Tokatköy projesi Beykoz için bir şans mı?

Tokatköy projesi Beykoz için bir şans mı?

Beykoz’da ilk ve gelecek için de önemli bir adım olacağı söylenen Tokatköy Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi hakkında kanaat önderlerinden düşüncelerini aldık. 

Beykoz’da vatandaşlardan yüksek oranda onay alan Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik kamuoyunda dolaşan bilgi kirliliğini önlemek ve mahalle sakinlerinin akıllarındaki soru işaretlerini gidermek için yetkili birimlerden aldığımız cevapları okuyucularımızla paylaşmıştık.

Beykoz Güncel Haber olarak, gündemdeki yerini koruyan Tokatköy Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi hakkında kanaat önderlerinden de düşüncelerini aldık.

“BEYKOZ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ŞANS

Bölgenin tanınmış isimlerinden önceki dönem Meclis Üyesi Nevzat Oral, Tokatköy’de gerçekleşecek olan projeyi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Türkiye standartlarında yaptığı projelerle kıyaslanırsa ilçe için büyük bir nimet olduğunu söyledi.

Vatandaşın kafasındaki bazı soru işaretlerinin çözülemediğini belirten Oral, “Aslında Beykoz için çok büyük bir şans. Vatandaş inşaatlar bittikten sonra ödemeye başlayacak. Ödemeyi yapamayacak olan vatandaşlar içinde taksitlendirme çıkacak. Onları da ödemeyenlere TOKİ devir hakkı veriyor. Bu anlamda bir avantaj var. Rayiç fiyattan satacak ve istediği, kendisine uygun bir yerden evde alma imkânı sağlayacak. Şuanda vatandaşlarımıza gereksiz bir korku verildi. Konu iyi anlatıldığında vatandaşımız kendini daha rahat hissetmiş olacaktır.” dedi.

“İNSAN CANI HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR

Projenin önünde hukuki bir sıkıntı olmadığı için, inşaata hızlı bir şekilde başlanıp biteceğini belirten Oral, “Bu parsel Beykoz Belediyesi’nin. Beykoz Belediyesi diğer parseller gibi burayı satmış olsa, hak sahiplerinden tapu bedeli alacak. Yapılmazsa, vatandaş sonuçlarını göremeyecek fakat ondan sonraki kuşak çok ciddi sıkıntılarda kalacak. Depremde o bölgede üç tane ev yıkılsın, devlet aldığı kararı rağmen yerine getirir. Çünkü insan canı her şeyin üstündedir.” şeklinde konuştu.

“DEVLET ELİ OLMADAN DÖNÜŞÜM YAPILMASI ÇOK ZOR”

Bölgenin sevilen isimlerinden Eren Vural, İstanbul’da birçok ilçede TOKİ projesinin olduğunu fakat Beykoz’da bununla ilgili proje olmadığını aktardı.  

Vural, “Beykoz’un içinde bulunduğu yasal problemler nedeniyle devlet eli olmadan dönüşüm yapılması münferit olarak ya da özel sektör marifetiyle çok zordur. Yerinde kentsel dönüşüm projesi geleceğe güvenle bakabilmek için önemlidir. Marmara depreminde can ve mal kayıplarımız olması muhtemeldir. Tüm sebeplerden dolayı bu ve benzeri projeler istişareler yapılarak mutlaka hayata geçirilmelidir.” diye söyledi.

“PROJE BAŞARIYA ULAŞMALIDIR” 

“Projeye bir şekilde başlanırsa diğer mahallelere de örnek teşkil edebilir. Beykoz’da yapı stokunun büyük kısmının eski ve fenni şartlara uygun olmaması sebebiyle Beykoz’da mutlaka yenilenme yapılmalı ve bu ve benzeri projeler başarıya ulaşmalıdır. diyen Eren Vural şöyle devam etti:

“Bazı teknik eksikliklerin olması muhtemeldir. Fakat proje alanı ve çevresi, Beykoz’un genel mülkiyet problemlerini barındırdığından diğer mahallelerdeki uygulamalar için tecrübe kazanılmasına ve daha uygun çözümler bulunmasını fırsat sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURULMASI LAZIMDI”

Tokatköy’ün Beykoz’un büyük mahallerinden bir tanesi olduğunu belirten Vural, “Vural, “Esasında bir iletişim problemi var. Vatandaşla sağlıklı diyalog kurulması lazımdı. O tebligatın bu kadar kısa bir süreye sıkıştırılmış olması doğru bir şey değil. İnsanlara istişare edilip nefes alacak bir süre tanınması lazım.” dedi.

“DURDURULMASI KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

Eren Vural, konuşmasının devamında şunları aktardı:

Projenin durdurulması ne mahalle sakinlerine ne de orada oturanlara ne de Beykoz’a fayda sağlayacaktır. Aksine, durdurulması ya da tamamen iptal edilmesi daha üst gelir grubu, Beykozlu olmayanların önünü açacaktır. Beykoz’da zaten imar alanlarında oturum oranları belli. Konutlarda 0.15, ticarilerde 0.25. Projenin bir şekilde yürüyememesi durumunda insanların tapularını aldığında ‘Bir ev yapıyorum’ diyebilmek için 18. madde kesintisinden sonra herkesin elinde olması gereken arsa en az 300 metrekare civarındadır. O yüzden projenin durmuş olması başka bir kaosu getirecektir.

“BEYKOZ’A DEĞER KATMAK İÇİN TOPLU KONUTA YÖNELMEK LAZIM”

Beykoz’da imar ve mülkiyet konularında düşüncelerinin her platformda dile getiren Sedat Kuvel, Tokatköy’de projenin uygulanması gerektiğini belirterek, “Yıllardır Beykoz’da imar ve toplu konut olarak yapılan hiçbir yerimiz yok. Beykoz’a değer katmak istiyorsak toplu konuta yönelmemiz lazım. Beykoz’da ilk olacak. 18 ay gibi kısa bir sürede teslim etmeyi taahhüt ediyorlar. Yıllardır gecekondularda yaşayan bir toplumun insan gibi yaşama hakkı var. Biz geleceğimize iyi şeyler bırakacağız. İlerleyen zamanlarda o daireler Beykoz’a değer katacak.” dedi.

“BEYKOZ İÇİN BİR FIRSAT”

Beykoz’un yıllardır imar ve mülkiyet konusunda geride kaldığını belirterek projelerin devamını dileyen Sedat Kuvel, “39 ilçede en geri kalmış olan Beykoz, bu projelerle gelişecek. Bugünkü Acalar’ı ve Beykoz Konakları’nı düşünün. 

Oradaki evlerin ne kadar değerli olduğunu, otopark sorunun olmadığını ve içerisinde alışveriş yapılacak alanların olmasını, çocukların okula giderken bir sıkıntı yaşamadığını düşünün. Beykoz için bir fırsat.” dedi.

- TOKATKÖY HALKININ MERAK ETTİĞİ SORULAR CEVAP BULDU! 

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ 

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Elif bicakci

  Yazıklar olsun böyle yandaş haber yapılmaz gerçekleri yazın Tokatköy halkıni insan yerine koyup muhattap alıp kimse masaya oturmuyor bunun yerine isgalcisiniz diyip önümüze attıkları bı parçaya ses çıkarmayıp razı olmamizi bekliyorlar. İnsanlar korkutularak psikolojik baskı uygulanarak imza artırıldı imza atmayanlar moloz bedeli verip proje dışı kalıcak diye maalesef korkanlar ben hak sahibi olamicam diye neye imza attığını bile tam bilmeden attı bize ne verilecek hangi ev kaç metrekare fiyat nedir belli değil kura cekilecekmis saçmalık serefilyeli (Manzarali) yerde çıkarsa evin fiyat farklı olacakmış benim evim zaten serefilyeli yerde sen benim evime fiyat biceeken şerefiye farkını koydunmuda alıyorsun yani velhasıl bana serefilyeli yerden ev çıksa bile odeyemecegim için oraları bize vermicekler biz ya en kotu daireleede yada satmaya mecbur kalicaz sonuç olarak beykozlu Beykoz'da kalmayacak.... Anlatabildim mi Beykoz güncel.... İyi anla bu belediye bugün var bidahaki seçim mümkün değil bak net ve kesin benden iyi AKP'li yokdu haberin olsun bitti artik

 • Ahmet

  Sizin akli melekeleriniz çalışıyor. Aklinizi yitirmisssiniz . Hangi kanaat onderi. Kentsel dönüşüm istemeyeyen ahmaktir. Biz şu andaki sartlara karsiyiz. Millet sizin cigerinizi biliyor kendinize hakaret ettirmeyin

 • Binnur

  Acarlar diyor Beykoz konakları diyor. Bu bölgede oturan insanların ekonomik anlamda o sitelerde oturabilecek durumda olmadığını bile bile aklimızla dalga geçilmekte. Zaten belirtmiş raiç fiyata satar sonra da gider diye. Orada oturanlar bilmezmi bu durumları.

 • Burcu Gün

  Bu tokatköydeki insanlar ne desen zaten her şeye muhalif. Tüm güzelliklere karşı yeter yahu! Bundan önce kiptas bir ev bedava verirken ona bile razı olmayıp yok benim arsam var deyip iki ev isterim diyenler vardı. Bedavayi duyup gecekondu da oturanlar bile ben üst kattan isterim falan diye bol kepceden atıyordu. Sokaklara pislikten çöplükten girilmiyor. Tavuk bakan mı dersin, sabah akşam kopek havlatan mi dersin, hapcisi mi dersin hepsi var. Ben bunlardan çok rahatsızım ve evet insan gibi güzel bir yaşam hakkımız tez vakit olması dileğiyle...

