Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Siyasi partiler devasa 2B mitingi hazırlığında

CHP, MHP ve Saadet Partisi Beykoz İlçe teşkilatları on binlerin katılacağı bir 2B mitingi organize edecek.

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı’nın CHP ve MHP İlçe Başkanlıkları’na gerçekleştirdiği ziyaretten çıkan sonuç: Partiler…

CHP, MHP ve Saadet Partisi Beykoz İlçe teşkilatları on binlerin katılacağı bir 2B mitingi organize edecek.

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı’nın CHP ve MHP İlçe Başkanlıkları’na gerçekleştirdiği ziyaretten çıkan sonuç: Partiler arası bir komisyon kurulacak ve bu komisyon Beykoz’da on binlerin katılacağı bir 2B mitingi organize edecek.

İlçedeki diğer siyasi partilerle de görüşülecek

Bu amaçla ilçedeki diğer siyasi parti temsilcileri ile de görüşülerek, ortak bir zeminde yaratılacak bir “demokrasi şöleni” içerisinde 2B mağdurlarının sesinin tüm Türkiye’ye duyurulması amaçlanıyor.

Partilerin Genel Başkanları’nın da davet edilmesi planlanıyor

Partilerin Genel Başkanları’nın da katılımının temin edilmeye çalışılacağı mitinge ev sahipliği yapması planlanılan Beykoz, şehir dışından gelecek olan vatandaşların da katılımıyla sadece kendisinin değil, tüm Türkiye’nin de sesinin yankılanacağı yer olarak adını duyuracak.

Saadet Partisi’nin CHP ziyaretinde neler yaşandı?

Burhan Öz başkanlığındaki Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Hızır Yılmaz, Burhan Öz’e övgüde bulundu

CHP ilçe Başkanı Hızır Yılmaz konuşmasının başında, Beykoz Muhtarlar Derneği tarafından 23 Nisan tarihinde organize edilen 2B mitingine atıfta bulunarak, Saadet Partisi İlçe Başkanı Burhan Öz’e övgüde bulundu. Burhan Öz’ün, söz konusu mitingte  “ bir demokrasi dersi, demokrasi öncülüğü gösterdiğini” belirten Hızır Yılmaz, şunları söyledi: “ kendisi, benim tepkim üzerine yanımıza gelerek, benimle aynı tepkileri paylaştığını belirtti ve destek olmanın ahlaklı bir siyaset anlayışı olduğunu, karşıt partiler de olsak doğrularda buluşmanın demokrasinin gereği olduğunu, insanî anlayışın gereği olduğunu, namuslu siyasetçinin gereği olduğunu orada arabanın üzerinde söyledi.”

Milletvekili Akif Hamza Çebi, Cuma namazından sonra Çavuşbaşı’nda

Önümüzdeki Cuma günü namazından sonra Çavuşbaşı’nda 2B ile ilgili olarak halka sesleneceklerini de hatırlatan Hızır Yılmaz, Saadet Partisi’ni de bu organizasyona davet ederek, bir olayda aynı düşünen insanların birlikte hareket etmelerinin önemini vurguladı. CHP İlçe Başkanı, “ortak ses çıkarmak kadar etkili olabilecek daha net bir argüman bulunabilir mi?” diye sordu. Hızır Yılmaz, bu toplantıda Saadet Partisi Başkanı Burhan Öz’ün de istediği takdirde bu toplantıda bir konuşma yapabileceğini ve Saadet Partililer’in de bayraklarını getirebileceklerini belirterek,  “ çünkü bu, hepimizi yakan bir olay” dedi.

Burhan Öz de, Hızır Yılmaz tarafından yapılmış olan bu daveti teşkilatları içinde değerlendireceklerini belirterek, “duyarsız kalamayız. İnşallah bu davetinizi söz alma tarafını belki kullanmayabiliriz ama yanınızda olarak bir şekilde değerlendireceğiz, hakkını vereceğimize inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Muhalefetsiz demokrasi olmaz

Hızır Yılmaz’ın “hoş geldin” konuşmasının ardından söz alan Saadet Partisi İlçe Başkanı Burhan Öz ise, ziyaret sebeplerini “Beykoz’da henüz taze olan ve bu şekilde giderse çok acı bir tabloya sebep olacak olan 2B Yasası ile ilgili son günlerde Beykozlu olarak neler yapabilecekleri konusunu paylaşmak” olarak açıkladı.

