Şehit babası oğlunu Beykoz’da anlattı

Şehit babası oğlunu Beykoz’da anlattı

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi tarafından liseli öğrencilere yönelik seri programlar şeklinde düzenlenen “Şehidimin Ardından" isimli program kapsamında Şehit Uzman Çavuş Sezgin Burak Cantürk anıldı.

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi tarafından düzenlenen "Şehidimin Ardından" isimli programda Şehit Uzman Çavuş Sezgin Burak Cantürk'ün ailesi liseli öğrencilerle bir araya geldi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Bilal Habeş Açılan, Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, şehidin annesi Döndü Cantürk ve babası Ali Cantürk, “Tabuta Sığmayanlar” programının yapımcısı Ender Çınar ile farklı liselerin öğrencileri katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim'in tilavetinin ardından programda açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Bilal Habeş Açılan, bütün emek ve gayretlerinin Beykoz ve Türk gençliği için olduğunu söyledi.

“ONLARIN HATIRALARINI YÂD ETMEK İÇİN BURADAYIZ”

Bilal Habeş Açılan, “Bir çalışma başlattık. Ve bu çalışma, bu topraklar için bayrak için bedel ödemiş abilerinizi ve ablalarınızı sizlere tanıtmak, onların hatırasını gönüllerimizde yâd etmek için şuan buradayız. Bir dileğimiz, isteğimiz belki bu projeler tüm Türkiye’ye yayılırsa okul müfredatlarına özellikle Çanakkale Savaşı başta olmak üzere şehitlerimizin hatırasını yâd edebileceğimiz konuların girmesi. Biz bunun talepkârı olacağız.” dedi.

“SANKİ BAŞKA BİR ÂLEMDEYDİM”

Şehit babası Ali Cantürk, oğlunun Ortaokulu'ndan beri şehit olmak istediğini aktararak gördüğü rüyalarla şehit haberine ailecek hazırlıklı olduklarını söyledi.

Cantürk, “Son konuşmamızda da en son 20 kilometre ötedeki karakola saldırıldığını anlattı. ‘Oğlum sıra sizde’ dedim. 5 saat sonra da oldu. Ben gece saat 12.00’a öğrendim. Televizyonda Diyarbakır'ın Hani ilçesinde PKK'nın jandarma karakoluna saldırı düzenlediği alt yazı olarak geçiyordu. Ben karakolu aradım, oğluma ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım. Damadım da Ankara'da jandarma. Bir saat sonra beni aradı. Başka bir odaya geçtim onunla konuştum. Ağzında bir şeyler geveliyordu. 'Oğlum, eğer saldırıda şehit olan Burak ise söyle bana' dedim. O da 'Evet' dedi. Ancak öyle bir duygu oluyor ki sanki başka bir âlemdeydim. Biraz sonra kendime geldim. Sonra annemin ve eşimin yanına geçtim, oturduğumuz yerdeki jandarma gelip eşime haber verdi. Metanetliydik." diye konuştu.

Gördüğü rüyalara ilişkin konuşan Şehit babası Ali Cantürk, “Haberi almadan iki gece önce, rüyamda oğlum pilotmuş. Uçak kullanıyordu. Geldi evimizin önünden döndü, uçağın arkasından kara duman çıkıyordu. Sonra uçak düştü. Hatta şehadetten önce son konuşmamızda böyle bir rüya gördüğümü söyledim. ‘Olabilir baba’ dedi. O gün konuşmamız hep o şekildeydi.” dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli, Belediye Başkanı Murat Aydın ve Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Bilal Habeş Açılan, şehit annesi Döndü Cantürk’e çiçek, Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim takdim etti.

Programda yapılan çekilişin ardından da bazı öğrencilere kitap verildi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.