 • Yıldız

  Oraya yapmayi planladiginiz binalara şuan orada yaşayan halkı yerleştireceğinizi söylüyorsunuz buna kim inanır kandırmayın milleti kul hakkına giriyorsunuz. Tek düşünceniz kendi kârınız verin milletin hakkı olan tapusunu daha sonra konuşun bunları. İmza atan arkadaşlar siz neye imza attiginizi biliyor musunuz acaba sizi o lüks milyonluk evlerde oturtacaklarını mı sanıyorsunuz elinizde tapu olmadan hiç bir hak talep edemezsiniz önce hakkınız olan tapunuzu alın.

 • Mevlüt ok

  Bu adaletsiz liğin neresi iyi aklımla dalgamı geciyor sunuz.birileri nin meffatlarımı var .âlâhıma havele ediyorum.

 • Selahaddin

  Sayın oral doğru demiş, lakin milletten sakladıkları ve soru işareti bırakılan çok şeyler var. Beykoz Belediyesi kendi insanın hakkını korumak için vardır. Bu güne kadar hiç kimse gelip millete bilinçlendirme ve biz sizin hakınızı şöyle şöyle savunuyoruz diye bir bilgilendirme ve muhatap almamıştır. Bir millete sen zaten burda işkalcisin diyen bir Beykoz Belediyesi Başkanı var. İnsanları korkutarak atırdığı imzaları bilgisayardan çıktı ile imza alınıyor. Bu kentsel dönüşümlerde imza anlaşma noter tastikli ve imza karşışığında vatandaşa tahut edildiği yerin bir imzalı nüshası verilmesi gerekmezmi. Beykoz halkı fakirdir garibandır göz yaşı ile çocuğunun rızkından kesmiştir evini ve o arsaları almıştır. O zıliyet milletindir tapusunuda hak etmiştir. Hazır olan tapuları geçmişten bu yana Beykoz Belediyesi vatandaşına vermemiştir. Proje çok güzel ama birini sevindirip birini madur boynu bükük bırakmak adalet değildir.

 • Alper alkan

  Yıllardır gecekondularda yaşayan bir toplumun insan gibi yaşama hakkı var......bunu biri söyledimi yoksa sitenin yazmasımi.ne demektir bu biz 40 yıldır burda hayvan gibimi yaşıyorduk.gayetde memnunuz hayatımızdan.kurulu düzeni bozmaya ne hakkınız var.gidin başka yere yapın birsuru bos araziler var.

 • Sermin

  Bu proje güzel ama insanları mağdur etmeden yapılması gerekir. Kiptaş'ın yaptığı çalışma güzeldi. Buradaki gerçek hak sahipleri belirlenmişti. Şimdiki projede bir çok kişi mağdur. Halkın istekleri dinlenmeli. Dilekçelere cevap verilmeli.

 • Dolunay

  Projeye karşı olanların çoğunluğu bu proje alanında oturmayıp bu güzel sağlıklı ve beklenen büyük istanbul depremine dayanıklı dairelerde oturulmasının da vebalinin sorumlularıdır. Allah'ım göstermesin. Ama bir heyelan ve deprem olsa bu karşı olanlardan bir kişi bile çıkıp bırak özür dilemeyi vatandaşa su yada ekmek vermezler. Aklınızı ipotek altına aldırmayın.

 • Metin AYDIN

  Yalancısınız. Arada bazılarına ayrıcalık bazılarına arsası olmasına rağmen hiç hak hukuk olmadan birşey yok diyerek yıkım başlatılamaz. Önce adalet. Geçmiş dönemde bir gayrimüslimin yerine hak adalet için anlayış gösteren bir millet 3 te 2 imza ile yıkım kararı alan kanunsuz kanunlarla sırtını yaslayan bir millet. Hani adalet. Şerefsizler...

 • Süleyman vural

  Ağzı olan konuşuyor.Demiyorlarki vatandaşa yardımcı olalım burda kimse projeye karşı deyil yapılan haksızlıklara karşı vatandaş bilmiyor kime ne kadar ödenecek niye açıklamıyorlar projede olmayanlar çok güzel olacak çok güzel olacak diyip duruyorlar. Parayı nasıl ödeyeceksin diyen yok. Ödiyemezsen satar gidersin diyorlar. Bu doğru birşey mi lütfenya yazarken vatandaşın yararına olsun bugün bana yarın sana

 • Sabriye Hasanusta Çalcalı

  Kim.kanaat önderi seçmiş bu kişileri bana sordular mi belediye de çalışmak kanaat önderliği yaptıramaz insana biz gerçekten düşünülseydik kış ortasında alelacele evden çıkmaya zorlanmazdik göz boyamaya kalkmasın kimse oy zamanı görüşürüz insallah çok durduk yanınızda dönüşü böyle olmamaliydi

 • Haluk

  Allah sizi bildiği gibi yapsın…Bu kadar milletin hakkına giriyorsunuz.haber yapıyorsunuz çok bilmişlerden görüş alıyorsunuz hepsi TOKİ demiş projeyi TOKİ mi yapıyor EMLAK KONUT mu bu haberi yapacak kadar da acemisiniz..

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.