Belediye’nin önünde yapılmış bulunan 2B mitingine de değinen Saadet Partisi İlçe Başkanı, eğer müdahale edilmemiş olsa, bu toplantıda hiç de güzel, şık olmayan şeyler ile karşılaşılabileceğini belirtti. Burhan Öz, şunları söyledi: “Türkiye’de son yıllarda siyaset zemin kaybetti. Demokrasinin kelime anlamındaki en büyük özelliği içinde muhalefeti olmasıdır. Yoksa tüm idareler bir şekilde iktidardır. Bütün idarelerde iktidar vardır ama maalesef muhalefet, demokrasi hepsinde yoktur. Bu sadece demokraside vardır ve demokrasi de budur.”

AK Parti İlçe Başkanı’nı da orada yerde bekletirler miydi?

O meydanda gördük ki, demokrasiyi kullanmayı düşünen muhtar kardeşlerimiz bizleri davet etmişlerdi. Sayısal yapısı veya siyasi duruşu ne olursa olsun, böyle bir toplantıya bir siyasi parti ilçe başkanlarını çağırmışsanız, kürsüde muhakkak yeri vardır; bu, bir protokol gereğidir. Oradaki muhtarlarımızın mikrofondan seslendirdiği ve beni daha çok üzen ise, ‘Biz size söz vereceğiz demedik’ şeklindeki ifadeleriydi. Siz bizi kürsüye çıkartmak durumundasınız. Oraya AK Parti de gelebilirdi. Ben merak ediyorum: AK Parti İlçe Başkanı’nı acaba orada, yerde bekletirler miydi?”

Beykoz’da bir yangın var

Bir yerde bir yangın varsa, bu yangının kimde olduğu ve kimin söndüreceği tartışılmaz. İlk ulaşan, elindeki imkânla müdahale eder. Bugün de Beykoz’da bir yangın var. Bu yangını belki şu anda güçlü bir iktidar baskısı altında Beykoz hissetmiyor ama yarın bir gün yavaş yavaş iğneler vücutlarına batmaya başladığında ve acıları hissetmeye başladıklarında, Beykoz’daki tüm kardeşlerimiz bunu yaşayacak.  Biz bunun için şimdiden müdahale etmeye çalışıyoruz.”

Neresinden tutarsanız dökülen tuhaf bir yapı var

CHP, T.B.M.M’de grubu olan, Beykoz yerel Meclisi’nde temsilcileri olan bir partimiz ve Türk siyasetinin çok köklü bir partisi. Biz onlar ile konuşmadan, fikir alışverişinde bulunmadan Beykoz’daki sorunların tamamını göreceğimize kanaat getirmiyoruz.  Onun için de sizlerden çizmekte olduğumuz yol haritamıza yardımcı olacak herhangi bir teklifinizi bu ziyaretimizde konuşmak amacındayız. Bir yol haritası çizmek zorundasınız; çünkü karşınızda neresinden tutarsanız dökülen, tuhaf bir yapı var. 2B Yasası çıkıyor, vatandaş bundan muzdarip; siz bunu seslendirdiğinizde ‘neden seslendiriyorsunuz?’ diyen gizli bir güç var.”

STK’ların sessizliği, muhtarlarımızın bu pozisyonları bizi üzüyor

Bir sıkıntı var ise, sahip çıkan kim olacak? Siyasi partiler, sonra STK’lar ve durumları müsait ise muhtarlarımız. Ama bu yapının içinde bir tek ‘siyasi’ yapının ayakta durduğunu görüyorum. STK’’ların sessizliği, muhtarlarımızın bu pozisyonları bizi siyasi bir parti olarak üzüyor. Bu konuda yapılacak tüm olumlu programlara katkı vereceğimizi tekrar söylüyorum; kim yaparsa yapsın. Olumlu derken, ‘sadece yapayım’ diye değil de, elinde yol haritası olan tüm davetlere Saadet Partisi olarak kapımız sonuna kadar açık. Sonuçta hepimiz Beykozlu’yuz. Burada yaşanacak kayıpları hep birlikte yaşayacağız. Bu sorunları ne CHP’li MHP’liden, ne MHP’li AK Parti’den, ne AK Partili Sadet’ten ayrı yaşayacak. Ancak iş işten geçtikten sonra çırpınmanın bir faydası yok.”

