Pandemi günlerinde vatandaşın ekonomisi

Pandemi günlerinde vatandaşın ekonomisi

Çarşı-pazar fiyatları alt gelir seviyesindeki vatandaşın belini bükerken, esnaf işsizlikten kan ağlarken, kredi vergi SSK vs. ödemelerini yetiştiremez duruma gelmişken, kepenk kapatanların sayısı bir hayli fazlalaşmış iken...

Çarşı-pazar fiyatları alt gelir seviyesindeki vatandaşın belini bükerken, esnaf işsizlikten kan ağlarken, kredi vergi SSK vs. ödemelerini yetiştiremez duruma gelmişken, kepenk kapatanların sayısı bir hayli fazlalaşmış iken Korona Virüs (Covit 19) sonrası sıkıntılar daha da büyüdü. İşletmesi kapatılmak zorunda kalan küçük esnaf, iki aydır varsa hazırdan yoksa borcuna borç katarak iki ayı geçirdi.   

Devlet kendisine yıllarca hiç yük olmamış hatta yanında birkaç kişi çalıştırarak istihdam sağlayan sayıları yüz binlere varan küçük esnafa ve işletmelere maalesef gereken desteği sağlanmamış kredi erteleme talepleri devlet bankaları tarafından sağlanmış ama yapılan erteleme oranında kredi sayısı azaltılmıştır.  

Örnek, esnafın 13 taksit olan kredisi 3 ay ertelenmiş ama 10 aya sıkıştırılmıştır özel bankalarda ertelenen taksitlere faiz koymuşlardır. 

SGK, KDV, muhtasar ve BAĞ-KUR gibi ödemeler 3 ve 6 ay ertelenirken,  birçok sektör  bu ertelemeden faydalanamıyor. Maliye bakanımız 6.ay ödemesiz devlet destekli (KGF) kredisi veriyoruz diyor esnaf bankalara gidiyor; limit yok diye geri çevriliyor ya da sicilinde en ufak bir bozukluk varsa kredi talebi geri çevriliyor. 

Yani tablonun özeti şu: Küçük esnafa devlet desteği en iyi ihtimalle her zamanki gibi bankalardan verilen kredinin ötesine geçmiyor. Esnaf biraz daha borç yükünün altına giriyor. Ülke ekonomisi çarkını borçla çevirerek işleten ekonomi yöneticilerimiz, galiba “biz çarkımızı borçla çeviriyorsak vatandaşta çarkını borçla çevirsin” demeye getiriyor!  

Alt gelir seviyesinde çalışanlarında durumu maalesef içler acısı… Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan Asgari ücretli çalışan 1.752 TL. alıyor. Ücretsiz izine çıkarılan işçide 1.170 TL alıyor Çarşı pazarda her şeyin fiyatı katlanmışken, bu rakamlara ev geçindirebilmenin çok zor hatta imkânsız olduğunu göre ekonomi yöneticilerimiz bilmiyor mu? TUİK Nisan ayı açlık sınırı araştırmasına göre  4 kişilik bir ailenin dengeli beslenme için yapacağı mutfak harcaması 2.374 TL. dir. Bunun içinde elektrik, su, gaz ve kira, eğitim gibi giderlerde yok! Varın gerisini siz düşünün. 

Bu korona virüs illeti zaten sıkıntıda olan alt gelir sahiplerini ve küçük esnafı daha da çok ezdi yıllardır devlete hiç yük olmamış çalışanlar ve küçük esnaf’tan vatandaşlar  şöyle diyor: Hiç olmazsa devletimiz bu süreçte “2 ay elektrik-su-doğalgaz faturalarınız devlet tarafından karşılanacak” dese ona da razıyız diyor. 

Burada vatandaşın sitem etmesi haktır! Niçin sitem etmesin? Cüzi maaşından tutun, dolaylı dolaysız tüm harcamalarından vergi alan ülkemizin ekonomi yönetcileri, külfete ortak etmeden vatandaşına iki ay bakamıyor mu? Kendi alacaklarından feragat edemiyor mu? 

Hem “İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın!” diyeceksiniz, hem de afet ve pandemi gibi sınırlı zamanlarda elden ayaktan çekilen vatandaşına “iki aycık” destek olamayacaksın? Borç ötelemek ne demek? Siyasi iktidar iki ay bu alacaklarının üstlerini çizmeye muktedir değil mi?  

Yokluk ve işsizlik zamanlarında borç ötelemek taksite bağlamak gibi uygulamalar sadece pansuman tedbirler… Vatandaş borcun ötelendiği tarihe kadar belini doğrultamasa günü geldiğinde her şey üst üste birikecek… Bu denli borç sarmalı, üretime dayalı olmayan ekonomilerde ileri daha da kötü yapmaz mı?  

Şimdi, pandemi kaynaklı sağlık hizmetleri bedava diyeceksiniz… Bedava olmalı zaten, devletin görevi ve taahhüdü bu. Devleti yöneten siyasi iktidar, aslî görevini yani olması gerekeni lütuf diye sunmamalı kendi vatandaşına… 

Evde Kal” çağrısı yapan yetkililer tamam sağlığımızı düşünüyorsunuz ama geçim sıkıntısı yaşayan insanların yükünü hafifletmeden evde kalmak çok zor. Allah’tan hayır sahibi insanlar ve kuruluşlar var. Analar-babalar ihsan sahibi dostlar arkadaşlar var… Allah onların sayısını artırsın; birleri bin olsun! 

Şu anda zaten kötü ekonomik tablo salgın dolayısıyla daha da kötü oldu… Şu anda vatandaş her sorunun “pandemi halısının” altına süpürüldüğünün farkında ve sabırla süreci izliyor.  

Ne diyelim… 

 “Allah devletimize milletimize zeval vermesin; pandemi ve her türlü afetlerden dertlerden ülkemizi korusun” 

YORUMLAR...