Anadolu Feneri'nde 364. yıl şenliği!

Beykoz Anadolu Feneri’nin kuruluşunun 364. yılı Köy Meydanı’nda coşkulu bir şenlik ile kutlandı!

Anadolu Feneri’nin kuruluşunun 364. yılı coşkulu bir şenlik ile kutlandı! Köy Muhtarlığı, Anadolu Feneri Balıkçı Kooperatifi Başkanlığı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Anadolu Feneri’nin kuruluşunun 364. yılı Köy Meydanı’nda coşkulu bir şenlik ile kutlandı!

Anadolu Feneri’nin kuruluşunun 364. yılı coşkulu bir şenlik ile kutlandı! Köy Muhtarlığı, Anadolu Feneri Balıkçı Kooperatifi Başkanlığı ve Köy Derneği’nin ortaklaşa çabaları ile Köy Meydanı’nda düzenlenen şenlik, havanın sıcaklığına rağmen yoğun bir katılım altında gerçekleşti. Etkinlik kapsamında Kıyı Emniyeti’ne ait botlar da sahildeki katılımcılar için bir gösteri sundular. Şenlikte, ödüllü kürek çekme ve yüzme yarışmaları gibi müsabakalar da düzenlendi.

Kimler katıldı?

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bölge Milletvekili Gürsoy Erol ve AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer’in  “yarışmalar” safhasında dahil oldukları şenliğe, Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kadir Kalaycı, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Anadolu Feneri Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Turan Eker, Köy Derneği Başkanı Ertuğrul Turgay, Anadolu Feneri Muhtarı Hasan Ata, Kaynarca Köyü Muhtarı Nurettin Çırak, Ortaçeşme Mahalle Muhtarı Fahrettin Akhan, Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, Yalıköyü Mahalle Muhtarı Zeki Bülbül, Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, Çavuşbaşı Mahalle Muhtarı Yüksel Türkyılmaz, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muhammer Aydınoğlu, Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Salih Keleş, AK Parti Meclis Üyesi Salim Öztürk katıldılar.

Sunuculuğu Muhittin Kaya tarafından gerçekleştirilen şenlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Köy Muhtarı Hasan Ata’nın selamlama konuşmasının ardından ise, altı kuşaktan beri Anadolu Fenerli olup şu anda İzmir’de yaşamakta olan Osman Akbaşak kürsüye çıkarak, köyün tarihi ile ilgili yapmış olduğu araştırmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmaların sonrasında ise konuklara Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanmış bulunan yemek ikram edildi.

Sahilde eğlence vardı!

Yemeklerin yenmesinin ardından sahile inen katılımcılar, burada Kıyı Emniyeti’ne ait kurtarma botları tarafından sunulan gösteriyi izlediler. Ardından, gençlerin katıldıkları ödüllü kürek çekme ve yüzme yarışlarına geçildi.

Anadolu Feneri’nin tarihi hakkında bilgilerin de verildiği şenlikte canlı müzik de vardı. Öğlen saatlerinde başlayıp akşam saatlerine kadar devam eden etkinlik kapsamında çocuklar ve gençler için köy meydanında çeşitli yarışmalar da düzenlendi.

Fener’in tarihi 1648’lere dek gidiyor!

Varlığına dair ilk bilgilere Kâtip Çelebi’nin 1648 tarihli İstanbul haritasında rastlanılan Anadolu Feneri, Karadeniz’den gelip Boğaz’a girecek gemilere 364 yıldır rehberlik ediyor. İstanbul Boğazı’nın kuzey ucunda, Yon Burnu üzerinde bulunan ve çevresindeki köye adını veren bu fener, orijinal halini koruyarak, bugüne dek gelebilme özelliğini taşımasıyla da ünlü. 

Anadolu Feneri için yazılmış bir beyit de var!

 “Fenni” isimli şairin “Sevahilname” adlı eserinde yer alan 63 beyitlik bir şiir, Boğaziçi’ndeki tüm köy ve mevkileri birer beyitle anlatır. İşte, bu eserde Anadolu Feneri için 1720’lerde yazılmış bulunan bir  beyit şu şekildedir:

“Meyl idüp şem-i izari içün ol simbere
Düştü pervane-i dil şimdi fenerden fenere”

Yani, bugünkü dil ile söylenecek olursa;

“Meyletti yanağından ışık saçan gümüş göğüslü yâre
Gönül kelebeği uçup kondu şimdi fenerden fenere”

Haber: Arzu Başlantı

Anadolu Feneri'nde 364. yıl şenliği!
Bizi Takip Edin