Burhan Öz, teşekkür etti

Saadet Partisi İlçe Başkanı Burhan Öz, konuşmasında ayrıca, hem CHP tarafından yapılacak olan programlara parti olarak destek vereceklerini kendilerine bildirmek, hem de 23 Nisan tarihinde yaşanan olaylarda verilen karşılıklı destekten ötürü bir teşekkür amacıyla söz konusu ziyarette bulunduklarını ifade etti.

Çavuşbaşı’nda sindirme operasyonları yapılmış

Geçtiğimiz Cuma günü Çavuşbaşı’nda 2B ile ilgili olarak bir program tertip ettiklerini ancak Çavuşbaşı’ndaki sessizliğin kendilerini şaşırttığını kaydeden Öz, “ o gün Çavuşbaşı’nın tepkisizliğini gördüm. Araştırdığımızda da 300 sınırının bu gelişmede rolü varmış galiba. Çoğu 2B çıksa bile, 2B’den yararlanamıyor gibi bir sindirme operasyonları yapılmış yine. Oradaki insanlar ile sonradan yaptığımız konuşmalarda bu İSKİ sınırının 300’ün tekrar üzerine çıkarılmış olduğunu söylediler. Çavuşbaşı’nın böyle bir sindirilmişlik hali var.”

Tüm partilere ortak basın açıklaması yapma önerisi

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise, Burhan Öz’ün ardından yaptığı konuşmada, diğer partiler ile de görüşerek 2 B ile ilgili olarak herkesin kendi logosunun altında ortak bir broşür hazırlayabileceklerini ifade ederek, bu bildirileri halka beraber dağıtmaları önerisinde bulundu.  

Hızır Yılmaz, bunu yaptıktan sonra ise ortak bir basın bildirisi hazırlayabileceklerini belirtti ve “herkes kendi bayrağı ile orada olsun. Her partinin ilçe başkanı çıksın, düşüncesini söylesin. Muhtarlardan beklediğimiz ama yapılamayan şeyi biz yapalım” dedi.

Hızır Yılmaz, muhtarların endişelerine hak verdi

Yılmaz, söz konusu ortak basın açıklamasıyla ilgili olarak “muhtarlardan bu sefer biz destek isteyelim. Onların kaygıları var ise, bir yerlerden çekiniyorlar ise onları haklı buluruz. Bugün Türkiye’de geldiğimiz korku tünelini hepimiz görüyoruz. Bana annem ‘aman oğlum dikkat et, Silivri’yi boylarsın’ diyor. Sistem ile ilgili olarak gerçekten kaygılarım var; bir gün oralara gidersek, ben şaşırmayacağım” dedi.

Başbakan’a camii eleştirisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnönü döneminde camiler depo yapıldı” şeklinde ulusal basında çıkan söylemlerine de atıfta bulunan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Başbakan’a eleştiride bulundu. Yılmaz, şunları söyledi: ““Böyle bir şeyi bir Başbakan niçin kullanır? Varsayalım olsa dahi, niye kullanır? O günün insanları birbirine ters düşürülmüş ise, bugün onların üzerine birliği sağlayacak yeni anlayışlar koyarak birleştirme yönünde çaba sağlarsa, bu topluma daha büyük hizmet yapmış olmaz mı?”

Burhan Öz ise, şu an kamuoyunda tartışılan “camii” olayının oy potansiyeli için kullanıldığını belirtti.

