Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Safiye Sultan çeşmesi Ab-ı Hayatı'na kavuştu

Beykoz'daki Osmanlı mirası Safiye Sultan Çeşmesi Beykoz Belediyesi tarafından restore edildi.

Beykoz'daki Osmanlı mirası Safiye Sultan Çeşmesi Beykoz Belediyesi tarafından restore edildi.Bakımlı ve güzel günlerine yeniden kavuşan tarihi çeşme serin..

Beykoz’daki Osmanlı mirası Safiye Sultan Çeşmesi Beykoz Belediyesi tarafından restore edildi.

Beykoz’daki Osmanlı mirası Safiye Sultan Çeşmesi Beykoz Belediyesi tarafından restore edildi.Bakımlı ve güzel günlerine yeniden kavuşan tarihi çeşme serin sularını geçmişteki gibi cömertçe sunmaya başladı. 

Binlerce yıllık geçmişinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve her köşesinde bu medeniyetlerden izler taşıyan Beykoz’da tarih mirasını gelecek nesillere ulaştırılmak üzere tarihi yapılar restore ediliyor, vakıf eserleri ihya ediliyor.    

Osmanlı su kültürünün en güzel örneklerinden İshak Ağa Çeşmesi’nin yanı sıra Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi, Safiye Sultan Çeşmesi, Kavacık Çeşmesi ilçede birer inci gibi sıralanıyor. 

İlçenin köklü kültür mirasını koruyarak geleceğe aktarmayı amaçlayan Beykoz Belediyesi de Sultan II. Mustafa’nın hayırsever kızı Safiye Sultan tarafından 1780 yılında yaptırılan çeşmeyi restore etti.  

Bu restorasyon çalışmasıyla, Paşabahçe Mahallesi’nde uzun süredir yenilenmeyi bekleyen tarihi çeşme geçmişteki bakımlı ve güzel günlerine yeniden kavuştu.

Beykoz’un köklü tarih mirasını korumak geleceğe aktarmak üzere ilçedeki vakıf eserlerini restorasyon programı kapsamına aldıklarını ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Safiye Sultan Çeşmesi’nin restorasyonuyla bir ecdat yadigarını daha zamana yenik düşmekten kurtardıklarını söyledi. 

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Bürosu

444 66 61 / 0216 538 84 03/04/06

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı