Ramazan ayında Beykoz Hz. Yuşa Türbesi açık olacak mı?

Ramazan ayında Beykoz Hz. Yuşa Türbesi açık olacak mı?

Yeni tip koronavirüs (Kovid -19) salgını önlemleri nedeniyle bu ramazanda İstanbul’daki türbelerin ziyaretine izin verilmeyecek. Ramazan ayının manevi atmosferinin yoğun olarak yaşandığı camilerde teravih ve cemaatle namaz da bu yıl salgın sebebiyle kılınamayacak.

Hazreti Yuşa Türbesi de İstanbul’da özel dini günlerde ve Ramazan ayı süresince ziyaretçi akınına uğrayan mekanlar arasında yer alıyor. Vatandaşların ziyarette bulunup dua ettiği ve oruçlarını açarak manevi huzuru bulduğu Hazreti Yuşa Türbesi gibi mekanlar, ramazan ayında yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle kapalı olacak.

16. yüzyılda Beşiktaşlı Yahya Efendi’nin keşfettiği rivayet edilen Hazreti Yuşa’nın kabri Beykoz Anadolu Kavağı’nda bugün Yuşa Tepesi diye bilinen yerde yer alıyor. Türbe, ramazan ayı dışında da en çok ziyaret edilen dini mekanlar arasında bulunuyor.

MEZARLIK ZİYARETLERİ KONTROLLÜ YAPILABİLECEK

Boğazın incisi Beykoz’da Anadolu Kavağı yolu üzerinde bulunan Hazreti Yûşa Türbesi dışında Akbaba Sultan Türbesi, Çakmak Dede, Gazi Yunus, Uzun Evliya, Tezveren Dede, Mehmet Efendi, Ethem Efendi, Şeyh Mehmet Selim Efendi, İskender Paşa, Şemsi Sultan, Kavak Hasan ve Abdülhâkim Buhari Efendi gibi manevi yönü kuvvetli kişilerin kabirleri yer alıyor. Bu yerler ile ilgili herhangi bir yasağın olmadığı, mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabileceği öğrenildi.

İSTANBUL’DA 117 TÜRBE BULUNUYOR

İstanbul'da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 117 türbe bulunuyor. İstanbul’da Hazreti Yuşa türbesi başta olmak üzere Padişahların tahta çıkarken kılıç kuşandığı Eyüp Sultan Türbesi, Fatih Sultan Mehmet türbesi, Kanuni Sultan Süleyman türbesi, Hürrem Sultan türbesi, Aziz Mahmud Hüdayi türbesi, Oruç Baba türbesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi Yahya Efendi'nin Beşiktaş'taki türbesi ve "Vefa" semtinin isim babası Ebul Vefa Hazretleri'nin türbesinin de bulunduğu birçok özel mekan yer alıyor.

30 NİSAN’A KADAR KAPALI   

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda tüm müze ve ören yerleriyle türbeleri 30 Nisan'a kadar kapatıldı. Türbelerin normalleşmenin yaşanması beklenen ramazan ayı sonuna kadar ziyarete kapalı kalması, bu sürenin de değerlendirilerek uzatılması bekleniyor. Birçok türbede sandukaların bulunduğu alanlar tamamen ziyarete kapalı tutulurken bazı ziyaretgahlarda ise vatandaşlar hacet pencelerinden dua edebilecek.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.