23 Nisan töreninde 'çadır' gerginliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle düzenlenen çelenk koyma töreninde belediyenin kitap çadırı gerginliğe yol açtı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Beykoz'da gergin başladı. Belediye Meydanı'nda gerçekleştirilen…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle düzenlenen çelenk koyma töreninde belediyenin kitap çadırı gerginliğe yol açtı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Beykoz’da gergin başladı. Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk töreni sırasında başlayan gerginlik, törenin sonrasında da devam etti. Daha önce Kaymakam, Belediye Başkanı ve siyasi partilerin de çelenk koymasına rağmen bu bayram Atatürk Anıtı’na sadece Milli Eğitim Müdürlüğü çelenk koyması da dikkat çeken diğer br unsurdu.

Resmi tören, Hilvanlı Grubu’nun halk oyunu gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ın çelengini Atatürk Anıtı’na koymak üzereyken, İstiklal Marşı’nın okunmayacağı düşüncesiyle bir gruptan ‘İstiklal Marşı nerde?’ diye söylenildi. Bunun üzerine Bozbay; ‘Sakin olun, sırası var’ diyerek cevap verdi. Bozbay’ın çelengini anıta koymasıyla beraber tören programına göre, İstiklal Marşı okundu. 

Vatan Partisi İlçe Başkanı Eyüp Bostan, resmi törenin sona ermesinden sonra Milli Eğitim İlçe Müdürü Kazım Bozbay’ın yanına vararak, belediyenin kurmuş olduğu kitap fuarı çadırını işaret etti. “Yazıklar olsun” diyerek tepkisini gösteren İlçe Başkanı Eyüp Bostan: “Bu töreni bu hale getirenler, bizi buraya sığdırabileceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Cumhuriyet’in hukukunun önünde bunun hesabını vereceksiniz!” şeklinde konuştu.

Gerilimin sonrasında sırasıyla çelenklerini koyan CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Vatan Partisi İlçe Başkanı Eyüp Bostan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Mualla Sertdemir ve BEDES Başkanı Gülay Demirel birer konuşma yaparak, güne dair düşüncelerini dile getirdiler.

Şevket Arıkan: Atatürk’ün Cumhuriyeti’ni, yüzü beyazda olsa kapkara çadırlarla alanlarımızı daraltmaya çalışıyorlar!

23 Nisan Bayramı’nın tarihi sürecine değinerek, konuşmasına başlayan CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan: “Bugün Anadolu’nun işgaliyle başlayan Kurtuluş Savaşı mücadelesinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk, 21 Nisan 1920’de bütün kol ordulara, kaymakamlıklara, belediye başkanlıklarına acele ivedi bir telgraf çekti.  23 Nisan Cuma günü, Cuma namazından sonra TBMM açılacak ve milletin kaderi, hakimiyeti olacaktır, dedi. Oralardan emperyalizme karşı dünyada tek mücadele vermiş, geri kalmış mazlum milletlere örnek olmuş Atatürk’ün Cumhuriyet’i ve Devleti kapkara, yüzü beyazda olsa çadırlarla bizim yaşam alanlarımızı daraltmaya çalışıyorlar. Yaşam alanlarımızı daraltmaya kimsenin gücü yetmeyecektir! Hiç kimse çocukların  kütüphanesi maskesi altında Cumhuriyet’in bayram törenlerini yaptığımız, bu bayram alanlarımızı bu şekilde yok etmeye güçleri yetmeyecektir. Bizler, bu çadırın bir kütüphane amacı ile yapılmadığını biliyoruz. Bu çadırın, halkın katılımını engellemeye yönelik yapıldığını düşünüyoruz. Bizde ki algı bu! Biz bu algıyı yıkmak zorundayız. 7 Haziran’da yapacağımız genel seçimlerde bu ülkenin kaderini keyfiyete terk edenler bir kenara çekilecekler. Artık gerçekten bu ülkeye sahip çıkmak isteyenler iktidar olacak” dedi.

Eyüp Bostan: Vatanseverliliğinizi içinize hapsetmeyin!

Arıkan’ın konuşmasından sonra sözü alan Vatan Partisi İlçe Başkanı Eyüp Bostan da: “Ben sizden şunu rica ediyorum; vatanseverliliğinizi, öfkenizi, hırsınızı içinizde hapsetmeyin lütfen… Artık hapsolma zamanı değil! Bütün duygularını, bütün hırslarınızı dışa vurma zamanı. Artık bundan sonra bir bütün olarak hayırma ve mücadele zamanı” şeklinde konuştu.

Gülay Demirel: Bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar, bizi bölmeye çalışıyorlar!

BEDES Başkanı ve aynı zamanda CHP Belediye Meclis Üyesi olan Gülay Demirel ise, konuşmasında şunları ifade etti: “Milli bayralarımız; özgürlüğümüzün, bugünkü varoluşumuzun simgesidir. 7 düvele karşı, 77 milletten oluşan Türk halkının birleştiği gündür. Bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar, bizi bölmeye çalışıyorlar. Bu da bunun bir ispatıdır. Biz hiçbir zaman bölünmeyeceğiz, ötekileştirmeyeceğiz. Çatışma ortamında barış dilini kullanmaya devam edeceğiz”.

Mualla Sertdemir: Bu çadırı kınıyoruz!

Son konuşmacı olarak sözü alan ADD Başkanı Mualla Sertdemir de; “Bugünkü, bu bayram kutlamamızı bu hale getirenleri kınıyoruz. Bizim hiçbir zaman alanlarımız kısıtlanamaz. Buradaki bu çadırı kınıyoruz. Çok iyi biliyoruz ki, burada kütüphane falan değil, tamamen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlamamızı engellemektir. Şunu unutmasınlar ki, bizim alanlarımızı daralttıkça yüreğimizdeki alanlar genişler! Sahte 23 Nisan Çocuk Şölenlerini düzenleyenleri kınıyoruz” dedi.

Konuşmaların sonrasında alanda bulunan vatandaşlar, ‘Milletçe alkışlıyoruz, Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganlarıyla tören alanını terk etti.

23 Nisan Bayramı kutlaması, Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde devam etti!

Beykoz Çayırı’nda düzenlenmesi düşünülen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, olumsuz hava koşullarından ötürü R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde devam etti.

Programa; Kaymakam Süleyman Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Garnizon Komutanlığı adına Deniz Albay Semih Ozangüç,  Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, ilçedeki çeşitli okullardan öğretmenler ve öğrenciler ile aileler katıldı.

R. Şahin Köktür Spor Kompleksi’nde, kutlamalara katılmak için Beykoz’un 7 kardeş şehrinden gelen misafir öğrencilerin dans gösterileri yer aldı.  Misafir çocukların yerel kıyafetleriyle renk kattığı törende, kültürlerinden esintiler sunan dans gösterileri beğeni ve ilgiyle takip edildi.

Programın sonlarına doğru ‘Dünya Çocukları’ isimli gösterileriyle sahneye çıkan minik öğrencileri performansları keyifle izlendi ve salondan en büyük alkışı alan gösterilerden biri oldu.

Yaklaşık 2 saatin sonunda ise,  pop müziğin sevilen ismi Gökhan Türkmen konser verdi. Tarihi Beykoz Çayırı’nı dolduran çocuklar şarkılarla bayram coşkusunu doyasıya yaşadı.

23 Nisan töreninde 'çadır' gerginliği
Bizi Takip Edin