 5 Kasım itibari ile başlattıkları öğretmen akademilerinde  sanat akademisinin bunun için var olduğunu, vurgulayarak sözlerini şu şekilde tamamladı: ‘Neden müzik akademisi sanat akademisi altında bir şube değil? İbn-i Sina, Farabi gibi büyük düşünürlerimiz müziği bir bilim dalı olarak kabul etmiştir. Bu kadar estetik bir ruh dünyasından, bugün test çözen sığ bir dünyaya nasıl gelmişiz? Bizim artık bunu sorgulayıp  estetik zirveyi her anlamda yakalamamız gerekir‘ dedi.

Sergiye katılan öğretmenlerin yaptığı sanat eserlerini gezen  İl Milli Eğitim  Müdürü  Ömer Faruk Yelkenci ve Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı Yelkenci, öğretmenlere katılım belgesi verdi.

www.mebpersonel.com

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.