6’lı masa ortakları Tokatköy’de buluştu

6’lı masa ortaklarının ilçe başkanları Tokatköy’de devam eden kentsel dönüşüm projesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6’lı masa ortaklarının ilçe başkanları Tokatköy’de devam eden kentsel dönüşüm projesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

6’lı masa ortaklarından CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi ilçe başkanları, Tokatköy’de bir araya gelerek kentsel dönüşüm projesi hakkında basın açıklaması yaptı.

Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını söyleyen ilçe başkanları, “Beykoz Belediyesi’nin Tokatköy’de uyguladığı kentsel dönüşüm projesinde, proje başladığı günden itibaren şeffaflıktan yoksunluk, bilgilendirme eksikliği ve karşılıklı diyalog gibi bu tarz projelerde olmazsa olmaz hususların göz ardı edildiğini ve Bunların yerine orantısız polis müdahalesi ve göz altıları ile tabiri caizse taleplere kulak tıkamanın tercih edildiğini gözlemlemekteyiz. Vatandaşlarımızla kolluk kuvvetlerimizin karşı karşıya getirilmesi de bu iletişimsizliğin neticesidir.” dedi.

İlçe başkanları konuşmalarına şöyle devam etti:

“Proje için Tokatköylü’den talep edilen paraların bölge halkının ekonomik durumunun dikkate alınmadan hesaplandığını , istenilen rakamların buradaki yaşayan halkın ekonomik durumu göz önüne alındığında abes rakamlar olduğunu ifade etmek isteriz. Projedeki hak sahiplerine hak ettiği daireler sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bedelsiz bir biçimde teslim edilmelidir.

Bunların yanı sıra bu sebeplerden dolayı projeye imza atmayan Tokatköylü hemşerilerimizin itirazları sonucunda yürütmeyi durdurma kararı çıkmış her ne kadar bu karar iptal edilmiş olsa da bu iptal kararının nihai karar olmadığının bilinmesine karşın bölgede vatandaşlarımızın elektrik , su ve doğalgazları kesilmiş ve nihai karar beklenmeden bazı yıkımlar gerçekleşmiştir.”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'a çağrıda bulunan ilçe başkanları projenin sağlıklı yürümesi ve devam etmesi adına taleplerini şu şekilde sıraladılar:

“1)Karşılıklı bir sonuca varana kadar hali hazırda devam eden ve başlayacak olan yıkımlar derhal durdurulmalıdır.

2)Elektrik, su ve doğalgazı kesilen binalara yeniden bu hizmetler verilmeye başlanmalıdır.

3)Yıkılan binaların altyapı bacaları derhal kapatılarak çevre kirliliğinin ve olası sağlık problemlerinin önüne geçilmelidir.

4)Proje neticesinde gerçekleşecek olan yıkımlarda kiraya çıkacak olan vatandaşlara yapılacak olan kira yardımı enflasyon oranında yeniden güncellenmelidir.

5)İletişim kanallarının yeniden açılabilmesi ve sağlıklı diyaloğun tesis edilmesi adına tarafların bir araya gelmesi sağlanmalı, karşılıklı talepler yeniden dinlenmeli ve söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi adına gerekli adımlar atılmalıdır.”

6’lı masa ortakları Tokatköy’de buluştu
Bizi Takip Edin