Burhan Öz’ün Demirel eleştirisi

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz ise, zamanında Süleyman Demirel’in “ Mili Selamet’e ya da Refah’a oy vermeyin, CHP gelir” şeklindeki söylemine de eleştiride bulunarak, “CHP gelir ne demek? Bu hakarettir. Demirel ile bu ülke çok uzun yıllar bir kayıp olarak yaşadı. Halbuki doğruyu söyleyen, ‘CHP de olsun, AK Parti de olsun, Saadet de olsun’ diyendir” dedi ve uzun yıllardan beri merak ettiği bir hususu CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a şu sözler ile yöneltti: “ CHP’lilerin Demirel’in bu sözünü niçin yargılamadıklarını hep merak etmişimdir!”

Burhan Öz: CHP gelecek kokusuyla bizim oylarımızı alıyorlar

Egemen güçler tarafından halk üzerinde “CHP gelecek’ korkusunun işlendiğini ifade eden Burhan Öz, “bu korkuyu öyle bir işliyorlar ki, akıllara ziyan!” dedi ve Saadet Partisi’ne son ana kadar oy vermeyi düşünen vatandaşların bu korku nedeniyle oy vermekten vazgeçtiklerini belirtti. Öz, “böyle bir siyasetten biz de zorlanıyoruz” dedi.

Komisyon oluşturulacak

Burhan Öz, CHP’ye yaptıkları ziyaretin sonunda, İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a hitaben, 2B konusunda yapılması planlanan ortak basın açıklamasıyla ilgili olarak bir Komisyon kuracaklarını ifade etti. Öz, “ sizde gördüğümüz dirayet, bize de cesaret verdi. Halkın çaresiz olduğunu görüyorum; önlerine çıkalım. Onlar bundan çok ıstırap çekecekler, farkında değiller ya da korkuyorlar. Elinizde bir Meclis gücü var, bu konuda gerekirse öncülük yapmanızda da bizim en ufak bir sıkıntımız olmaz” açıklamasını yaptı.

SP ziyaretinin ikinci durağı: MHP

İlçe Başkanı Ali Emanet ve Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu

Burhan Öz başkanlığındaki Saadet Partisi’nin ikinci durağı MHP İlçe Başkanlığı oldu. MHP İlçe Başkanı Ali Emanet ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Saadet Partililer, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nı da ziyaret ettiklerini belirterek, amaçlarının 2B konusunda yapılabilecek etkinlikler ile ilgili olarak bir fikir alışverişinde bulunmak olduğunu belirttiler.

Ali Emanet: Vatandaş boynunu uzatmış, kılıcın altında bekliyor

Misafirlerine ziyaretleri dolayısıyla teşekkür eden MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, sözlerinin başında Beykozlular için 2B’nin bir sıkıntı olduğunu belirterek, “insanlar 2B ile yatıyor, 2B ile kalkıyor. ‘Yanlış hesap Bağdat’tan döner’ derler, inşallah bir yerden döner, vesile olur. Temennimiz odur” dedi.

Vatandaşın bu olayın ciddiyetini anlamadığını da ifade eden Ali Emanet, 23 Nisan tarihinde yapılmış olan mitinge de değinerek, “yüzde 85’inin mülkiyet sorunu olan bir ilçede orada en az 8- 10 bin kişi olmalıydı” dedi. MHP İlçe Başkanı, “vatandaş boynunu uzatmış, kılıcın altında bekliyor” yorumunda bulundu.

2B Yasası bir dayatma

Saadet Partisi İlçe Başkanı Burhan Öz ise yaptığı konuşmada, barınma hakkının Anayasa’da tanınmış bir hak olduğunu hatırlattı ve 2B Yasası’nın bir “dayatma” olduğunu belirtti. Öz,      “ 2B Yasası’na karşılık vermeyi becermeliyiz. Siyasi otorite, karşısında bir muhalefet görürse, geri adım atar” dedi.

Diğer siyasi partiler hiçbir şey yapmayacak olsa dahi, kendilerinin bu konudaki tepkilerini ortaya koyacaklarını ifade eden Burhan Öz, “ Sadet Partisi hiçbir siyasi kaygı taşımadan ne yapacaksa yapmaya razı ve tepkilerini halk ile paylaşacak” açıklamasında bulundu.

