Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Servet Ertürk Beykoz'a 15 Temmuz video ödülü kazandırdı

Beykozluların ve Beykoz Belediyesi Güvenlik Müdürü Servet Ertürk'ün 15 Temmuz Gecesi FSM Köprüsü'nde darbeci askerlere kendilerini siper ettiği video ödül aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  (İBB) ile 15 Temmuz Derneği tarafından “Unutmamak…

Beykozluların ve Beykoz Belediyesi Güvenlik Müdürü Servet Ertürk‘ün 15 Temmuz Gecesi FSM Köprüsü’nde darbeci askerlere kendilerini siper ettiği video ödül aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  (İBB) ile 15 Temmuz Derneği tarafından “Unutmamak için: O an!” sloganıyla düzenlenen “15 Temmuz Fotoğraf ve Video Yarışması” sonuçlandı.  Yarışmada,  Beykozluların ve Beykoz Belediyesi Güvenlik Müdürü Servet Ertürk‘ün 15 Temmuz Gecesi FSM Köprüsü’nde darbeci askerlere kendilerini siper ettiği video ödül aldı.

‘Unutmamak İçin: O An’ temasıyla düzenlenen 15 Temmuz Fotoğraf ve Video Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışı, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde yapıldı. ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında, ‘fotoğraf’ ve ‘video’ olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmanın video kategorisi sergilemeler bölümünde Beykoz Belediyesi Güvenlik Müdürü  Servet Ertürk ödül alan isim oldu.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, ödül töreni ve serginin açılışında yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk milletine ihanetinin ayyuka çıktığı 15 Temmuz’un pek çok dersi içinde barındırdığını belirterek, Türk milletinin bir daha böyle ağır imtihanlardan geçmemesini dilediğini ifade etti.

Sergide FETÖ’nün ihanetini gösteren fotoğraf ve videoların bulunduğunu bildiren Baraçlı, eserlerin yaşanan dramı sonraki nesillere anlatacağını kaydetti. 15 Temmuz gecesi 22.00’de başlayan mücadelenin sabaha kadar devam ettiğini hatırlatan Baraçlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla halkın meydanlara geldiğini söyledi.

‘Destan yazan bir halk var’

Hayri Baraçlı, milletin göğsünü silahlara siper ettiğini belirterek, şöyle konuştu:  ‘Destan yazan bir halk var. Halkın seçilmişlere, halkın iradesine karşı yapılan bu harekete direnişinin bir belgesini içeride hep beraber göreceğiz. Tabii birçok fotoğraf ve video başvurusu geldi. Arkadaşlarımız, seçici heyetimiz bunları seçerken zorlandılar ama belki de duygulu anları tekrar yaşadılar. En küçüğünden en büyüğüne, en yaşlısından en gencine kadar hakikaten nasıl vatanını, milletini, bayrağını ve devletini savunduğunun göstergesini de içeride görme fırsatını oluşturacağız.

Buradaki sanat eserleri bazı şeyleri ifade edebilmek adına önemlidir. Hem ulusal alanda hem de uluslararası alanda bu ifade etme sanatını da arkadaşlarımız icra etmiş oldular. Tabii bunları yaparken de milli iradenin ne demek olduğunu tüm topluma, tüm insanlığa göstermiş olduk. Bizler hep birlikte tek yürek olduğumuzda neleri başaracağımızı da gösteriyoruz. Tabii ki bu bir afet ve krizdi. Bizler bunu çok başarılı bir şekilde atlattık ve 2023 Türkiye’sine doğru giderken büyük başarılara milletimizle imza atacağız.’

‘Milletimizi, tüm şehitlerimizin kabirlerine davet ediyoruz’

15 Temmuz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Tarık Şebik de 15 Temmuz’un ilk yıl dönümünde şehitlerin kabristanlarının ziyaret edileceğini belirterek, ‘Bizler de bu programdan sonra kabir ziyaretlerine gideceğiz. Öğlen namazı ve sonrasında tüm milletimizi başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizin kabirlerine davet ediyoruz. Yaptığımız, yapacağımız bütün programlarda aziz şehitlerimizin hatıralarını mutlak surette yaşatmak bizlerin boynunun borcudur.’ diye konuştu.

Günümüzde görsel hafızanın ön planda olduğunu anımsatan Şebik, bir fotoğraf karesinin yüzlerce sayfa yazıdan daha anlamlı olabildiğini söyledi. Şebik, 15 Temmuz Fotoğraf ve Video Yarışması’nı tarihe not düşmek amacıyla düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

Servet Ertürk sergilemeler kategorisinde ödül aldı

Açılış konuşmalarının ardından 15 Temmuz Fotoğraf ve Video Yarışması’nın ödül törenine geçildi. Kazananlara ödülleri Baraçlı, Şebik, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi ve 15 Temmuz Gazisi İlhami Çil tarafından verildi.

Video kategorisinde Süleyman Hilmi Otman birincilik, AA muhabiri Mücahid Eker ikincilik, Tarık Turhan da üçüncülük ödülünü aldı. AA muhabiri Mücahid Eker ayrıca video kategorisinde 15 Temmuz Derneği Özel Ödülü’nü de kazandı.

Fotoğraf bölümünde ise Mustafa Can Koca birinci, AA fotomuhabiri Fatih Kurt ikinci, Ferhat Maksascı üçüncü oldu. AA fotomuhabiri Arif Hüdaverdi Yaman mansiyon ödülünü kazanırken, AA muhabirleri Elif Öztürk, Murat Kula, Ahmet İzgi ve Muhammed Enes Yıldırım’ın ise toplam 11 fotoğrafı sergilenmeye layık görüldü. 

Beykoz Belediyesi Güvenlik Müdürü Servet Ertürk’ün ve Beykoz’luların 15 Temmuz Gecesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde darbeci askerlere kendilerini siper ettiği video sergilemeler kategorisinde ödül alanlar arasında yerini aldı ve sergideki yerini aldı. Ödül takdiminin ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Baraçlı, Şebik, Demircan ve 15 Temmuz gazilerinin yanı sıra diğer davetliler sergiyi gezdi.

İstiklal Caddesi’nin girişinde bulunan Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde misafirlerini bekleyen sergi, 30 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.