AK Parti anket tartışmasında taraflar konuştu!

AK Parti Genel Merkez tarafından Beykoz’da ANAR Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı anket tartışmasını taraflarına sorduk.

AK Parti Seçim İşleri Üst Kurulu tarafından Beykoz’da yeniden anket çalışması yapılması yönünde karar alınması aday adaylarını…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Genel Merkez tarafından Beykoz’da ANAR Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı anket tartışmasını taraflarına sorduk.

AK Parti Seçim İşleri Üst Kurulu tarafından Beykoz’da yeniden anket çalışması yapılması yönünde karar alınması aday adaylarını harekletlendirdi. Beykoz Yerel Basını’na düşen bazı haber ve görseller üzerine konuyu taraflarına sorduk;

Ahmet Hulusi Batu (Belediye Başkan Aday Adayı)

Dün yaşanan anket olayı ile ilgili düşüncenizi alabilir miyim? İzlenimleriniz…

Ben kimseyi bir şey yaparken görmedim. Bahsedilen yerin (Hedef AVM) önünde bir hadise olduğunu gördük. Uzaktan seyrettik. Bir kalabalık vardı. Kendi gözümle görmedim fakat size duyduklarımı söylemek istiyorum. Şunu demek isterim: Belediyenin adamlarını gördüm. Birkaç tanesini tanıyorum. Onlar anketçilerin yanındaydı. Yüksel Baki grubunun, onlara niye anketçilerle berabersiniz diye tepki gösterdiklerini, belediye çalışanlarının yangın merdiveninden kaçtıklarını söylüyorlar. Benim orada gördüğüm sadece bir kalabalıktı. Olayın yakınında bulunmadım.

Sizin orada bulunmanız tamamen tesadüf müydü yoksa duyum üzerine mi gittiniz?

Evet, duyum aldım ve gittim. Birkaç arkadaşla gittik. Kalabalığı ve tartışmayı görünce uzaktan geriye döndük. Aslında ilk başta bir arkadaşla görüşmeye giderken o yönde, telefonla çağrı üzerine bu olayla karşılaştık.

Yangın merdiveninden kaçtıkları söyleniyor…

Evet. Makbuz yatırmaya gittiklerini söylemişler, o zaman niye yangın merdivenini kullandınız demişler. Tabi, bunlar sadece duyum. Hiçbirine şahit olmadım.

Mustafa Tahmaz (Belediye Başkan Aday Adayı)

Anket olayını biliyorsunuzdur, sizin de adınız iddialarda ve haberlerde yer alıyor. Ufak bir açıklama alabilir miyim konu için?

Anketlerde benim adım yok. Bir yayın grubu benim adamlarım baskı yapmış falan diye haber yapmış. Öyle duydum. Haberi okumadım, okumam da zaten. Birinci, ankette ben yokum yani devre dışıyım. Ben elenmiş durumdayım. Anket formuna bakarsanız zaten, benim olmadığımı görürsünüz. Doğal olarak, anket yapanlara bir yönlendirme yapmam söz konusu değil. Çünkü ankette, bu 5 adaydan hangisini tercih edersiniz diye soruyorlar. O 5 adayda Mustafa Tahmaz diye bir isim yok.  Adaylık konusunda devre dışı kaldığımı, 12 adaydan 7 aday elenmiş ve bende elenen adaylardan olduğumu biliyorum. Yönlendirme konusunu oradaki aday adaylarının adamlarına sormak lazım, çünkü onların adamları anketörlerin peşinde gezmiş.

“Bu anket olayında benimde ismimin geçme nedeninin kasıtlı olduğunu sizde biliyorsunuz. Bahsedilen yayın grubunun ilgililerini tanımam, sahiplerini tanımam. Ben aday olduğumdan beri aynı saldırıları yapıyorlar. Neye göre yapıyorlar, amaçları nedir? Bilmiyorum. Herhangi bir diyalogum yok. Benim gözümde değerleri sıfır kadardır. Ne yazarlarsa yazsınlar ben kendimi biliyorum. Bakın siz aradınız ve ben size cevabınızı veriyorum. Ama bu diğerlerinin böyle bir derdi yok.

Kim aday olursa onun için dua ediyorum. Benim üzerime görev düşerse her konuşmamda söylüyorum sonunda kadar koşacağım. AK Parti içinde koşmaya devam edeceğim. Ben küçük yaşta makamı, şöhreti yaşadım ve sindirdim. Önemli olan AK Parti’nin kazanmasıdır.

Yüksel Baki (Belediye Başkan Aday Adayı)

Belediye Başkan Aday Adayı Yüksel Baki olay yerinde Hikmet Baki’nin olduğunu ifade ederek, doğru bilgiyi ondan alacağımızı söyledi. Hikmet Baki ise yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: Anar Araştırma şirketi adına anket çalışması yapan 2 bayan anketörün, Kavacık Fatih Sultan Mehmet Caddesi üzerinde bulunan Hedef Alışveriş Merkezine, saat:15.30’da, Beykoz Belediyesi çalışanları Aykut Adıgüzel ve İlhan Özdemir ile birlikte girdiğinin görülmesi üzerine, bina önünde beklenmeye başlandı. Bina önünde ayrıca yine bazı belediye çalışanlarının beklemekte olduğu ve Belediyeye ait Fiat Doblo marka bir aracın da caddede beklediği görüldü. Yaka kartı bulunmaksızın; 2 bayan anketör saat 16.40 sıralarında yani bir saati aşkın bir süre kaldıktan sonra binadan çıktılar. Neden bu kadar bekledikleri sorulduğunda, Belediye çalışanı Aykut Adıgüzel’in arkadaşları olduğunu ve birlikte içeride yemek yediklerini belirttiler. (Alışveriş merkezi sadece halı ve çeyiz mağazası olup, yiyecek bölümü bulunmamaktadır.)