Vatandaş sessiz!

Burhan Öz, MHP temsilcilerine parti olarak bugüne dek 2B konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı ancak Beykoz’un daha büyük organizasyonlara ihtiyacı olduğunun da altını çizdi. Bunun için birkaç parti bir araya gelerek bir şeyler yapabileceklerini kaydeden Öz, “STK’ları ve muhtarları da katarak, bir Komisyon kurup organize etmenin” önemini vurguladı. Öz, “o zaman bu rakamlar oynar; ama bu, Beykozlu’nun duruşuna da bağlı” dedi.

MHP İlçe Sekreteri Mehmet Pulant ise, içlerindeki heyecanı vatandaşa da aksettirmeleri lazım geldiğini ifade etti ve duygularını, “vatandaştaki bu sessizlik hepimizi daraltıyor” sözleriyle ifade etti.

Vatandaşın üzerinde narkoz var

Burhan Öz, vatandaşın tepkisizliği ile ilgili olarak, “vatandaşın üzerinde bir narkoz var. Narkozdan çıkamıyor bir türlü. Narkozun kötü tarafı nedir? Narkozda adamı kesseniz de duymuyor. Alıyorsunuz ciğerini, haberi yok” yorumunda bulundu.

SP, AK Parti İlçe Başkanlığı ile de görüşecek

Burhan Öz, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer’in, “ Başbakan Beykoz’a zulüm etmez” şeklinde bir demeci olduğunu hatırlatarak, “ demek ki, bu Yasa bir zulüm Yasası” yorumunda bulundu ve “AK Parti İlçe Başkanı bunu diyorsa, büyük bir cesaret.  Bu sözü söylediği için kendisini tebrik edeceğim” dedi.

Burhan Öz, işbirliği talebi ile ilgili olarak AK Parti İlçe Başkanlığı ile görüşeceklerini de sözlerine ekledi.

Beykoz’un nüfusu 80 bine inecek

SP İlçe Başkanı, planlanan şeyin Beykoz’un nüfusunun 80 bine inmesi olduğunu belirterek,   “ MHP’den enerji almaya geldiklerini” belirtti ve AK Parti destek vermese dahi, MHP’nin kendilerine destek verip vermeyeceklerini sordu. MHP’liler SP İlçe Başkanı’nın bu sorusunu, “SP’ye kesinlikle destek olacakları” şeklinde yanıtladılar.

Çayır Şenliği olunca 50 bin kişi katılıyor

MHP İlçe Başkanı Ali Emanet de, “ biz bu konuda her türlü katkıyı yapmaya hazırız ama vatandaş da bu konuda biraz duyarlı olacak. Beykoz Çayırı’nda eğlenceler yapılıyor, 50 bin kişi geliyor. Yani, oraya 50 bin kişi geliyorsa, adam senin malına göz dikmiş, seni buradan sürecek, göçebe haline getirecek, oraya gelmiyorsun; olmaz böyle bir şey” dedi.

Siyasi parti genel başkanları Beykoz’a gelebilir

Konuşmaların devamında Burhan Öz, partilerin genel başkanlarının da düzenlenecek olan mitinge çağrılması şeklinde bir düşüncesi olduğunu belirtti ve MHP’ye bu konudaki fikrini de sordu.

MHP ile yaptıkları görüşmenin sonunda duygularını ifade eden Burhan Öz, “MHP’den güzel bir izlenim aldığını” ifade ederek, “komisyonları hemen oluşturalım” dedi. MHP İlçe Sekreteri Mehmet Pulant ise, “Komisyon içinde biz de varız; hemen isimlerimizi de yazdırabiliriz” açıklamasında bulunurken, MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, “ halkın yararına olacak ve meşru zeminlerde yapılacak her türlü katkıda yer alacaklarını” söyledi.

Konuşmaların sonunda Burhan Öz genel bir değerlendirmede bulunarak, “ demokrasinin en güzel tarafı, bu renklerin olması” açıklamasını yaptı.

Haber: Arzu Başlantı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.