ADD’den sıra dışı bir konser!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi, geleneksel konserini kalabalık bir katılım altında gerçekleştirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi’nin “ ADD Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu” geleneksel konserini kalab

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi, geleneksel konserini kalabalık bir katılım altında gerçekleştirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi’nin “ ADD Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu” geleneksel konserini kalabalık bir katılım altında gerçekleştirdi. Sanatçı Burhan Yıldırım’ın şefliğinde faaliyetini sürdüren koro üyelerinin sıra dışı performansları misafirlere de yansıyınca, ortaya hoş görüntüler çıktı!

Konser, merhum sanatçı Özay Gönlüm’e atfedildi

Değerli sanatçıları anmak ve onları eserleriyle insanlara hatırlatmak üzere, her çalışma yılına değişik bir isim veren koro, bu seneyi  “Özay Gönlüm Yılı” olarak ilan etti ve konserde ünlü sanatçıya ait türkülere de yer verdi. Gecede, Özay Gönlüm’ün, “Çöz de Al Mustafa Ali” isimli türkünün hikâyesini kendine özgün diliyle anlattığı video kaydını içeren slayt sunumu da misafirler tarafından ilgiyle izlendi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de katıldı

Buğca Öner’in sunumu ile gerçekleşen konsere ADD Başkanı Ekrem Başlantı, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve ilçe yönetimi, İşçi Partisi Beykoz İlçe Başkanı Eyüp Bostan, Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, CHP İstanbul Kadın Kolları eski Başkanı Füsun Sökmez, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, Kavacık Mahallesi Muhtarı Yusuf Kesici, Beykoz İl Dernekler Birliği Dönem Başkanı Ali Kemal Kılıç, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, Beykoz Vakfı Sekreteri Gökhan Taneri Vural, BEYFAD kurucularından Mukuşa Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de konserin ikinci yarısında salona iştirak etti.

Değişik bir sunum tarzı!

Sahneye çıkan her solistin kendisine özgü yöntemler ve şiirler ile misafirleri selamlamaları; koristlerin türkü söyleyen arkadaşlarına oyunlarıyla eşlik etmek şeklindeki samimi davranışları salonda bulunanları da coşturdu! Misafirler oturdukları yerde veya ayağa kalkmak suretiyle hareketli ezgilere eşlik etmekten kendilerini alamadılar!

Konserin ilk bölümünde yer alan türküler

Ahmet Mithat Efendi Feridun Karakaya Sahnesi’nde iki bölüm halinde gerçekleşen konserin ilk bölümünde seslendirilen beraber ve solo şarkılar şu şekildeydi: Ankara’nın Taşına Bak (koro), Aya Bak Yıldıza Bak (koro), Bırak Gam Kederi ( Birsen Korkmaz), Çıktım Yücesine ( Nuriye Gürbüz), Bu Tepe Karlıtepe ( Kasım Yılmaz), Bulutlardan Haber Saldım ( Buğça Öner), Zobalarında Kurudu Meşe    ( M. Kemal Alp), Çöz de Al Mustafa Ali ( Burhan Yıldırım), Felek Çakmağını ( Vijdan Çatal), Uzun İnce Bir Yoldayım ( Özal Özgenç), Aynalı Körük ( Figen Kanbur), Hasta Oldum Derdune ( Adem Güldane Çevik), Arpa Buğday Daneler (Huriye Karaca),  Denizin Dibinde Hatçam (Burhan Yıldırım).

Konserin ikinci bölümünde ise…

Konserin ikinci bölümünde ise; Halkalı Şeker ( Vahide Yolcu & Figen Kanbur & Vijdan Çatal), Gesi Bağlar ( E. Merve Başalan), Sarı Çiçek Sarartıyor & Derdim Çoktur Hangisine (Duygu Yılmaz), Seher Yıldızı ( Çiğdem İnal), Çayın Ortasında Yılgın Adası & Dost Cemalin Benzer ( Melike Şahin), Kimede Kim Ettin ( Burhan Yıldırım), Kirpiklerini Ok Eyle ( Ayla Özenç), Babuba- Sevdiğim İki Gözüm ( Melek Kandemir), Dostum Dostum ( Birsen Yılmaz), Hayde ( Hasan Yılmaz), Ayağında Mesler ( Handan Öztürk), Denizli’nin Horozları ( Burhan Yıldırım) isimli türkülere yer verildi.

Şiir de vardı

Gecede ayrıca şiire de yer verildi. Olgun Özmen, Nursel Kurşuntel, Bilal Balta, Turgut Kundakçı ve Sezen Uğurlu misafirleri için farklı şairlere ait şiirleri seslendirdiler. 

Belediye Başkanı’na özel Ardahan türküsü!

26 adet türkünün seslendirildiği, şiir ve hareket dolu bu türkü gecesinde misafirlerinden tam not alan “ ADD Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu” konserin bitiminde Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e bir Ardahan türküsü hediye etmeyi de ihmal etmedi!

Haber: Arzu Başlantı

ADD’den sıra dışı bir konser!
Bizi Takip Edin