Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Tarım arazilerinin imara açılmasına onay çıkmadı!

Beykoz'da İshaklı köyünün tarım arazilerinin imara açılmasına Danıştay'dan onay çıkmadı.

Beykoz'da İshaklı köyünün tarım arazilerinin imara açılmasına Danıştay'dan onay çıkmadı. Köyün başlıca geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın

Beykoz’da İshaklı köyünün tarım arazilerinin imara açılmasına Danıştay’dan onay çıkmadı.

Beykoz’da İshaklı köyünün tarım arazilerinin imara açılmasına Danıştay’dan onay çıkmadı. Köyün başlıca geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın yapıldığı araziye Türkiye Basketbol Federasyonu yaklaşık 86 hektarlık alanda basketbol akademisi, yönetim merkezi, kamp ve antrenman binaları kurmayı planlıyordu.

Tarım arazilerinin ‘kamu yararı kapsamında tarım dışı amaçlı kullanılabileceği’ yönünde görüş veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası dava açmıştı. İstanbul 7. İdare Mahkemesinde görülen davada mahkeme, tarım arazisinin tarım dışı kullanılmasını şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun bulmayarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Karar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından temyiz edilirken, Danıştay arazinin oy birliğiyle tarım arazisi olmasına karar verdi. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun tesis yapmayı planladığı arazi, birinci ve ikinci sınıf tarım arazisi niteliğinde.

Alandan yılda üç kez ürün almak mümkün. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, verimli tarım arazilerinin imara açılmasının kamu yararına aykırı olduğunu belirtti.

Haber: Olgu Kundakçı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı