Üç yılda Beykoz’a ne yapıldı?

Üç yılda Beykoz’a ne yapıldı?

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 31 Mart 2019 seçimlerinin ardından üç yılı geride bıraktı. 5 yılda 15 yıllık hizmet vadeden Murat Aydın ve ekibinin üç yıllık hizmet, yatırım ve çalışmalarını okuyucularımız için derledik. 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın görevi devralmasının ardından tam üç yıl geçti. Seçim döneminde 5 yılda 15 yıllık hizmet vadeden Başkan Aydın ve ekibinin spordan tarıma, sosyal hizmetlerden turizme, imar konusundan gelecek adımlarına kadar olan birçok çalışmasını okuyucularımız için derledik.

İMAR SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

2019 seçimlerinden bugüne, binlerce Beykozluyu ilgilendiren Doğal Sit Alanları’ndaki imar çalışmaları etaplar halinde devam ediyor.

Bölge halkının uzun süredir beklediği, Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklacı, Çiftlik ve Görele Mahallesi’nde yaklaşık 40 bin Beykozluyu ilgilendiren imar planlarının Revizyon İmar Planları askıya çıktı.

Üç yılda, Doğal Sit Alanları’nda yapılan imar planları tek tek hayata geçirilmeye devam ederken, Gümüşsuyu (Karlıtepe) ve İncirköy Mahallesi’nin kısımlarını ilgilendiren planların askı süreci tamamlandı. Beykoz’un genelinde ekolojik temelli yürütülen diğer kısımlardaki ETBAR (SİT Derecelendirme) çalışmalarının ardından planlama süreçleri tamamlanacak.

YENİ CAZİBE MERKEZİ

İki km’lik bir alanda yapılan düzenlemeyle yeni bir çehreye kavuşan Beykoz Sahil, ilçe sakinleri tarafından büyük ilgi gören cazibe merkezi haline geldi. 

Dört mevsim sosyal hayatın en canlı yaşandığı sahil, çocuk, genç, aile, turist ve ziyaretçilerin keyifli anlar geçirdiği ve sosyal ihtiyaçlarını 7/24 karşılayacağı bir alan olarak hizmet veriyor.  

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SPOR ORMANI

Tüm İstanbullulara ve Türkiye'ye 365 gün 24 saat hizmet vererek sporseverlerin yeni gözde mekânı olacak Beykoz Belediyesi Kanuni Spor Ormanı’nda gerçekleştirilen çalışmalar son hız devam ediyor. 

Türkiye’nin en büyük spor ormanı olma özelliğini taşıyan yer çok yakında İstanbulluların spor için buluşacağı nitelikli bisiklet yolları ve sahalarla donatılacak, uluslararası yarışlara ev sahipliği yapacak.

BEYKOZ’UN TURİSTİK MEKÂNI 

Turizm yatırımlarından biri olan Elmasburnu Tabiat Parkı, İstanbulluların yaz aylarında serinlemek için akın ettiği Riva’da, haftanın dört günü kadınlara özel hizmet veriyor. 

Localı plajı, elektrikli yolcu taşıma araçları, koy manzaralı restoranı, piknik üniteleri, doğalgazlı mangal üniteleri ve genişletilmiş otoparkıyla nezih bir tatil imkânı sunuyor.

İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLADI

Uzun yıllardır imar ve mülkiyet sorunlarıyla anılan ilçenin makûs talihini değiştiren Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi, vatandaşları depreme dayanıklı güvenli konutlara ve düzenli sosyal alanlara kavuşturacak.

İLK MİLLET KIRAATHANESİ

Beykoz Millet Kıraathanesi, modern iç mekân tasarımı, ferah çalışma alanları, zengin ve nitelikli eserlerden oluşan kütüphanesiyle büyük ilgi görüyor.

İlçe sakinlerinin 7/24 kitap okuyabildiği, öğrencilerin ders çalışabildiği, araştırmacılar için nitelikli yayınların yer aldığı 16 bin kitaplık büyük bir kütüphaneye sahip. Ücretsiz internet ve çeşitli ikramların da yapıldığı mekân, öğrenci ve gençler başta olmak üzere ilçe sakinlerinin en uğrak noktası oldu.

