Ahmet Mithat Efendi velileri okullarını geri istiyor!

Ahmet Mithat Efendi ve İshakağa Ortaokulu velileri Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

İshakağa Ortaokulu ve Ahmet Mithat Efendi Okulu velileri, tadilat nedeniyle kapatılan Ahmet Mithat Efendi'nin prefabrikte y

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Mithat Efendi ve İshakağa Ortaokulu velileri Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

İshakağa Ortaokulu ve Ahmet Mithat Efendi Okulu velileri, tadilat nedeniyle kapatılan Ahmet Mithat Efendi’nin prefabrikte yaşadığı tüm sorunlarının çözülmesini, tadilatın hızlandırılıp öğrencilerin kendi okullarına bir an önce geçmesini isteyerek Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne protesto yürüyüşü gerçekleşti.

300 velilin katılımıyla gerçekleşen protesto yürüyüşünde veliler yağmura aldırmadan dakikalarca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde bekledi.

Bir süre sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önüne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te gelerek, velilere sorunun kısa sürede çözülmesi için çalışmalar yapacaklarını ve çocukların mağdur olmasını kendilerinin de istemediklerini belirtti.

Ahmet Mithat Efendi Okulu ve İshakağa Ortaokulu velilerinin ortak olarak kamuoyuna okuduğu basın bildirisini aynen yayınlıyoruz:

Beykoz’da Cumhuriyet dönemi okullarından olan Ahmet Mithat Efendi ilkokulu tadilat gerekçesi ile Temmuz 2013 de kapatılıp, okul öğrencileri şu ürünleri ortaokulunda bulunan prefabrik okula taşınıp öğrenimlerine devam etmiştir restorasyon gerekçesiyle tadilata alınan okulumuz proje bitiş tarihi üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala bizlere teslim edilmemiştir.  Buradan yetkililere sesleniyoruz ve bir açıklama bekliyoruz! Ahmet Mithat Efendi ilkokulu tadilat süresi dolmasına rağmen neden hala bizlere teslim edilmedi? Tarihi okulumuzun kapatılıp binanın Cumhurbaşkanlığı korumalarına tahsis edileceği ya da otel yapılacağıyla ilgili duyumlar yoksa gerçek midir? Okullarımız üzerinden kirli çıkar hesapları yapıp çocuklarımız üzerinde oyun oynayanları uyarıyoruz. Biz okullarımıza ve çocuklarımıza sahip çıkıyoruz.Okullar halkındır ve okullarımızın sattırmayacağız.

Ahmet Mithat Efendi ilkokulu olarak prefabrik yapıda eğitim gören öğrencilerimiz birçok konuda sıkıntı yaşamaktadır.En önemli problemlerden biri altyapıyla ilgili yaşadığımız tuvalet problemleri. Altyapı yetersizliğinden okulumuz tuvaletlerinde yaşadığımız tuvalet problemleri. Altyapı yetersizliğinden okulumuz tuvaletlerinde  tıkanma ve taşma gibi sorunlar yaşanmaktadır. Çoğu zaman komutan okula yaklaşamadığımız durumda çocuklarımız okul içerisinde o ortamda  ders işlemek zorunda bırakılıyor. Okulumuzda çocuklarımız salgın hastalıklar konusunda risk altında bırakılıyor. 450 sınıf mevcudu bulunan Ahmet Mithat Efendi ilkokulu prefabrik yapıda birçok olumsuz sorun yaşarken bir de okulumuzun üstüne başka bir okul gelmesi biz velilerin fikri alınmadan bizlere dayatıldı. 600 öğrenci mevcutlu İshakağa Ortaokulu da tadilat gerekçesiyle Ahmet Mithat Efendi İlkokulu ile birleştirilmek isteniyor. İshakağa Ortaokulunda sınıf sayısı 22 iken prefabrike bulunan Ahmet Mithat Efendi İlkokulu’nun sayısı 14 dür. İshakağa Okulunun taşınması ile derslik sayısı yeterli gelmeyeceğinden sınıf sayısı kalabalıklaşacak bu da çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkını engelleyecek. Zaten altyapı sorunu yaşayan okula İshakağa okulunun gelmesiyle sorun daha da büyüyecek ve çocuklarımız sağlık açısından tehdit altında kalacaktır. İki okulun birleştirilmesi ile ikili öğretime geçilecek, sabahçı öğrenciler sabah 6.30 gibi derse başlayacak, öğlen grubu akşam 19:00 gibi dersten çıkmak zorunda kalacaktır. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin sağlıklı uyku uyuma vakti engellenecek, bu durum çocuklarımızda fiziksel ve ruhsal problemlere neden olacaktır.Yine prefabrik okulun Beykoz’da mili park olarak anılan Sultaniye Parkı’nın karşısında yer alması özellikle ergenlik döneminde bulunan ortaokul çocuklarımızı tehdit edecektir.Yine iki okulun birleştirilmesi ile çocukların serbest zamanlarını kullanabileceği  tek etkinlik salonu dersliğe çevrilerek, öğrenci gelişimi için zaten yeterli tek alan da kapatılacak. Ortaokul son sınıf öğrencilerimiz nisan ayında TEOG sınavına gireceğinden okulun bina değişikliği çocuklarımızın sınava hazırlık sürecini olumsuz etkileyecektir. Biz veliler bu haksız uygulamalara karşı bir araya gelip bir imza kampanyası başlattık. İki okulun velileri olarak taleplerinizi içeren imzalarımızı Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edeceğiz ve çocuklarımızın daha nitelikli eğitim alabilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

-İshakağa Ortaokulu ve Ahmet Mithat Efendi velileri olarak tadilat gerekçesi ile kapatılan Ahmet Mithat Efendi’nin prefabrikte yaşadığı tüm sorunlarının çözülmesini, okulumuzun tadilatının hızlandırılıp öğrencilerimizin kendi okullarına bir an önce geçmesini

-İshakağa Ortaokulu’nun dönem ortasında değil tatil aylarında tadilat girmesini, Ahmet Mithat Efendi okulunun kendi okuluna geçmesi ile birlikte, okulumuz öğrencilerinin nitelikli eğitim alacakları uygun fiziki ortam sağlandıktan sonra prefabrik okula alınmasını talep ediyoruz. Okul içinde okul olmaz…

Ahmet Mithat Efendi velileri okullarını geri istiyor!
Bizi Takip Edin