Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Siyaset, siyaset için midir?

Eskiden sanat akımlarından herkesin bildiği ?sanat, sanat içindir? düşüncesini savunanlar için sanatın tekbir amacı vardır; oda sanatın kendisidir yani sanatçının sanatının yararı sadece kendi sanatınadır.. Sanat, sanat içindir yada sanat…

Eskiden sanat akımlarından herkesin bildiği ?sanat, sanat içindir? düşüncesini savunanlar için sanatın tekbir amacı vardır; oda sanatın kendisidir yani sanatçının sanatının yararı sadece kendi sanatınadır.. Sanat, sanat içindir yada sanat toplum içindir düşüncelerinin arasında kıyasıya bir tartışma ve rekabet devam etmektedir.

Siyasi tarihimizde tıpkı sanatta olduğu gibi siyaset, siyaset içindir düşüncesi son dönemlere kadar hüküm sürmüş; siyasetin toplum için yapıldığı grup yada kişiler neredeyse her zaman engellemelere, baskılara maruz kalmıştır.

Siyaset, siyaset içindir düşüncesindekiler son dönemlerdeki değişikliklere ayak uydurabilmek için düşünmüş, taşınmış ve toplum için en hayırlı işleri biz yaparız mantığı ile bu düşüncelerinin dışında bir takım çalışmalara başlamış ve daha önceki söylem ve icraatlarından farklı hatta zıt demeçler verir hale gelmiştir.

Anayasa?nın önceki dönemlerdeki uygulanışlarının sonraki dönemlerde uygulanamayışı gibi çifte standartlık sonucu Anayasa?daki değişiklik yapılması gerekliliği ilk gündeme geldiğinde bunu kendi düşünceleri dışındakilerin yapmasının ağır neticeler vereceğini iddia edenlerin şimdi aynı değişikliklerle toplum karşısına çıkmaları da ilginçtir.

Daha önce Anayasa Mahkemesi?ne başvurularak uygulanması engellenen 2/B çalışmaları bu dönemde kendi fikir ve çabaları imiş gibi sahiplenip topluma bu konuda demeçler vermeleri gariptir ve de bu çalışmaları daha önce bu konularda kendisine başvurulan ancak bir sonuç alınamayan kişilerin yapması da manidardır. Eğer anlatımlarda 2/B, Sit Alanları dışındaki yerlere uygulanılcak gibi anlatımlar kullanıldıysa buda Beykoz için trajikomik bur durumdur.

Siyaset, siyaset içindir düşüncesindekiler için gerçekten siyasetten daha önemli bir şey yoktur ve bu uğurda her şey yapılabilir. Farklı düşüncedeki parti yada grupların irtibat bürolarının sahiplerine ?bunları buradan çıkarın yoksa bu kaçak binayı yıkarız? dedikten sonra çıkan partinin yerine kendilerinin konması da siyaset, siyaset içindir çerçevesinde yapılabilecek doğru saydıkları işlerdendir.

Sadece siyaset için tuttukları 6 kez gidip 7 kez gelen hocalarından ders alarak meydanlarda olanların, ders aldıkları vaatler haricinde gerçek projeleri ile gündemde olmaları siyasetimiz için hayırlı olacaktır.

Sağlıcakla..

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.