Ahmet Çakır: 'Spor kültürü adam olmak demektir'

Spor Yazarı Ahmet Çakır, Beykozlu öğrencilerin spor gündemiyle ilgili sorularına çarpıcı cevaplar verdi.

Kültür-Sanat programları yapımcısı ve araştırmacı yazar Semih Çelik'in moderatörlüğünü yaptığı programda, spor gündemiyle ilgili sorulara çarpıcı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spor Yazarı Ahmet Çakır, Beykozlu öğrencilerin spor gündemiyle ilgili sorularına çarpıcı cevaplar verdi.

Kültür-Sanat programları yapımcısı ve araştırmacı yazar Semih Çelik’in moderatörlüğünü yaptığı programda, spor gündemiyle ilgili sorulara çarpıcı cevaplar veren Ahmet Çakır, programa katılan öğrencilerden gelen soruları da içtenlikle yanıtladı. 

Kültür-Sanat programları yapımcısı ve araştırmacı yazar Semih Çelik’in moderatörlüğünü yaptığı programda, spor gündemiyle ilgili sorulara çarpıcı cevaplar veren Çakır, programa katılan öğrencilerden gelen soruları da içtenlikle yanıtladı. 

Pusulasız Gemi Nereye Gideceğini Bilmez

Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serkan Öcalmaz, futbol antrenörleri, öğretmenler, öğrenciler, velilerin yoğun ilgi ve katılımıyla gerçekleşen söyleşide Çakır,”Mutlaka bir spor politikamız, köklü bir planımız, programımız olmalı. Son yıllarda sporla ilgili eğitimler ve bilinçlendirme seminerleri artıyor. Bu konuda daha duyarlı bir toplum haline geldik. Ama yetmez, pusulasız gemi nereye gideceğini bilmez. Örneğin tenisi ele alalım. Ülkemizde tenis adına daha neler yapılabilir? Bu alanda ünlü sporcular yetiştirilebilir mi? Bu konularda henüz yetersiziz. Türkiye, yapılması gerekenle yapılanlar arasında bir boşluk olduğunun farkına varıp, ona göre politika geliştirmeli. Olimpiyatlarda en çok madalya alan ülkeler arasında ilk sırayı almasak bile ilk üç beş hatta onuncu sırada yer almalıyız. Elbette dünyaya mal olmuş ünlü sporcularımız da var. Ama dünya ölçüleriyle yarışamıyoruz. Ancak ben, bu tıkanıklıkları yok edip, ileriye doğru gidebileceğimizi temenni ediyorum” diye konuştu.

Spor Seferberliği İlan Edilmeli

Osmanlıdaki lisanslı sporculardan da örnekler veren Çakır, ”Toplum sporla iç içe olmalıdır. Toplumca spor, her alanda yaşanmalıdır. Sorun burada. Örneğin 80 milyonluk Almanya’da sporcu sayısı 24 milyon tespit edilmişken; 75 milyonluk Türkiye’de lisanslı sporcu sayısı 4 milyona zor ulaşmaktadır. Bence teknik olarak bu rakamlara ulaşabilmek ve ciddi spor bilinci aşılamak için ülkemiz için spor seferberliği ilan edilmelidir. Mesela, yürüyüş yapan insanlara yürüme sporcusu lisansı; masa tenisine ilgi duyan, oynayan öğrencilere masa tenisi sporcusu lisansı verilebilir. Böylece toplumsal duyarlılık artmış olur” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Okullarla İmzalanan Protokollerin Devamı Sağlanmalı

Öğrenci ve öğretmenlere hitap eden Çakır, ”Türkiye’de işler niçin yürümüyor, çok dramatik bir durum bu. Bu konu daha çok eğitimcileri ve öğrencileri ilgilendiriyor. Ne kadar çok küçük yaşta eğitirsek, toplumsal bilinci oluştururuz. Örneğin okullarla ilgili yetenekli sporcular kazanmak için Futbol Federasyonu ve MEB arasında protokol imzalanıyor. Ancak sonuçsuz kalıyor. Çözüm için, protokollerin uygulanması için devamı sağlanmalıdır” dedi.

Spor Kültürü Kısaca Adam Olmak Demektir

Spor Kültürü ne demektir, nasıl kazanılır sorusuna cevap veren Çakır, “Sporla ilgili doğru davranışlar demektir. Bir sporcu, aynı anda trafikte de, çevresinde de tüm sosyal alanlarda da hareketlerine dikkat etmelidir. Spor Kültürü, kısaca adam olmak demektir. Devlet protokollerinden ziyade, bireysel olarak da imkânlar elveriyorsa, spora devam etmeliyiz. Her türlü spor, en kötü imkânlarda bile yapılabilir. Seferberlik, ailede kişilerin kendisinde başlamalı” dedi.

Söyleşinin sonunda gençlere tavsiyeleri ve “Öğrenciler spor akademilerine nasıl bir yolla yönlendirilebilir? Ülkemizdeki spor kültürünü nasıl genişletebiliriz?” gibi soruları cevaplayan Ahmet Çakır, “Spor kültürümüz ve politikalarımız eksik, bunları iyi bir şekilde geliştirebiliriz. Fransa’da stattaki koltukları söküp tahrip etmek, 15 avro para cezası ve bir yıl hapis istemini gerektiriyor. Bunu bizim ülkemize uyarlarsak, daha ciddi ve caydırıcı adımlar atılabilir” diyerek, kendisini gençlerle buluşturan Beykoz Belediyesi’ne teşekkür etti.

Ahmet Çakır: 'Spor kültürü adam olmak demektir'
Bizi Takip Edin