Osmanlı yadigarı Beykoz’da kaderine terk edildi!

Osmanlı yadigarı Beykoz’da kaderine terk edildi!

Osmanlı yadigarı olan Beykoz Anadolu Hisarı'nda yaptırılan İstanbul'daki en eski müslüman mezarlığı bakımsızlığa terk edildi.

İstanbul'u kuşatma altına alan ilk Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd'ın yaptırdığı mezarlık, İstanbul'daki en eski Müslüman mezarlığıdır. Anadolu Hisarı'nda yaptırılan mezarlık, zamanla tahribata uğrayarak bakımsızlığa terk edildi.

Osmanlı Devleti döneminde ilk İstanbul kuşatmasını gerçekleştiren Yıldırım Beyazıd, İstanbul'u iki defa kuşattı. İlki 1391'de gerçekleştirilen kuşatma, Macarların karşı tarafa desteğe gelmesiyle sona erdirildi. Anadolu Hisarı’nı yaptırmasının ardından 1395 yılında İstanbul’u tekrar kuşatan Beyazıd, bu kez Haçlı Ordusu’nun karşı hareketiyle kuşatmayı kaldırmıştı.

Yıldırım Beyazıd'ın emriyle kuşatmalar sırasında şehit olanlar ve hayatını kaybeden Osmanlı Devleti yöneticileri için 1393 ve 1396 yılları arasında Anadolu Hisarı'nda iki mezarlık oluşturulmuştu. Defnedilen kişinin beylerbeyi, serasker, yeniçeri, defterdar, kazasker, kadı, sancak beyi gibi ünvanlarını gösteren mezar taşlarının çoğu tahrip edilmiş durumda.

En son bakımı 1993 yılında yapılan Anadolu Hisarı Mezarlığı ne yazık ki kaderine terk edilmiş durumda. Çevre halkı, 627 yıllık Osmanlı yadigarı mezarlıklara yeniden sahip çıkılmasını ve bakımlarının düzenli yapılmasını bekliyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.