Ulu Önder Atatürk Beykoz’un dört bir yanında anıldı

Ulu Önder Atatürk Beykoz’un dört bir yanında anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83'üncü yılı dolayısıyla Beykoz'da anma programı düzenlendi. 

Beykoz Kaymakamlığı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı, Milli Mücadele'nin Başkomutanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83. yılı dolayısıyla çeşitli programlar organize edildi.

Cumhuriyet'in bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programı ilk olarak çelenk sunma töreni ile başladı. Tören kapsamında, Beykoz Kaymakamlığı, Boğaz Komutanlığı ve Beykoz Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

10 Kasım Atatürk'ü Anma etkinlikleri dolayısıyla düzenlenen çelenk sunma töreni, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Boğaz Komutanlığı temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, ilçe birim müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler ile ilçe sakinlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Resmi törenin ardından, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, DEVA Partisi, Vatan Partisi, Gelecek Partisi ve Beykoz Muhtarlar Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Beykoz Eğitimi Destekleme Derneği de çelenklerini Atatürk Anıtı’na sundu.

Çelenk sunma töreninin akabinde, Büyük Önder Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu 09.05'te sirenlerin çalmasıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte gönderdeki bayrak yarıya indirildi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Düzgün, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılar her geçen gün artarak çoğalmaktadır. Böylesi bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretilerinin bize bıraktığı, en kıymetli emanetimdir dediği cumhuriyetimize sahip çıkmanın tam zamanıdır. Bugün burada daracık zamanda Atatürk’ü anlatmanın imkânı yoktur. O öyle mütevazı bir liderdir ki Onuncu Yıl Nutku'nda “Sadece beni hatırlayınız” diyor. Tüm ömrünü verdiği milletten bunu bile istemeyip, uygun görmeyip üzerini çizen yüce gönüllü insan ve büyük liderimizin aziz hatıralarının önünde saygıyla eğilip, seni hiç unutmayalım ki hatırlayalım diyorum.”

Buradaki programın ardından Beykoz Belediyesi Kavacık Yaşam Merkezi yapılacak olan anma programına geçildi.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Celal Aras Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Aygün ve Tarih Öğretmeni Gülay Zaralı tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapılarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk yâd edildi.

Atatürk’ü anmak ve anlamak için, Celal Aras Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından oratoryo, şiir ve müzik dinletisi sergilendi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle ilçe genelinde düzenlenen şiir, mektup ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Boğaz Komutanı Semih Ozangüç tarafından takdim edildi.

Toplu fotoğraf çekiminden ardından, program sona erdi.

BEYKOZ DEVLET HASTANESİ DE ATATÜRK’Ü ANDI

İlçe genelinde gerçekleştirilen anma programlarının bir tanesi de Beykoz Devlet Hastanesi’nde gerçekleşti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 83. yılı, Beykoz Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen törenle anıldı.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, başhekim yardımcıları, hastane müdürler ve personelleri, saatlerin 09.05'i göstermesiyle birlikte Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nın okundu.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.