İLK DONANIMLI GENÇLİK MERKEZİ

Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi, modern eğitim sınıfları, kişisel gelişim ve hobi atölyeleri, sosyal alanları, kütüphaneleri, kültür-sanat ve spor etkinlikleriyle ilçede ilk donanımlı gençlik merkezi olma özelliği taşıyor. 

Tiyatro oyunları, sinema gösterimleri, konferans, seminer ve söyleşilere ev sahipliği yapan mekânda 15 bin kitaplık, ilçeye dair fikir/proje çalışmalarının yapılacağı Genç Ofis ve teknolojik eğitimlerin verileceği Bilişim Sınıfı ile yılın her döneminde gençleri nitelikli etkinliklerle buluşturuyor.

Müzik, görsel sanatlar ile sahne sanatları eğitim atölyeleri ve kadınlara özel fitness ve plates salonları da bulunuyor.  

SOKAK HAYVANLARINA 5 YILDIZLI HASTANE

Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, can dostların sağlık ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı tedavi olanakları, kısırlaştırma, aşılama, kuaför ve yoğun bakım üniteleriyle beş yıldızlı bakım ve tedavi hizmeti veriyor.

İçerisinde bulunan sokak hayvanlarının kendi doğal ortamlarında sağlıklı, denetimli ve huzurlu yaşayacağı, Türkiye’nin ilki olan Doğal Yaşam Alanı örnek teşkil ediyor.

ENGELLER AŞILIYOR

Dezavantajlı bireylerin günlük yaşam ve iletişim becerilerini geliştirdikleri, kendi kendilerine yetecek öz bakım becerileri kazandıkları Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) sağlıktan eğitime, psikolojik danışmanlıktan sanata birçok alanda hizmet veriliyor.

Engelsiz Eğitim Atölyeleri, Atla Terapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk, Ergen ve Yetişkinler için Psikolojik Danışmanlık, Eğitim ve Seminerler ile Evde Kuaförlük ve Temizlik Hizmetleri ile çocukların ve ilçe sakinlerinin yaşam kalitesi günden güne artıyor.  

SPORUN MERKEZİ BEYKOZ OLDU

Gençlerin spor olanaklarını artıran çalışmalara imza atan, ilçedeki tüm amatör spor kulüplerine malzeme, tesis bakımı ve fatura desteği sağlayan Beykoz Belediyesi, İshaklı, Öğümce ve Yenimahalle’ye yeni saha ve tesisler kazandırdı. Ayrıca vatandaşların ilçedeki tüm tesislerden ücretsiz bir şekilde yaralanması sağlandı.

İSTANBUL’UN DOĞAL VE ORGANİK PAZARI

İstanbul’un doğal ve organik tarım bahçelerine ev sahipliği yapan Beykoz Köy Pazarı’nda, köy ürünleri aracısız, taze, doğal ve güvenilir olarak haftanın 7 günü tüketiciyle buluşuyor.

PAYLAŞMA VE DAYANIŞMANIN EN BÜYÜK ÖRNEĞİ

Sosyal belediyecilik hizmetleriyle paylaşma ve dayanışma kültürünün en büyük örneği olan Beykoz Millet Sofrası, aynı anda 260 kişiyi ağırlayacak, sıcacık ortamıyla ihtiyaç sahiplerini kucaklarken, olası afet anlarında önemli bir lojistik görev üstlenerek 200 bin kişilik acil yemek ihtiyacını karşılayacak.

ÇİFTÇİ SAYISI 4 KAT ARTTI

İlçedeki çiftçi sayını 4 kart artıran Adil Sözleşmeli Tarım Projesi’yle çiftçi satış endişe yaşamıyor, karpuzdan kiraza, mantardan domatese geniş bir yelpazede yıl boyu tarımı yapıyor. Çiftçilerin alın teri tarlada değer kazanırken, alınan ürünler de ihtiyaç sahibi sofralara ulaşıyor.