Bayan anketörlerin çıkışından 15 dakika sonra binanın yangın merdivenlerinden belediye çalışanları Aykut  Adıgüzel ve İlhan Özdemir’in çıktığı görülmüş ve basın mensupları tarafından görüntülenmiştir. Basın mensuplarının çektiği görüntüler yukarıdaki linkte ve ekli dosyalarda gönderilmektedir.

İşyerine ait müşteri telefon numaraları, tc kimlik bilgileri ve adreslerinden yararlanılarak anket formlarının burada doldurulduğu ve adı geçen müşterilere telefon açıldığı bazı kişilerce doğrulanmıştır

Yücel Çelikbilek (Beykoz Belediye Başkanı ve Aday Adayı)

Anket olaylarını biliyorsunuzdur, konu için ne söyleyebilirsiniz?

Bizim böyle işlerle kesinlikle işimiz olmaz. Ben seçim sürecinde bütün arkadaşlarıma eşit mesafede durdum. Hiçbir arkadaşıma ters davranmadım, dışlamadım. Yapmam zaten, bizim prensiplerime haykırı bir durumdur. Yapılanların, anlatılanların ve görüntülerin hoşuma gitmediğini söyleyebilirim. Bu tür şeyler bizlere yakışmaz.

Peki, anketlerde sadece 5 adayın ismi geçiyormuş…

Onun takdirini kim yapmış, niçin yapmış daha doğrusu o anketi AK Parti’nin bile yapıp, yapmadığını bilmiyorum. Bu konuyu hiç Genel Merkez’imize sormadım. Bu süreç ben hiç kimseyle görüşme dahi yapmadım. Ben şu anda belediye başkanıyım, bana yakışmaz. Bana diğer arkadaşlarımın aleyhine olacak bir iş yapmak yakışmaz.

Böyle şeylerin AK Parti çevresinde dönmesi zarar vermiyor mu?

Zarar vermez ama bize yakışan bir durum olmaz. Bundan AK Parti zarar görmez. Bunlar saman alevi gibi gelip geçen şeylerdir. Ama hoş olmadığını size söyleyebilirim. Eğer bunu yaptıran bir parti gücüyse onların takdirine bırakmak lazım.

Yangın merdiveninden sizin çalışanlarınızın kaçtığını söylüyorlar…

Niye kaçsınlar? Herkes oradaysa, herkes oradadır. Böyle bir şey söz konusu olmaz. Ama şimdi insanlara agresif davranmaya kalkarsanız, adam bir yerden çıkmak istiyordur. Başka ne olabilir ki? Ne yapmış ki, kaçsın. Adam orada birini zorla tutup, anket mi doldurtmuş. Bu anketörlerin kendine ait bir özgürlükleri, iş ahlakları vardır. Bölgede bazen böyle siyaseti kirletmek isteyenler çıkabiliyor. Bu bir anlayış tarzıdır. Bölgede AK Partililerden ziyade başka siyasi partiler düşürmek isterler. AK Parti’nin elinden belediyeyi almak istiyorlar. O yüzden AK Parti’ye nasıl bir şey yakıştırabiliriz, diye bunu herhangi bir parti kullanabilir. Yoksa, AK Partilinin böyle bir derdi yoktur. AK Parti’ de olan herkes birbirinin kardeşidir.  Bundan muhalefet faydalanmak ister ama biz AK Parti onların oyunlarına gelmeyiz.

Adem Sefer (AK Parti İlçe Başkanı)

Dün yaşanan, anket olaylarını biliyorsunuzdur. Süreçle ilgili ne söyleyebilirsiniz, anketi kim yaptı?

Bunu ben Genel Merkez’e bildirdim. Bu anketin çok büyük bir etkisi olmayacak. Çünkü, yanlı yapılan bir şey. Kim kimi tutarsa, kendi taraftarını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Biz sonuçta Genel Merkez’imizin göstereceğe karara saygılıyız. Bu anket, Genel Merkez’imizin yönlendirdiği, orada bir komisyon toplanıp böyle bir karar almış. Neye göre, ne amaçla yapıldığını bizde bilmiyoruz. Bu anketin çok sağlıklı olmadığını Genel Merkez’imize ilettik. Onlarda durumu biliyorlar. Tahminen, bu anketi çok dikkate almazlar.     

ANAR anketörlerin işine son verdi!

Ayrıca edinilen bilgiye göre ANAR Araştırma Şirketi, ortaya çıkan iddialar üzerine anketörlerin işine son verdi.

 

AK Parti anket tartışmasında taraflar konuştu!
Bizi Takip Edin