AB Bakanı Egemen Bağış'tan Polonezköy'e ziyaret

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Beykoz Polonezköy'ü ziyaret etti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Polonya gezisinin hemen ardından Beykoz Polonezköy'ü ziyaret etti.

Beykoz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Beykoz Polonezköy’ü ziyaret etti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Polonya gezisinin hemen ardından Beykoz Polonezköy’ü ziyaret etti.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de eşlik ettiği ziyarette Bakan Bağış, ilk olarak Polonezköy Muhtarlığını ziyaret ederek Muhtar Antoni Vilkosevski ve Polonezköy Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Deniss Nowicki ile görüşerek bilgi aldı. Ardından bir restorana giden Bağış, yaptığı açıklamada,  Türkiye ile Polonya’nın 2014’te diplomatik ilişkilerin başlamasının 600.yılını kutlayacağını dile getirdi. Bakan Bağış, “Türkiye ile Polonya önümüzdeki yıl diplomatik ilişkilerinin 600.yılını kutlayacaklar. Gerçekten aramızdaki ilişkinin boyutu çok farklı. Bugün dünyada 600 yıllık diplomatik ilişkiye sahip başka iki ülkü bulmak çok zordur. Bugün de NATO’da çok cidi işbirliği içerisinde olduğumuz Polonya, Avrupa Birliği sürecimizde bize destek vermektedir. Polonezköy’deki kardeşlerimizle aynı suyu içip aynı sofrayı ekmeği paylaşıyoruz. Aynı kederi aynı üzüntüyü paylaşarak azaltıyoruz. Polonezköy’dekilerin en ufak bir sorunu bizim dünyaya çözerek vereceğimiz mesaj anlamında çok çok anlamlıdır. Polonezköy’ü çok önemsiyoruz. Çünkü Avrupa’dan gelen misafirlerimi sıkça gönderdiğim bir yer. Avrupa’da, Asya’da başka kıtalarda insanların asimile olmasını arzu edenlere karşı Polonezköy bir şamar gibi patlamaktadır. Gerçekten burada iki kültürün, dilin, inancın kardeşçe yaşadığını göstermektedir” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, Bakan Bağış’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Polonezköy’de farklı din, dil ve ırktan vatandaşlarımızla uzun zamandır kardeşçe, dostça birarada yaşıyoruz. Hoşgörünün örneği Polonezköy’de görebilirsiniz. Her yıl Kiraz Festivalinde yurt içi ve yurdışından misafirlerimizi Polonezköy’de ağırlarız. Beykoz’un turizm yönü açısından önemli bir yaşam merkezimizdir. Kaymakamlığımızla birlikte yakın zamanda Beykoz camı projesini yürüteceğimiz bir mekan kazandırıyoruz” dedi.

Polonezköy halkıyla sohbet eden Bakan Bağış, ardından bazı dükkanlara girerek ürünleri inceledi ve ardından beraberindekilerle birlikte Zosia Teyze Müzesi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı ve anı defterini imzaladı.

AB Bakanı Egemen Bağış'tan Polonezköy'e ziyaret
Bizi Takip Edin