EĞİTİM VE İBADETLER HİJYENİK ORTAMLARDA

Tüm camilerin tuvalet ve abdesthaneleri ile okul tuvaletleri ücretsiz hijyenik hale getiriliyor. Kamu sağlığı açısından örnek gösterilen projede, mekânların gerekli tüm hijyen malzemelerini de karşılanıyor.

66 FARKLI BRANŞTA EĞİTİMLER

Çocuk, genç ve yetişkinlerin yetenek ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulan Beykoz Sanat ve Eğitim Merkezi (BEYSEM) her kesimden ilgi görüyor.  

Kanlıca, Yenimahalle, Tokatköy, Otağtepe ve Çavuşbaşı Mahallesi olmak üzere 5 noktada kurulan atölyelerde ilgi alanlarına uygun açılan Görsel Sanatlar, Müzik, Geleneksel El Sanatlar, Sahne Sanatları olmak üzere 4 ana dal, 66 farklı branşta eğitimler veriliyor.

MEYDANLAR YENİ BİR ÇEHREYE KAVUŞTU

Bakımlı ve kullanışlı alanlar kazandırmak amacıyla yapılan çevre ve meydan düzenlemesiyle Riva, Çavuşbaşı, Soğuksu ve Belediye Meydanı daha temiz ve daha düzenli bir çehreye kavuştu.

CADDELER IŞIL IŞIL

Yaşam alanlarının korunması ve trafiğinin düzenlenmesi için Kelle İbrahim Caddesi, Kavacık, Poyrazköy, Dr. Ömer Besim Paşa Caddesi, Mahmutşevketpaşa ve Akbaba Mahallesi’nde hayata geçirilen prestij cadde düzenlemesiyle yayalar geniş ve konforlu yollara, caddeler ışıltılı bir görünüme kavuştu.

KADINLARA ÜCRETSİZ SPOR SALONLARI               

Daha fazla kadının ücretsiz spor ve sağlıklı yaşam imkânına kavuşması için Soğuksu, Cumhuriyetköy, Tokatköy, Paşamandıra ve Elmalı Mahallesi’ne tam donanımlı spor salonları açıldı.

İLÇE SAKİNLERİNE AYRICALIK

Sosyal, kültürel, sportif alanlarda avantajlar taşıyan, ilçenin güzelliklerini paylaşma ve belediye hizmetlerinden indirimli yararlanma imkânı sunan “BeykozKart” büyük ilgi görüyor. 45 farklı noktada geçerli olan sosyal kart sayesinde ihtiyaç sahibi komşular da alışverişlerini mahallelerindeki marketten yapabilme kolaylığını yaşıyor.

YEŞİL VE MAVİNİN BULUŞTUĞU MEKÂNLAR 

7/24 hizmet sunan Gümüşsuyu, spor aktiveleri ile iç içe Kemankeş, İstanbul’un en güzel manzarasına sahip Karlıtepe ve kumsalın kıyısında dört mevsim hizmet veren Elmasburnu Restoran seçkin lezzetler sunarak manzaraya karşı vakit geçiren misafirlerini ağırlıyor. Birbirinden farklı bu modern tesisler ilçenin popülasyonuna büyük derecede katkı sağlıyor.

İSTANBUL’UN EN GÜZEL MANZARASI 

İstanbul'un simgesi 3 köprünün en yüksekten izlendiği, birbirinden farklı alternatifler sunun Karlıtepe Mesire Alanı, şehrin dört bir yanından ziyaretçilerin akın ettiği gözde bir yer haline geldi.

SPOR VE HUZUR BİR ARADA 

Doğası ve temiz ortamıyla hem şehirden uzaklaşmak hem de spor yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Alibahadır Mesire Alanı, ücretsiz verilen okçuluk eğitimlerinin yanı sıra futbol, basketbol, koşu ve bisiklet gibi çeşitli aktivite fırsatları sunuyor.

GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR

Spor, eğlence ve eşsiz manzarayı buluşturan Su Sporları Merkezi’nde ücretsiz kano ve yelken sporu eğitimleri veriliyor. Yetenekli olan çocuklar ise yine Beykoz’un spor kulübüne yönlendirilerek geleceğin su sporcusu olmaya adım atıyor. Su Sporları Festivali kapsamında kanodan yağlı direğe, halka açık, ödüllü ve eğlenceli yarışmada birbirinden renkli anlara sahne oldu.  

TÜM DÜNYA BEYKOZ’U SEYRETTİ

Beykoz, uluslararası tanıtımına katkı sunacak dünyanın ilk kıtalararası triatlon yarışı olan İstanbul Oral B Boğaziçi Triatlonu’na ve Avrupa'nın popüler yol bisiklet yarışı serilerinden Turkcell GranFondo’ya ev sahipliği yaparak tüm dikkatleri üzerine çekti.

TARİHİ DOKULAR KORUNUYOR

Tarihi ve turistik mekânları güzelleştirmek amacıyla meşhur çınarlı Akbaba Köy Kahvesi ile tarihi ve mistik atmosferiyle geleneksel sanatlara hizmet veren Hafız Mehmet Efendi Tekkesi restore edildi.

ÇİFTLERİN MUTLULUĞUNA EV SAHİBİ

Kavacık Nikâh Salonu, modern, şık konseptli, kolay ulaşım imkânı ve tüm nikâh hizmetleriyle çiftlerin en mutlu anlara ev sahipliği yapıyor.

SANATIN KALBİ BARUTHANE’DE ATIYOR

Tarihi Göksu Deresi’nın kıyısında, yeşillikler içinde huzurlu bir ortamda ilçe sakinleri ve sanat dostlarını ağırlayan Baruthane Sanat, tüm meraklılarına ücretsiz Hüsnühat, Ebru, Çini Desen Tasarımı, Kat’ı Sanatı, Kaligrafi, Minyatür, Güzel Sanatlara Hazırlık, Resim, Bilimsel Bitki Ressamlığı, Tezhip öğretiyor.

KADININ EL EMEĞİ DEĞER KAZANDI

BEYSEM’e gelen kadınların el emeği göz nuru ürünler ise kadın emeğini destekleyen proje kapsamında Cumhuriyet Köy Pazarı’nda açılan stant ile satışa sunuldu, ev ekonomisine de katkı sağladı.

İLÇENİN LEZZET ÜSSÜ

Belediyeye ait restoranların yiyecek ve içecek ihtiyaçları, en modern ve endüstriyel mutfağıyla Beytaş Yemek Üretim ve Dağıtım Merkezi’nde hazırlanıyor.

ESKİ GÜNLERE KAVUŞULDU

Beykoz Mısır Festivali’nde geleneksel mısır kazanları kaynadı, binlerce İstanbullu eski günlerdeki gibi mısıra doydu.

2 TON KARPUZ TÜKETİLDİ

Organik tarım potansiyeline dikkat çekmek amacıyla yapılan Kılıçlı Karpuz Festivali’nde ikram edilen 2 ton karpuz damakları şenlendirdi.

128 YILLIK GELENEK GELECEĞE TAŞINDI

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Kanlıca Yoğurdu’nun değerini korumak için düzenlenen Kanlıca Yoğurt Festivali, yarışma, konser ve eğlencelerle renkli görüntüler oluşturdu.

ÖDÜLLÜ PROJE

Temiz ve sürdürülebilir çevre için yürütülen Ardıç Sofrası projesiyle yemek ve pazar atıkları işlenerek kent tarım noktaları ile Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde toprakla buluşuyor. Proje, Altın Karınca Ödülleri 2020 kapsamında ödüle layık görüldü.

YÜKSELEN BU SESE “SEN DE BİR KULAK VER”

Sen De Bir Kulak Ver projesiyle ilçe sakinlerinin mutfaklarından çıkan atık yağlar karşılığında, işitme engelli çocuklar yeni cihazlarına kavuşuyor.  

