Ünlü oyuncu Beykoz’da kadınlar için sahnedeydi

Ünlü oyuncu Beykoz’da kadınlar için sahnedeydi

Beykoz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Beykoz Kent Konseyi iş birliğiyle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, ünlü oyuncu Ayça Bingöl tarafından “Ben Anadolu" isimli tiyatro oyunu sahnelendi. 

Beykoz Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık oluşturacak bir tiyatro programı düzenledi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Beykoz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Çalışkan, kent konseyi üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve tiyatroseverler katıldı.

Programın açılış konuşması, Beykoz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Çalışkan tarafından yapıldı. Çalışkan, “Çok değerli konuklarımız bu akşamki programımıza, biraz sonra hep birlikte izleyeceğimiz oyunumuza hepiniz hoş geldiniz. Evet, bugün anlamlı bir gün, 25 Kasım Dünya Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Keşke hiç böyle bir gün olmasa ve biz böyle bir günü anmasak. Çünkü bizler, erkeği ve kadınıyla birer bütünüz. Birbirimizi tamamlayan ilk varlığız. Biz kadınıyla erkeğiyle huzurlu güzel bir dünya da mutlu bir şekilde şiddetsiz birlikte yürümek istiyoruz.” dedi.

Akabinde, kadın meclisi ve ilçedeki 8 kadın muhtar tarafından günün anlam ve önemine ilişkin bir video gösterimi gerçekleştirildi.

Konuşmaların ardından, Oyuncu Ayça Bingöl, Türk Tiyatro’sunun en kıymetli yazarlarından biri olan Güngör Dilmen’in kaleminden, Yıldız Kenter'in anısına sahnelenen ‘Ben Anadolu' oyunuyla seyirciyle buluştu.

Anadolu’nun ana tanrıçası Kibele’den Hürrem Sultan'a uzanan bir kadınlar geçidi sunan oyunda tarih boyunca yaşamış, bu toprakların özünü oluşturan; Anadolu’nun farklı çağlarına tanıklık eden 16 farklı kadın karakteri Ayça Bingöl’ün efsanevi yorumunda vücut buldu.

Etkinlik, çiçek takdimi ve Ayça Bingöl ile Kadın Meclis Başkanı Nevin Çalışkan, Genel Sekreter Serap Uncular, Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Nilgün Konca ve diğer üyelerin toplu fotoğraf çekiminin ardından sonlandı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.