Ali Bilir EMITT Fuarı'nı değerlendirdi

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Ali Bilir Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı –EMITT'i değerlendirdi.

28-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı –EMITT 20'inci kez…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Ali Bilir Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı –EMITT’i değerlendirdi.

28-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı –EMITT 20’inci kez sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Fuarda acente temsilcileri yaşanan olumsuzluklara rağmen umutları arttı. 

Sektör temsilcilerinden Bilir Group (Bilir Turizm Danışmanlık A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı olan Ali Bilir Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı –EMITT’i ve turizm sekterünün içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve 4 bin 500 firma temsilcisinin katıldığı fuarın tüm Beykozluların görmesi gerektiğinin belirten Ali Bilir, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve Sultanahmet’te meydana gelen patlama sonrası 2016 yılı turizim açısından iyi bir yıl olacağına söyledi. Bilir, zaman zaman ülkemiz aleyhine gelişen olumsuz durumlar olsa da turizm açısından inançlarını kaybetmediklerini belirtti. 

Bilir Group (Bilir Turizm Danışmanlık A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir’in açıklamaları şu şekilde;

Turizm, tarih boyunca insani temaslar sayesinde kültürler arası diyalog ve insanlığın üzerinde yükselttiği değerleri inşa etmesine büyük katkılar sundu. Bugün hangi kriz yaşanırsa yaşansın turizm her zaman iyileştirici etkiye sahiptir. Uluslararası ilişkilerde turizm bir yaptırım aracı olarak kullanılmamalıdır. Herhangi bir kriz yaşansa bile bu krizin daha sonraki süreçte çözüme kavuşturucu etkisini içinde saklayan alan turizm alanıdır. Ülkeler turizmi bir yaptırım aracı olarak kullanmamalıdır. Bu nedenle Rus hükümeteninin kısıtlamasına son vermeli. 

‘Terör küresel bir sorun’

Terörü bu sürecin aygıtı haline gelmiş durumda. Terör, insanlığın değerlerinin temel düşmanı ve turizmin bununla ilgili alanların engelleyicisi durumunda, Korku ve kaygı üzerinden şiddet sarmalı oluşturarak seyahati engelliyor. Terör, herhangi bir ülkenin sorunu değil küresel bir sorundur. Hassasiyetleri için Dünya Turizm Örgütü Başkanı Taleb Rifai’yi kutlamak gerek.

Tur operatörleri, seyahat acentaları önemli çalışmalar yaparak bizlerin yani devletin çözüm ortakları tarafında. Dünyanın her tarafını keşfetmek isteyen insanların önünü açıyorlar. Bu tür durumlarda bizlere düşen temel sorumluluk kolaylaştırıcı olmak. Zaman zaman birçok ülke turizmle ilgili sorunlar yaşadı. 

Tabii bunun sürdürülebilir olması lazım. Bunun için ürün çeşitliliğine ihtiyaç var. Uygarlık hazinemizin tanıtılması gerekiyor. Birçok tur operatörü ile kampanyalar yapılıyor. Tabii bunları yaparken yaşadığımız krizler bize çok şey ifade ediyor.

Pazarda rekabet aracı oluşturmak için Türkiye’ye karşı terör bir rekabet aracı haline getirilirse bu ahlaki ve uluslararası açıdan kabul edilemez. Bütün ülkeler olarak teröre karşı işbirliği yapmalıyız. Antalya, Muğla gibi tatil yerlerinin güvenliğini sağlar, devlet desteğini verilir. Türkiye’nin yüksek bir kapasitesi vardır. 

Tüm bu olumsuz durum dahi devam etse, Tatil bölgelerimizdeki otellerimiz, Tur operatörleri ve seyahat Acentaları 2016 yılı sezonunu iyi geçireceklerine inanıyorlar. Tüm yumurtayı tek sepete koymak nasıl bir riskse, kurtuluşu sadece Rus Turistlere de bağlamak böyle bir risktir. Bazı kesimler Ruslar gelmeyecek şimdi ne olacak diyor. Endişelenmeye gerek yok. 

Rezervasyon süreci başlıyor

Sektör temsilcileri erken rezervasyon dönemi içerisindeyiz. Geçtiğimiz hafta başı TURSAB Erken Rezervasyon sürecini başlattı. Ülkemizde faaliyet gösteren Tur Operatörlerinin her kesime, her keseye uygun tatil olanakları bulunuyor. Her vatandaşımızın Seyahat Acentasına giderek erken rezervasyon olanaklarından yararlanmasını öneriyorum. Erken rezervasyon ve tatil planlarını yapan herkesten tatil ve turlarını Seyahat Sigortası Güvencesi ile satın almalarıdır. Ve kesinlikle tatil satın alınan firmanın TURSAB Üyesi olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Fuar’a gelen ziyaretçiler ise her yıl olduğu gibi bu senede birçok ilimizin EMITT fuarında olduğunu gördüm. Bu Turizm adına önemli bir gelişme. Ziyaret ettiğim ve görüştüğüm birçok yetkili Turizm’den çok beklentileri olduğunu gördüm. Ülkemizin her kesiminin Turizmin öneminin farkında olduğu mutluluk verici bir durum.

Ali Bilir EMITT Fuarı'nı değerlendirdi
Bizi Takip Edin