ÇAVUŞBAŞI YÜZME HAVUZUNA KAVUŞUYOR 

Çavuşbaşı sakinlerinin ihtiyaç duyduğu yarı olimpik kapalı yüzme havuzunun inşası başladı. İlçe sakinlerinin spor olanaklarını artırmak üzere hizmete alınacak yatırımla kadınlar, özellikle çocuk ve gençler kendi yaşadıkları bölgede uluslararası standartlara sahip modern bir tesiste kolayca spor yapacak.

7/24 HIZLI ÇÖZÜM 

Talep ve başvuruları işleme alarak en kısa sürece çözüme ulaştıran 444 66 61 numaralı Çözüm Merkezi bünyesinde kurulan mobil İstişare Ekibi, kapı kapı dolaşarak güncel istek, şikâyet ve önerileri yerinde tespit edip kayıt altına alıyor.

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Süphi Uçak

  Sayın başkanımız kısa zamanda gerçekten çok güzel işlere imza atmış beklentilerimizi boşa çıkarmıştır. Sayın Murat başkanımıza sonsuz teşekkürler.

 • merve nalbant

  Merhaba gerçekten çok güzel başarılara imza atıldığını görüyorum fakat fitness salonu açısından spor salonları çok yetersiz, salon alanları çok küçük ve yeteri kadar alet yok. Kaliteli, Güzel bir fitness salonu açılmasını çok isterim. Sadece fitness branşına özgü bir salon olsa çok güzel olurdu. Başkanımız çok güzel işler başardı bu yüzden çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

 • Şükrü berber

  Yapılan hizmetlerden çok memnunuz öncelikli beykoz çayırınında ıslah edilmesi o düzensiz görüntüden uzaklaşması için projenizi devreye sokmanızı gümüşsuyunda oturan bir vatandaş olarak taksiye mahkum bırakılmamak için minibüs hatınında gümüşsuyundan geçip koru başına kadar geçecek bir düzergahın olması için çalışmaların yapılmasını saygıdeğer belediye başkanımızdan istiyorum.

 • kerem kalafat

  Herşey güzel ama kocaman kaldırımları düzgün tasarlanıp araç parkına daha fazla alan bırakılsaymış keşke, millet için yapılan yerlere otobüs ile mi gelecek beykozda 21.00 den sonra kaç otobüs var Ortaçeşme saat kulesi olsun, sultaniye sahil olsun, köylere yapılanlar olsun, yapan kişiler yaptıkları yerleri siyaset dışı kar gütme dışında bir ziyaret etsin lütfen Beykoz'da daha fazla otopark istiyoruz teşekkür ederim

 • EMİN ALI KALYONCU

  Hobi bahçe yapanlar için sebze fidesi bağışınız olurmu olursa nasıl haberdar oluruz ve faydalana bilirmiyiz. Böyle bir çalışmanız olursa haberimiz olursa çok memnun oluruz.

 • Yunus

  Tamam beykoz lunapark a dönüştü elinize sağlıkta belediyenin oraları sadece lunapark oldu yenimalle, çavuşbaşı ve bazı ilçeleri ne olacak yıkım geldi ve öylece duruyor. Onuda geçtim tarihi bir sürü yer var çöplük pislik içinde tarihimize neden saygımız yok. Hisar kalesini yaptırmak CHP imam oğlunun aklına geldi 1 kere geçip gördü tadilat başlattı kaç senedir AKP yönetiminde beykoz neden yapılmadı ve daha çok tarihi yerlerimiz var oralara el atın lütfen

 • Erdinç

  Murat Aydın’a Yunus’un şu mısralarını bırakıyorum Bir kez gönül yıktınısa Bu kıldığın namaz değil Yetmiş iki millet dahi Elin yüzün yumaz değil Yapıcılığından çok Yıkıcılığı olan bir başkan’a Yunus’un Sözleri Ne Güzelde Cevap Veriyor.. Murar Aydın ın Beykoz Halkına verdiği zararlarıda haber yapmalısınız.. Sanırım Bu siteyede son girişim .. Umarım Yorumum Sinelerde Makes Bulur..

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.