2 milyarlık kanala Hadid'in eli!

Beykoz Riva Deresi’ni 2 milyar liralık projeyle Kanal Riva turizm merkezine dönüştürecek planı dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tasarlayacak.

Riva’nın Beykoz tarafında 2 milyar liralık yatırımla yapımına başlanılması planlanan Kanal Riva…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Riva Deresi’ni 2 milyar liralık projeyle Kanal Riva turizm merkezine dönüştürecek planı dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tasarlayacak.

Riva’nın Beykoz tarafında 2 milyar liralık yatırımla yapımına başlanılması planlanan Kanal Riva projesinin tasarımına dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid talip oldu. Hadid, projede kanalın yanı sıra turizm tesisleri ile organik tarıma yönelik faaliyet gösterecek alanları tasarlayacak. Yapı Kredi Koray, Doğuş, Alarko, Ant İnşaat gibi grupların yanı sıra Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüplerinin de yerlerinin bulunduğu alandaki hissedarlardan bir tanesi olan Jolly Tur’un Onursal Başkanı Sinan Vardar, “Berlin’in Brandenburg, İtalya’nın Vicenza ve ABD’nin New York kentlerinde olduğu gibi mevcut kanalın üzerinde turizm bölgesi oluşturulmasını hedefliyoruz. 4 tarafı ağaçlarla kaplı bir alanda İstanbul’un bu bölgesinin hem korunmasını sağlarken, hem de önemli oranda turist çekeceğine inanıyoruz” dedi.

KÖYLÜLERE ORGANİK TARIM ŞARTI OLACAK

Proje hakkında bilgi veren Beykoz Kanal Riva Geliştirme ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Mehmet Yazır ise bölgede 8 köyde 7 bin civarında insanın yaşadığına dikkat çekerek, “Bunların 450’si hayvancılık, 350’si ise tarımla ilgileniyor. Belediye projede yüzde 84’ü ormanla kaplı bölgede bulunan köylülere organik tarım yapma mecburiyeti getirecek. Burada yaşayan köylüler balıkçılık ile organik tarım yapabilecekler” diye konuştu. Projenin maliyetinin yaklaşık 2 milyar lira civarında olacağının hesapladıklarını belirten Yazır, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in bölge için özel bir proje geliştirmeyi gündemine aldığını bildirdiğini ifade etti.

AB FONLARINDAN YARARLANACAKLAR

Projeyi AB fonlarıyla yapacaklarını belirten Yazır, bu kapsamda Hollandalı heyetin geçen hafta incelemeye geldiğini söyledi.

RİVA DERESİ NASIL TURİZM BÖLGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK?

Ömerli Barajı ile Karadeniz arasında bulunan Riva Deresi’nin ıslah edilerek turizm tesislerini içeren Kanal Riva projesine dönüşme fikri burada yer sahibi olan işadamlarından çıktı. Devlet Su İşleri (DSİ) 3 aylık çalışmadan sonra burasının turizm tesisi yapılabileceğine yönelik projeyi hazırladı. Daha sonra konu belediyeye gönderildi. Konuyla ilgili Beykoz Belediyesi’nde bir birim kuruldu. Taslak çalışmaları süren ve adına Kanal Riva denilen projede öncelikle 45 metre genişliği ve 17 kilometre uzunluğu olan kanalın içi temizlenecek. 2 metrelik derinliği olacak kanalın içerisine tekneler girebilecek.

GEZİ TEKNELERİ TURİST TAŞIYACAK

Özel gezi tekneleriyle kanalda gezinti yapılabilecek. Kanalın sağlı sollu 500’er metrelik kenarlarında ise 2 katı geçmeyecek şekilde otel, günübirlik konaklama tesisleri, sağlık ve spor tesisleri ile kültür tesisleri bulunacak. Zaha Hadid dünyada dikkat çeken birçok yapının mimarı olarak biliniyor.

ÜNSAL EREKE-HABERTÜRK
 

2 milyarlık kanala Hadid'in eli!
Bizi Takip Edin