Akan ve Yılmaz'dan sert açıklama: İstifa Etsinler!

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nda 1 Nisan'da yapılacak kongre öncesinde Akan ve Yılmaz arasındaki savcılık soruşturma dosyasının ayrıntılarının ortaya çıkması, ortamı gerdi.

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nda 1 Nisan'da yapılacak kongre öncesinde Nagihan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nda 1 Nisan’da yapılacak kongre öncesinde Akan ve Yılmaz arasındaki savcılık soruşturma dosyasının ayrıntılarının ortaya çıkması, ortamı gerdi.

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nda 1 Nisan’da yapılacak kongre öncesinde Nagihan Akan’ın, Hızır Yılmaz aleyhine daha önceden yaptığı şikâyet ile ilgili savcılık soruşturma dosyasının ayrıntılarının Flashhaber’de yayımlanması ortamı gerdi. Bu haber üzerine İlçe Başkanı Nagihan Akan ile başkan adayı Hızır Yılmaz, ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bu “çirkin siyasi oyunun” CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş tarafından düzenlediğini ifade eden Akan ve Yılmaz, “Nevzat Karataş derhal istifa etmeli” dediler.

İlçe Başkanı Nagihan Akan: Bu, Hızır Bey ile benim özel meselemizdir

CHP Beykoz İlçe binasında gerçekleşen basın toplantısının açılış konuşmasını İlçe Başkanı Nagihan Akan yaptı. Akan, konuşmasında şunları söyledi: “ Hızır Bey ile daha önce bir anlaşmazlığımız olmuştu ve ben kendisini savcılığa şikâyet etmiştim. İki arkadaş arasında bunun olması gayet doğal. Daha sonra ikimiz de bu olayın üzerinde durmadık, neredeyse tarafımızdan unutulma noktasına gelmişti. Ancak haber internete düştü. Olayın üzücü tarafı, bunun Adliye’den gidip alınmış olmasıdır; dosya numarasına kadar var. Ne olursa olsun, bu olay Hızır Bey ile benim özel meselemdir. Kendisiyle bu konuyla ilgili olarak birbirimize hiçbir kırgınlığımız yoktur.

Başkan adayları olarak aramızda “Centilmenlik Anlaşması” yaptık

İlçe başkanlığı adaylığımız süresince Hızır Bey ile bu konuyu hiçbir şekilde gündeme getirmedik. Zaten beş başkan adayı olarak da geçen Cumartesi günü bir “Centilmenlik Anlaşması” yaptık. Kimse kimseyi lekelemeyecek, kimse kimsenin arkasından konuşmayacak diye bir karar almıştık.

Bazıları demokrasi ve centilmenliğin ne anlama geldiğini bilmiyor

Bu haber bizi çok üzdü. Bu, partimize çok büyük bir zarar verdi. Biz ‘sandık koyduk, demokrasi için çaba harcıyoruz’ derken; beş başkan adayı olarak da centilmenlik anlaşması yaptık; ama bazı arkadaşlarımız demokrasinin ve centilmenliğin ne anlama geldiğini bilmiyor. Bundan dolayı çok büyük üzüntü duyuyoruz.

Olayı basına sızdıranlar CHP’yi düşünmüyorlar

Konuşmasında, Hızır Yılmaz ile aralarındaki şikâyet konusu olaya değinen Akan, bunun kızgınlık anında yapılmış bir şey olduğunu belirterek, “ her ikimizi de insanlar dolduruşa getirdi; üzerimize fazla gelindi; onun akabinde yaşanan bir olaydır bu” dedi. İlçe Başkanı, konuşmasını şu sözler ile sürdürdü: “Ancak gelinen noktada, bana ve Hızır Bey’e değil, CHP’ye zarar evren bir olay bu. Demek ki, bunu yapan arkadaşlarımız CHP’yi düşünmüyorlar Düşünmüş olsalardı, bu olayı basına yansıtmazlardı. Onlar kendilerini düşündükleri için bu olayı basına yansıtıyorlar ve partimize zarar veriyorlar.”

Beykoz halkının önünde nasıl gezecekler?

Olayın basına sızmasına sebep olan kişilerin partiden istifa etmesini istediğini ifade eden Akan,  şunları söyledi: “Şu an 1 Nisan’a kadar ilçe başkanıyım ve kendileri hakkında disiplin cezası verilmek üzere İl’e de göndereceğim. Ancak kendilerine yakışan, istifa etmeleridir. Yarın Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunacağım ve maddi ve manevi tazminat davası da açacağım. Bu, siyaset değildir.

Eğer yüzleri ak bir şekilde gezmek istiyorlar ise, sayın Nevzat Karataş da, sayın Ayşe Yıldırım Öz de, partimizden istifa etsinler. Partimizi yeteri kadar ayaklar altına aldılar. Bu zarar ne bana, ne de Hızır Bey’e değil, CHP’ye verilmiş bir zarardır. Anında istifa etmeleri gerekiyor.  Bu kara ile bu yüz ile nasıl gezecekler Beykoz halkının önünde?

Derhal istifa etsinler

Ben Ayşe Hanım’ı baroya da şikâyet edeceğim, savcılığa da suç duyurusunda bulunacağım. Çünkü bunun devamını getirecekler. Savcılıktaki suç duyurusunu avukatlar bile alamaz.  Bu, iğrenç bir siyasettir ve ben bu iğrenç siyasetin içinde olmak istemiyorum. Beykoz siyasetinin içinde ne kadar kirli insan varsa, temizlenmesi için de elimden geleni yapacağım. Beykoz siyaseti temizlenecek.

