Almanya’ya göçün 61. yılına özel Beykoz’da sergi

Beykoz’da, Türkiye’den Almanya’ya göçün 61. yılına özel konferans ve “Fotoğraflarla Almanya’ya Göç” temalı sergi gerçekleştirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da, Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Uygulama ve Araştırma Merkezi (TAGU) ile Göç İdaresi Başkanlığının iş birliğiyle düzenlenen Geçmişten Geleceğe Türkiye’den Almanya’ya Göçün 61. Yılı Konferansı gerçekleştirildi.

Türkiye'den Almanya'ya göçün 61. yılına özel  sergi

ALMANYA’YA GÖÇ FOTOĞRAFLARLA ANLATILDI

“Fotoğraflarla Almanya’ya Göç” temalı sergi ile başlayan konferansın açılış konuşmasını Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız yaptı.

Fotoğraflarla Almanya’ya Göç

Yıldız, Türk-Alman Üniversitesini göçün devletlerarası ilişkileri güçlendirmesinden doğan bir üniversite olarak değerlendirip Almanya’ya göçün diplomatik ve sosyo-ekonomik boyutlarına dikkat çekti. Konuşmasında göçün kültürel alandaki yansımalarını da vurgulayan Prof. Dr. Cemal Yıldız, dil ediniminde göçün bireyler üzerindeki etkilerinin altını çizdi.

Geçmişten Geleceğe Türkiye'den Almanya'ya Göçün 61. Yılı Konferansı

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Göç İdaresi Başkanlığı-Uyum Faaliyetleri Daire Başkanı Burak Yaşar, göçün insan hayatını etkileyen yönüne vurgu yaptı ve Geçmişten Geleceğe Türkiye’den Almanya’ya Göçün 61. Yılı Konferansı’nı Türk-Alman Üniversitesinde gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Göç İdaresi Başkanlığı-Uyum Faaliyetleri Daire Başkanı Burak Yaşar

Göç İdaresi Başkanlığı-Uyum Faaliyetleri Daire Başkanı Burak Yaşar’a konuşmasının ardından Rektör Yıldız tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Geçmişten Geleceğe Türkiye'den Almanya'ya Göçün 61. Yılı Konferansı

Konferansın ilk oturumunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya Ferendeci’nin moderatörlüğünde üç sunuş yer aldı.

Almanya'ya göçün 61. yılına özel konferans

Bahçeşehir Üniversitesinden Prof. Dr. Ulaş Sunata’nın “Türkiye-Almanya Hattında Göç Tarihine Sosyolojik Bakış” başlıklı konuşmasının ardından Marmara Üniversitesinden Doç. Dr. Hatice Selin Pürselim Arning, “Türkiye ve Almanya Arasındaki Entegrasyon Sürecinde Önemli Bir Hukuki Adım: Mavi Kart Uygulaması” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Beykoz Türkiye'den Almanya'ya göçün 61. yılına özel  sergi

Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel’in “Almanya’ya İşçi Göçü ve Türk Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı bildirisiyle ilk oturum sona erdi.

Türk-Alman Üniversitesi

Göç ve Uyum Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Macit Kenanoğlu’nun moderasyonundaki ikinci oturum, Yazar Gülten Dayıoğlu’nun konuşmasıyla açıldı. Konferans, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ve Almanya IKG Enstitü Başkanı Dr. Latif Çelik’in sunuşlarının ardından katılımcıların yorum ve sorularına yer verilerek tamamlandı.

.

.

 

Almanya’ya göçün 61. yılına özel Beykoz’da sergi
Bizi Takip Edin