2B, imar ve mülkiyet sorularına cevap

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Mavi Karadeniz TV'de “Seçim Özel” programına konuk oldu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Mavi Karadeniz TV'de “Seçim Özel” programına konuk oldu. Başkan Çelikbilek 2/B, imar…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Mavi Karadeniz TV’de “Seçim Özel” programına konuk oldu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Mavi Karadeniz TV’de “Seçim Özel” programına konuk oldu. Başkan Çelikbilek 2/B, imar ve mülkiyet konularında vatandaşlardan gelen soruları içtenlikle yanıtladı yeni döneme yönelik proje ve icraatlarını anlattı. 

Muhalefet 2/B sürecini engelledi

Mavi Karadeniz ekranlarından ilçe sakinlerine hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek imar, mülkiyet ve 2/B çalışmalarıyla tarih yazdıklarını ve tüm Beykozluların da bu tarihe şahitlik ettiğini belirterek; “Biz bu davanın altına elimizi, aklımızı ve yüreğimizi koyduk.  Tüm samimiyetimiz, gayretlerimiz, çabamız ve enerjimizi sarf ettiğimiz mülkiyet sorununu çözmenin haklı gururunu vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” dedi.  

Halka işgalci diyen bizden değildir

Süreçle ilgili bilgi veren Başkan Yücel Çelikbilek: “2/B arazilerinde yaşayan vatandaşların hepsi buraları dönemin şartlarında belirli bir para ödeyerek satın almışlar. Hepsi bu topraklarda hak sahibi, biz işgalci ifadesini kabul etmiyoruz, halka işgalci diyen de bizden değildir. Muhalefet 2/B sürecini sekteye uğrattı, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Eğer bizim önümüzü tıkamasalardı şu an bu sorunu konuşuyor olmayacaktık. Hamdolsun tüm engellemelere rağmen bu sorunu çözdük halkımıza tapu satışlarına başladık” şeklinde konuştu.  

Tapu ödemelerinde faiz yok 

Beykozluların tapularını çok uygun şartlarda alabildiğini söyleyen Başkan Çelikbilek: “2/B tapularının rayiç bedelle satışı yasayla belirlendi, bizim fiyatları belirleme noktasında bir yetkimiz olmadı ancak halkımızın imkânlarını göz önüne alarak fiyatlarda %50 indirim yaptık. Taksit imkânı ilk başta 3 yıldı, girişimlerimizle 5 yıla çıkardık. Herkes tapusuna kavuşsun diye farklı ödeme koşulları hazırladık. Peşin ödemede %20 indirim yapıyoruz. Taksitli satışlarda da faiz almıyoruz. Taksitle alan fazla ödeyecek şeklinde anlaşılmasın.” diyerek vatandaşa getirilen kolaylıkları anlattı.

2/B yasasında yer alan proje alanı uygulamasıyla ilçenin pek çok avantaja kavuştuğunu vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek: “ Türkiye’de ilk kez ve sadece Beykoz’da uygulanan “Proje Alanı” çalışmasıyla Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçe sakinlerimize sunduğu imkanla Beykoz’da tapu sorunu çözüldü. Biz de sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. “Beykozlu Beykoz’da kalacak” dedik, şimdide gerçekleştirdik.”diye konuştu.

1500 Kişiye Daha %50 İndirim Müjdesi

Tapularını Milli Emlak’tan kendileri alan vatandaşların da indirimden yararlanacağını söyleyen Başkan Çelikbilek: “Başvurularımız neticesinde, tapularını Milli Emlak’tan kendisi alan yaklaşık 1500 vatandaşımız da %50 indirimden yararlanacak. Vatandaşlarımızın ödediği bedel belediyemize devr edilecek. Biz de yeni belirlenen rayiç bedel üzerinden satış yapacağız, ödedikleri parayı vatandaşımıza iade edeceğiz” diyerek müjdesini verdi.

İlçe Ekonomisine Büyük Katkı

2/B çalışmasıyla ilçe ekonomisine çok büyük katkı sunduklarını da söyleyen Başkan Yücel Çelikbilek “Bize tapu satışlarını niçin seçim öncesinde yapıyorsunuz diye soruyorlar. Vatandaşlardan bu soruyu muhalefete sormalarını rica ediyorum. Zira konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürerek takvimin bu şekilde oluşmasının tek sebebi kendileridir.” diyerek olayı özetledi. 

Sözlerinin devamında “2/B meselesini çözüme kavuşturmasaydık ilçe ekonomisi çok ciddi zarar görecekti” diyen Başkan Çelikbilek “1995 yılında Beykoz sit alanı afetini yaşadı. 2/B yasasıyla Beykoz’a hakkını iade ettik. 2/B satışlarından elde edilen gelir tamamen Beykoz’da kalacak. 1 Milyar 250 Bin TL Beykozlu’nun cebinde kalıyor. Bu gelirle ekonomik çıktıyı ilçeye iade ediyoruz. Alım gücü sınırlı kimseleri de yok saymayacağız, elde edilen gelirle onlar için sosyal konut alanları yapacağız ve dolayısıyla Beykozlu Beykoz’da kalacak” şeklinde konuştu. 

Halk Tekrar İstikrarı seçecek

Kendisiyle ilgili karalamalara da yanıt veren Başkan Çelikbilek: “Bize seçimden önce 10 bin konut yıkacak diyorlardı, şimdiye kadar kimin bir tuğlasına dokunmuşuz, kimin kiremitine yan gözle bakmışız. Beykoz’un geleceğine dair bir projesi bir fikri dahi olmayanlar bizleri karalayarak bir yerlere geleceklerini sanıyorlar. Hizmetlerimizi gören ve projelerimizin tamamlanmasını isteyen Beykoz halkı  2014’te de istikrarı seçecek”  dedi.

Beykoz Tasarım Atölyesi Kuruluyor

Beykoz’a yaraşır projeler hazırladıklarını ve ilçeye yaraşır kent planı için Beykoz Tasarım Atölyesi’ni kuracaklarını söyleyen Başkan Çelikbilek: “Beykoz’da Beykozluların tasarladığı konsept sokaklar oluşturacağız. Aydınlatmasından, bankına kadar her şeyine ilçe sakinleri karar verecek. Mimarlık fakültesi öğrencileri ve mühendisler çizecek ilçe sakinleri seçecek. Biz de ilçe sakinlerinin belirlediği en güzel projeyi satın alacağız ve uygulamaya geçeceğiz” diyerek ilçenin yeni dönemde çok farklı ve örnek bir kent kimliğine kavuşacağını söyledi.

Programda vatandaşlardan gelen soruları gecenin ilerleyen saatlerine kadar cevaplayan  Başkan Çelikbilek alt yapıdan, sağlığa, çevre temizlikten eğitme 5 yılda ilçede yapılan hizmetleri de aktardı.

Beykoz’un bir eğitim, spor ve turizm kentine dönüşmesi için yürütülen ve planlanan projeleri anlatan Başkan Çelikbilek: “5 yıl önce ilçede 1 üniversite bile yokken şimdi girişimlerimizle 4 üniversiteye kavuştuk. Buralarda eğitim gören öğrenciler Beykoz’a ekonomik ve sosyal canlılık kazandırmaya başladı. İlköğretim, ortaöğretim ve liselere verdiğimiz katkılarla okullarımızın eğitim ve başarı imkânlarını artırıyoruz. Yeni park ve bahçe çalışmalarımızla Beykoz’un çehresini güzelleştiriyoruz. Baruthane ve Orhan Veli parkların görmenizi tavsiye ederim. R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi’ni yeniledik. Kapalı havuzu 7/24 hizmet verecek. Turizm alanında çığır açacak Rivakanal, Karlıtepe Mesire Alanı, Kılıçlı Film Platosu, Küçüksu Mesire Alanı, Çubuklu Sahil Yolu, Hz. Yuşa Yenileme, Paşabahçe Vapuru, Cam Köy, Elmalı Kent Ormanı projeleriyle Beykoz çok yakında cazibe merkezi olacak ve önemli bir değişim yaşayacak, ilçedeki gençlere istihdam ve iş olanakları açılacak” diyerek projelerin kazanımlarını anlattı.

Bunların dışında Beykoz Arena, Yalıköy ve Göksu Kapalı Pazarları, Nikah Sarayı, Balkent, yeni aile sağlığı merkezleri, otoparklar, yeni eğitim kampüsleri ve kültür merkezlerine de değinen Başkan Çelikbilek gelecekte gençleri çok güzel bir ilçenin beklediğini sözlerine ekledi.  

Programda 30 Mart Yerel Seçimlerinde Beykozluların hizmetine talip olan AK Parti Meclis Üyesi adayları da tanıtıldı.  

2B, imar ve mülkiyet sorularına cevap
Bizi Takip Edin