2 bin 400 yüzücü Beykoz sahilinden denize atladı

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Beykoz Kanlıca İskelesi'nden başladı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından 30.'su organize edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı'nda yapıldı. Anadolu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Beykoz Kanlıca İskelesi’nden başladı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından 30.’su organize edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı’nda yapıldı. Anadolu Yakası’nda Beykoz Kanlıca İskelesi’nden başlayan yarış, Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde son buldu. 

Yaklaşık 6.5 kilometrelik yarışa 55 farklı ülkeden toplam 2 bin 400 yüzücü katıldı. Genel klasmanda erkeklerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Doğukan Ulaç, 46 dakika 58 saniyelik derecesiyle yarışı birinci tamamladı. O’nu 47 dakika 14 saniyelik derecesiyle Türk yüzücü Erge Can Gezmiş ve 47 dakika 41 saniyelik derecesiyle ABD’den Alexander Kostich takip etti.

Muharrem Kasapoğlu: Tüm kötülüklerin üstüne gideceğiz

Kadınlar kategorisinde ise Türk yüzücü Hilal Zeynep Saraç, 50 dakika 30 saniyelik derecesiyle parkuru ilk sırada bitirdi. Türk yüzücü Buse Topçu 50 dakika 40 saniye ile ikinci olurken, O’nu 50 dakika 50 saniye ile ABD’li Amy Dantzler takip etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarışın ardından basın mensuplarına konuştu. Dünyada iki kıta arasında yapılan tek etkinlik konumundaki organizasyonun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Kasapoğlu, “Türkiyemiz ve İstanbulumuz adına güzel bir gün yaşadık. 2419 sporcunun katılımıyla güzel bir yüzme şampiyonası gerçekleştirildi. Tarihi bir ana şahitlik ettik. Organizasyona katılan tüm sporcuları tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

İstanbul’un Asya ve Avrupa’yı birleştiren bir medeniyet olduğunu sözlerine ekleyen Kasapoğlu, “Bugün 50’den fazla ülkenin sporcusunu bir araya getirdi. Dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin sporun birleştirici yanı bu. Ülke olarak sporun gücüyle başta uyuşturucu ve terör olmak üzere tüm kötülüklerin üstüne gideceğiz. Kötülükleri sporun barış vizyonuyla alaşağı edeceğiz” dedi.

Dereceler çiple ölçüldü

Anadolu Yakası’nda Kanlıca İskelesi’nden başlayan ve Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde son bulan yaklaşık 6,5 kilometrelik yarışa, 55 farklı ülkeden toplam 2 bin 419 yüzücü katıldı. Yüzme yarışı nedeniyle İstanbul Boğazı’nda dün yapılan bazı vapur seferleri iptal edildi. Türkiye ve İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunan yarışta sporcular, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun startı vermesiyle Anadolu yakasında Kanlıca İskelesi’nden gruplar halinde İstanbul Boğazı’na atladı. Ayaklarına bağlanan çipler sayesinde dereceleri belirlenen yüzücülere, parkur boyunca herhangi bir sıkıntı durumunda müdahale edebilmek için deniz araçları eşlik etti.

2 bin 400 yüzücü Beykoz sahilinden denize atladı
Bizi Takip Edin