Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Referandum seçmen listeleri Beykoz'da askıya çıktı

Beykoz'da seçmen listeleri bugün itibariyle muhtarlıklarda askıya çıkarılacak ve 26 Şubat'a kadar askıda kalacak.

Yüksek Seçim Kurulunun(YSK)'nın anayasa değişikliğinin 16 Nisan'da halkoyuna sunulmasına ilişkin hazırladığı seçim takvimine göre, seçmen

Beykoz’da seçmen listeleri bugün itibariyle muhtarlıklarda askıya çıkarılacak ve 26 Şubat’a kadar askıda kalacak.

Yüksek Seçim Kurulunun(YSK)’nın anayasa değişikliğinin 16 Nisan’da halkoyuna sunulmasına ilişkin hazırladığı seçim takvimine göre, seçmen listeleri Beykoz’da mahalle muhtarlıklarında bugün askıya çıkarılacak ve 26 Şubat’a kadar askıda kalacak.

YSK tarafından anayasa değişikliğinin 16 Nisan’da halkoyuna sunulmasına ilişkin hazırlanan seçim takvimi işliyor. Buna göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri bugün askıya çıkarılacak. Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu yaptığı açıklamamada; “Askı listeleri muhtarlıklarımızda askıya çıkmıştır. Cumartesi ve Pazar günleri açığız. Sonradan mağdur olmamak için adınızı kontrol ediniz. 26 Şubat Pazar saat 17.00 gününe kadar askıda kalacaktır.” İfadelerini kullandı.

Seçmenler ayrıca, bugünden itibaren 26 Şubat 2017 tarihine kadar YSK seçmen sorgulama yapacak. Referandum seçmen listesi sorgulama sonucunda seçmen olarak görülen vatandaşlar, referandumda oy kullanabilecekler. Diğer taraftan YSK seçmen listesi sorgulamasında seçmen olarak görülmeyenler ise 26 Şubat’a kadar gerekli işlemleri yapabilecekler. Peki YSK seçmen sorgulama nasıl yapılıyor? Referandum seçmen listesi sorgulama hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Seçmen listesi sorgulama nasıl yapılıyor?

Seçmen sorgulama işlemini yapmak isteyenler bu işlemi internetten gerçekleştirebiliyor. Bunun için iki adresten faydalanmak mümkün. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesi ve e-Devlet Kapısı’ndan yararlanarak YSK seçmen sorgulama yapılabilecek. Şimdi her iki seçenekten nasıl sorgulama yapacağınıza değineceğiz.

YSK seçmen sorgulama

İlk olarak YSK’nın internet sitesini ele alalım. Buradan seçmen sorgulama yapmak isteyenler;

Öncelikle Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesine (www.ysk.gov.tr) adresine girin.

Ardından ana sayfanın alt kısmında yer alan ‘Seçmen İşlemleri’ butonuna tıklayın.

Açılan sayfada karşınıza ‘Yurt İçi Seçmen Sorgulama’ ve ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ olmak üzere iki seçenek çıkacak.

Eğer yurt içinde ikamet ediyorsanız ‘Yurt İçi Seçmen Sorgulama’ seçeneğini,

Yurt dışında ikamet ediyorsanız ise ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ seçeneğini seçin.

Daha sonra açılan ekranda ‘Sorgulama Tipi’ seçimini yapın. (T.C. Nüfus Cüzdanı ya da T.C. Kimlik Kartı)

Ardından ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl, T.C. Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No’ bilgilerini doğru şekilde girin.

Son olarak ‘Resim Doğrulama’nızı yapın ve ‘Sorgula’ butonuna tıklayın. Böylece seçmen kaydınızın olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız.

YSK’DAN SEÇMEN KAYDI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

e-Devlet seçmen sorgulama

İkinci seçenek olarak seçmen sorgulama işleminizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet Kapısı’ndan seçmen sorgulama yapmak için;

Önce ‘www.turkiye.gov.tr’ adresine gidin.

Sayfanın üst kısmında yer alan ‘Sisteme Giriş’ butonuna tıklayın ve T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet’te giriş yapın.

Sisteme giriş yaptıktan sonra; isterseniz e-Hizmetler bölümünden, dilerseniz arama bölümünden ‘Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nı bulun.

Bu kurum altında ‘Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama’ ve ‘Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama’ hizmetlerini göreceksiniz. Bunlardan size uygun olanını seçin.

Böylece seçmen kaydınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E-DEVLET’TEN SEÇMEN KAYDI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Seçmen kaydınız yoksa…

Diyelim ki YSK seçmen sorgulama işlemini yaptınız ve seçmen kaydınızın olmadığını gördünüz. Yahut bulunduğunuz bölgeyi değiştirmek istiyorsunuz. Bu durumda Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için 26 Şubat 2017 Pazar gününe kadar yasal süre verildi. Eğer bu süre içerisinde gerekli işlemleri yapmamanız halinde referandumda oy kullanamazsınız.

Nüfus Müdürlüğüne başvururken gereken belgeler nelerdir?

Nüfus Müdürlüğüne yapacağınız başvurularda, adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmanız gerekiyor. Bundan sonra Nüfus Müdürlüğünden size tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği verilecektir. Size verilen bu formu ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeniz gerekiyor.

Pusulalar hangi renkte olacak?

Referandumda pusulalarda iki renk kullanılacak. Beyaz renk üzerine ‘Evet’, kahverengi üzerinde ‘Hayır’ ibarelerinin bulunduğu iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak. Seçmenler tercih mührünü kullanarak oy verme işlemini gerçekleştirecek.

Hangi partiler Sandık Kuruluna üye verebilecek?

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak referandumda Sandık Kuruluna üye verebilecek siyasi partiler şöyle: 1- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 2- Anavatan Partisi (ANAP), 3- Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 4- Büyük Birlik Partisi (BBP), 5- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 6- Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7- Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), 8- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 9- Saadet Partisi (SP), 10- Vatan Partisi (VP).

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.