Meyhane masalarında siyaset yapılmaz

Meyhane masalarında delege listeleri yaparak, yönetim kurulu listeleri oluşturarak, CHP’de siyaset yapılmaz. Siyaseti Beykoz’da ne ahlaksız hale getirdiklerini görüyorsunuz. Bunların derhal istifa etmelerini istiyorum. Ben Nagihan Akan olarak, elimden hukuki olarak ne geliyorsa yapacağım. Onların da birazcık gurur ve şahsiyetleri varsa, partimizden istifa etsinler. Partimizi daha fazla pisliğe bulaştırmasınlar.

İlçe Başkan Adayı Hızır Yılmaz: Ortak düşmanımız AK Parti faşizmi

İlçe Başkanı Nagihan Akan’dan sonra söz alan Huzur Yılmaz ise, konuşmasına; “bu haberi basına sızdıranlar utanmalı, benim veya Nagihan Akan’ın utanılacak bir şeyi yoktur. İnsanlar kardeşleriyle kavga eder, hatta mahkemelik olur ama karşılarına biri geldiği zaman o kavgalı kardeşler bir araya gelerek, beraber mücadele verirler. Diğer adayların da böyle düşünmesini isterdim” sözleri ile başladı. Nagihan Akan’la aralarında şikâyet konusu olmuş olayın doğal bir durum olduğunu ifade eden Yılmaz, “biz birbirimize küsüz, ama yarın sokağa çıkıp ortak düşmanımız olan AK Parti faşizmine karşı kol kola yürümeyeceğiz anlamı çıkmamalıydı. Demek ki, bazı arkadaşlarımız bu koltukları sadece kendi çıkarları için ele geçirmeye çabalıyorlar ve ortak hedefimiz olan AK Parti faşistlerinin yararlanacağı biçimdeki bir siyaset tarzını benimsiyorlar. Ben o arkadaşlarımız adına üzüldüm” dedi.

Yener Kaya’nın yanındaki bazı arkadaşlar çirkin siyaset yapıyorlar

Kongre süreci boyunca başkan adayları ile ilgili olarak söyleyecek olumsuz hiçbir şeyi olmadığını da sözlerine ekleyen Hızır Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Dört adayımız ve yanlarındaki kişiler ile ilgili olarak olumsuz bir şey duymadığım için onlar ile gurur duyuyorum. Bir adayımızın, sayın Yener Kaya’nın kendisiyle ilgili söyleyeceğim kötü söz olamaz. Ancak onunla beraber hareket ettiğini söyleyen bazı arkadaşlarımın çok çirkin siyaset yaptığını da maalesef gözlemledim.”

Bazıları kazanmak için her şeyi mübah görüyorlar

Bazıları kazanmak için her şeyi mübah görüyorlar. Ancak 2 Nisan’da birbirinizin elini sıkacak mesafeyi koruyun. Ayın 2’sinde elimi uzattığım zaman o çirkin siyaseti yapan arkadaşlarımızın elimizi sıkarken başları eğilir ise, onlar adına üzülürüm. Biz bir aileyiz, bu ailede kim kazanırsa kazansın, kazanan CHP olacaktır.

Delege Melike Şahin: Dosyanın alınmasını Nevzat Karataş’ın istediğini söyledi

Hızır Yılmaz’dan sonra sözü CHP Beykoz İlçe eski sekreteri Melike Şahin aldı. Hızır Yılmaz’ın avukatı olan Ayşe Yıldırım Öz’ün bürosunda çalışan Şahin, söz konusu savcılık dosyasının avukat Ayşe Öz tarafından aldığını ifade etti. Melike Şahin, olayın basına yansıma süreciyle ilgili olarak bildiklerini şu şekilde açıkladı: “ Üç yıldan beri avukat Ayşe Yıldırım Öz’le birlikte çalışıyorum. Haberi de kendisinden öğrendim. Sonra Hızır Bey’in ofisine gittim. Beni vicdanım oraya götürdü. Ben 3 yıldır Ayşe Hanım’ın ekmeğini yiyorum. Ben bu partide de ekmek yedim ve hiçbir zaman ekmek yediğim yere ihanet etmedim. Hızır Başkan bana, bu olayda avukat Ayşe Hanım’ın bir ilgisi olup olmadığını sorunca ona şunları söyledim: Beni buraya vidanım getirdi, dedim. Bundan birkaç hafta önce Ayşe Hanım ofise gelerek, savcılıktaki Hızır Bey’e ilgili dosyayı alması gerektiğini söyledi. Bana, ‘Hızır Başkan’ın partide disiplin suçu var, bu suç üzerinde bir tedbir kararı var. Biz bu savcılık dosyasını alacağız ve o tedbir kararını kaldırarak, disiplin suçu aldırıp Hızır Yılmaz’ın adaylığına engel olacağız; bu dosyayı Nevzat Karataş istiyor’ dedi. O dosya savcılıktan bu amaçla alındı.

Yaşananların kişisel bir olay olmayıp CHP’yi ilgilendiren ve CHP’ye zarar veren bir olay olması dolayısıyla bu açıklamayı yaptığını ifade eden Şahin, “ben hayatım boyunca her zaman dik durdum. Oynanan bu oyuna sesiz kalamazdım” dedi.

El ele poz verdiler

Nagihan Akan ve Hızır Yılmaz, yapılan konuşmaların ardından objektiflere el ele poz verdiler.

Haber: Arzu Başlantı

Akan ve Yılmaz'dan sert açıklama: İstifa Etsinler!
Bizi Takip Edin